SME

Čo je dobrý festival

Priehrada, decibely, alkohol. Regionálnej tancovačke stačí málo a niekoľko tuctových kapiel, no niečo iné je kvalitný hudobný open-air festival. Presvedčili sme sa o tom v teréne.

Barcelonská Primavera nie je omnoho väčší festival ako naša Pohoda. Program má lepší, no trochu mu chýbajú sprievodné akcieBarcelonská Primavera nie je omnoho väčší festival ako naša Pohoda. Program má lepší, no trochu mu chýbajú sprievodné akcie

Z webu prišla prekvapivá správa. Trenčianskemu festivalu Pohoda server Virtualfestivals udelil deväť hviezdičiek z desiatich, čím ho zaradil k európskej festivalovej špičke. Lenže, čo presne znamená kvalitný festival? Navštívili sme tri letné akcie, ktoré nespája nič, azda iba špecifická atmosféra. A ako sme zistili, dobrý hudobný festival nemusí byť mamutí ani zahraničný. Stačí malý lokálny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Primavera Sound

Kde dnes znie najlepšia hudba? Zabudnite na anglický Glastonbury aj na dánsky Roskilde. Zasvätenci niekoľko rokov vedia, že majákom v súčasnej hudbe býva začiatkom leta Španielsko. Už na konci mája sa v Barcelone pri mori rozloží jeden z najlepších festivalov Európy Primavera Sound. More cítiť vo vzduchu aj v sobotu po polnoci.

SkryťVypnúť reklamu

Asi štyridsaťtisícový dav sa prelieva areálom Parc del Forum medzi piatimi obrovskými a mnohými menšími pódiami. Na jednom z nich práve vrcholí hlukový tranz. Hrajú newyorskí Swans. Ich líder Michael Gira si azda pamätá utajený koncert v Československu v osemdesiatych rokoch. Teraz je rok 2011, Swans stále hrajú a nie hocijako. Toto je festivalový vrchol.

„Pesničku venujeme španielskej revolúcii!“ zakričí guru americkej alternatívy Gira a prítomným je jasné, že tým nemyslí dávne udalosti z občianskej vojny. Len včera v Barcelone rozohnala polícia demonštrujúcu mládež a neďaleko na Plaça de Catalunya tiekla krv. Dnes sa hrá finále Ligy majstrov a futbalová Barcelona súperí o titul. Tu však davom nehýbe politika a dokonca ani futbal. Ľudí vtiahla hudba.

SkryťVypnúť reklamu

Suicide

Asi nikde inde nenájdete podobne rozhľadené a pritom uvoľnené publikum. V areáli v stánkoch nekúpite gýčové suveníry, ale iba platne a tričká kultových kapiel. Inde je základom festivalovej stravy cigánska pečienka, tu sú v ponuke bagety s tajomnými prísadami à la kapely z programu – dáte si Animal Collective alebo skúsite príchuť Mogwai?

V dave počuť španielčinu a katalánčinu, ale možno v rovnakej miere angličtinu. Je viacero dôvodov, prečo je taký lákavý festival, ktorého vstupenky sa teraz vyšplhali na 180 eur. Každoročne nabitý program spája súčasné s minulým. Nikdy nie je iba prehliadkou hviezd, čo mali náhodou voľný diár. Zároveň kapely hrajú lepšie ako kdekoľvek inde. Prestíž dvíha latku, hudobníci to dobre vedia a na pódiu zo seba musia žmýkať maximum.

SkryťVypnúť reklamu

Je pritom sympatické, že sú si v tomto rovné tak nové objavy, ako aj staré legendy. Výchovný zámer akcie Primavera znamená napríklad aj množstvo koncertov v štýle „X performing Y“. Inými slovami, skupina X kompletne predvedie nejaký svoj starý, legendárny, prelomový album. To, čo možno vyzerá ako zahľadenosť do minulosti, v skutočnosti nie je neplodné staromilstvo, naopak. Mladé publikum tak má šancu naživo počuť hudbu z čias, keď väčšinou ešte ani nebolo na svete.

Neváhal som ani chvíľu, keď som sa dozvedel, že elektropunkové duo Suicide predvedie svoj debutový album z roku 1977. Teraz stojím pod pódiom a ľutujem, že som sa nerozhodol inak. Pretlačiť sa davom preč dá námahu, zotrvať tiež. Zvuk otriasa vnútornosťami, monotónny rytmus ubíja do zeme. Keď sa ohlušený vymotám z dosahu, pomaly mi dochádza, že zvukár za nič nemôže. Kapela, čo mala vždy v náplni jediné – otriasť publikom – nemôže znieť inak.

SkryťVypnúť reklamu

obr_4.jpg

Primavera Sound, americká kapela The Flaming Lips
búra hranice medzi pódiom a publikom

Záchody

Kto zastáva názor, že úroveň akcie najlepšie odráža čistota záchodov, musí barcelonskú Primaveru vychváliť. Každý deň nadránom mieri publikum do mesta, kde je ubytované, a areál sa vyprázdni. S davom, ktorý prespáva, stravuje sa a vylučuje na inom mieste, odpadajú typicky strašidelné príznaky festivalu pod holým nebom: zablatené stanové mestečko, tlačenica na sprchy a nepoužiteľné záchody, kam sa brodíte morom plastových pohárov.

