Britskú speváčku Amy Winehouse našli dnes o piatej popoludní mŕtvu v jej londýnskom byte.
BRATISLAVA. Britská speváčka Amy Winehouse, ktorej sebazničujúce výčiny zatienili jej osobitý hudobný talent, zomrela dnes vo veku 27 rokov. Jej telo našli v jej byte v severnom Londýne, informovali britské médiá. Úmrtie potvrdila aj jej nahrávacia spoločnosť Universal.
Polícia uviedla len to, že v byte v londýnskej štvrti Camden objavili privolaní pracovníci zdravotníckej záchrannej služby okolo 16.00 h miestneho času (17.00 h SELČ) telo 27-ročnej ženy. Jej úmrtie polícia zatiaľ považuje za prípad nevysvetlenej smrti.
Polícia uzavrela okolie jej bydliska, kde sa zhromaždili zvedavci i novinári.
Speváčka v júni zrušila európske comebackové turné po tom, ako na prvom koncerte v Belehrade sotva stála na nohách a len ťažko hľadala slová svojich piesní. Po vypískaní ju odviezli letecky domov a jej manažéri oznámili, že potrebuje čas na zotavenie.
Winehouse je držiteľkou piatich cien Grammy, vo svojej krátkej kariére nahrala dva albumy.
Speváčka patrí medzi výnimočných hudobníkov, ktorí zomreli vo veku 27 rokov, ide o takzvaný 27 Klub. Rovnako ako Winehouse, ako 27-roční zomreli aj Kurt Cobain, Jim Morrison alebo Jimi Hendrix.
Klub 27
Brian Jones (28. február 1942 - 3. júl 1969)
Gitarista bol popri Mickovi Jaggerovi najpopulárnejším členom Rolling Stones. Pre pravidelnú konzumáciu drog skončil dvakrát vo väzení. Jeden deväťmesačný trest zmenili na pokutu po tom, čo psychiater vyhlásil, že by mohol spáchať samovraždu. Len štyri mesiace po odchode z Rolling Stones ho 4. júla 1969 našli mŕtveho v bazéne svojej vily v anglickom meste Hartford. Jones, ktorý trpel astmou, sa utopil po tom, čo skonzumoval veľa drog.
Jimi Hendrix (27. november 1942 - 18. september 1970)
Hendrix, často označovaný za najgeniálnejšieho gitaristu všetkých čias, sa - ako mnohí pred ním - nedokázal vyrovnať s náhlou slávou. Popri hre na gitaru sa preslávil aj drogovými orgiami s fanúšičkami. "Čierny Elvis Presley" - ako ho nazvali noviny New York Times - zomrel 18. septembra 1970 v hotelovej izbe v Londýne. Po konzumácii alkoholu a tabletiek sa zadusil zvratkami.
Janis Joplinová (19. január 1943 - 4. október 1970)
Dcéra bohatého ropného manažéra sa riadila heslom: "Opi sa, buď veselá a cíť sa dobre." Niekedy vypila aj liter whisky za deň. Prenikavým bluesovým spevom sa stala zosobnením éry hippies. So 14 vpichmi na ľavom predlaktí ju predávkovanú heroínom našli mŕtvu 4. októbra 1970 v izbe kalifornského motela.
Jim Morrison (8. december 1943 - 3. júl 1971)
Spevák a hlava legendárnej skupiny The Doors inscenoval mnohé vystúpenia pod vplyvom drog. Pre jeho excesy sa skupina na jar 1971 rozpadla. Morrison zomrel 3. júla 1971 v parížskom hoteli na infarkt.
Kurt Cobain (20. február 1967 - 5. apríl 1994)
Fanúšikovia gitaristu a speváka skupiny Nirvana oslavovali ako ikonu generácie "bez budúcnosti." Krátko pred smrťou povedal, že takmer každý deň myslel na samovraždu. Tú nakoniec spáchal pravdepodobne 5. apríla 1994, keď si vo svojom dome v Seattli strelil do hlavy.
tasr
Zničili ju drogy
Pred tromi rokmi bola Amy Winehouse jednou z komerčne najúspešnejších popových speváčok v Británii a hudobní kritici ju označovali za najtalentovanejšiu hudobnú umelkyňu svojej generácie. Sľubnú kariéru však tejto čiernovláske s výrazným tetovaním pokazila závislosť na drogách, z ktorej sa neúspešne liečila.
Amy Winehouse sa narodila 14. septembra 1983 v Londýne do židovskej rodiny ako najmladšie dieťa lekárničkya taxikára, ktorý vlani vydal album swingových piesní. Údajne už ako desaťročná vystupovala s rapovou skupinou a v 16 rokoch sa vydala na sólovú dráhu speváčky. Navštevovala niekoľko škôl, vrátane divadelnej, odkiaľ ju však pre rôzne excesy vyhodili.
Ako dvadsaťročná vydala svoj prvý album Frank, ku ktorému si sama napísala texty a mal veľmi priaznivé kritiky. Niektorí ju dokonca už vtedy porovnávali so speváčkami ako Macy Gray či Sarah Vaughan.
Debutový album jej vyniesol aj niekoľko nominácií na BRIT Awards a za pilotný singel k nemu Stronger than Me dostala niekoľko cien.
Svetový ohlas priniesol Winehouse jej druhý a posledný album Back to Black, ktorý vyšiel v roku 2006 a z ktorého pochádza úspešný autobiografický hit Rehab. Za dosku dostala aj šesť nominácií na Grammy Awards, z ktorých päť premenila vo víťazstvo - kategória objav roka, najlepšia nahrávka roka (Rehab), najlepší popový album, najlepšia popová speváčka a najlepšia pieseň roka (Rehab), určená autorom piesne.
Cien Grammy sav šak v roku 2008 Winehouse nestihla zúčastniť, pretože ju pre drogy americké úrady pôvodne odmietli vpustiť do Spojených štátov.
Vlani v januári odišla Winehouse z britského súdu s dvojročnou podmienkou za neprístojnosti, ktorých sa dopustila počas vianočného predstavenia pre deti.
Do divadla vtedy prišla na predstavenie Popolušky opitá a sprosto nadávala a fyzicky napadla manažéra divadla.
V máji 2007 sa vydala za Blakea Fieldera-Civila (33), tiež závislého na drogách, ktorého šesť mesiacov po svadbe zatkli za napadnutie. V júli 2009 sa rozviedli, ale čoskoro sa k sebe vrátili.
Minulý mesiac začala svoje európske turné v Belehrade, kde ju však diváci "odmenili" bučaním a posmechom. Na pódium, zrejme opitá, Winehouse dokrivkala s hodinovým oneskorením a piesne skôr odmumlala. Občas zo scény zmizla a tieto pauzy musela vyplňovať jej kapela. Čoskoro potom časť turné zrušila.
(čtk)