Hoci program odsýpa presne, akoby ani Španieli nedali svetu výraz maňana, nie všetko je dokonalé. Nápoje a jedlo nekúpite za peniaze, ale iba na špeciálnu kartu, ktorú si vopred objednáte cez internet, potvrdíte SMS kódom a potom si nabijete kredit. Potom však zistíte, že hypermoderné terminály na platenie v areáli festivalu pre chybu softvéru do jedného nefungujú a máte veľký problém, najmä ak vám pri vchode zakážu priniesť si akékoľvek nápoje vrátane vody.

SkryťVypnúť reklamu

Posledný deň, päť hodín ráno. Kdekoľvek inde by Američania Battles hrali v inom čase a na inom pódiu, tu však roztancovali obrovský dav, ktorému ani nenapadne vybrať sa na prvé ranné metro. Odchádzam, ale to nič. O mesiac štartuje Pohoda. Battles aj kapely Pulp, Public Image Ltd či Islet budú aj tam.

Pohoda

Už je takmer zvykom, že každý ročník najväčšieho slovenského festivalu preskakuje vlastné latky. Znovu to bol najsilnejší rok, najlepší program, opäť kvalitnejšie služby a ponuka atrakcií. Tri dni na trenčianskom letisku sa mohol zabávať aj ten, komu inak hudba nič nevraví. Tento rok však Pohodu nechválili iba novinári a publikum. „Pohoda je najlepší festival, na akom sme hrali,“ dal sa počuť Geoff Barrow z britských Portishead a keďže sa vyjadril cez sociálnu sieť Twitter, zrejme to nebol iba rutinný kompliment povinne zdvorilej hviezdy, ktorá „podenkuje Slovinsku“ a odletí k susedom, potešiť iné, tiež najlepšie publikum na svete. Skôr to bude dôkaz, že meno Pohody rastie.

SkryťVypnúť reklamu

obr_2.jpg

Na Pohode tento rok vládla horúčava a zaznamenali vyše stovky úpalov

Teplé sprchy

Ešte nikdy Pohoda nepritiahla toľko divákov už v zahrievací štvrtok. Koncert Mobyho napokon mnohých sklamal, no málokto oľutoval. My prichádzame v piatok podvečer a bežíme pod striešku pri vstupe s turniketmi. Prší. Šťastie, že búrka chytila letisko okrajom a ďalšie dni nehrozí dážď, ale opak – horúčava nad tridsiatkou. Hlavné pódium otvárajú rockeri dEUS. Zrejme jedinej slávnej belgickej kapele pripadla nevďačná úloha. Inde by boli headlinerom, tu je na lepší termín príliš nabitý program.

„Poďme, hrajme, teraz!“ hecuje spevák a gitarista Tom Barman a diváci nevedia, či sledovať pódium, alebo oblohu. Nad letiskom totiž visí dúha. Obmedzená kapacita tridsaťtisíc návštevníkov vyhnala ceny lístkov na internete aj nad sto eur, no ak ste obišli špekulantov, pred začiatkom ste ich mali aj za polovicu. Takže kto chcel, napokon sa na Pohodu dostal.

SkryťVypnúť reklamu

„Čistá, priateľská a lacná. Pohoda je západoeurópsky festival za východoeurópske ceny,“ chválil server Virtualfestivals.com a v areáli ste opäť mohli cítiť, akoby Michal Kaščák a jeho tím skĺbili remeslo promotéra a hoteliera. Niektoré internetové reakcie však dosvedčujú, že publikum si na pohodlie zvyká a zabúda ho doceniť. Teplé sprchy, zdarma pitná voda, splachovacie záchody – na to sa v okolí nechytajú ani akcie, čo sa na Pohodu roky pokúšajú dotiahnuť.

Strava

Horúce a euforicky rozospaté ráno v stanovom mestečku je každý rok rovnaké. „Hovnóóó,“ kričí rozjarený recesista a čaká, že ostatní sa pridajú. Ešte k nemu nedorazilo, že tento stanový folklór už pár rokov nie je taký zábavný, ako býval. V gastrozóne mi na obed v stánku navážia za sedem eur mäso s prílohou, ktoré v bežnom ázijskom bistre stojí sotva polovicu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak má Pohoda rezervy, budú v stravovaní. Zvláštny zážitok bolo vyšplhať sa na posledné sedadlá v aréne Slovenská sporiteľňa (s úctou k sponzorom, určite sú viac sexi názvy pre hudobné pódium) a pozorovať letisko z nadhľadu. Nešťastie z roku 2009 pripomínali len pamätné vlajky na mieste zrútenej arény. Inak sa okolo vlnila pohoda.

Festivalový národ si užíval diskusie, tanec, divadlo, literárne čítačky, ale aj trampolíny, balóny a iné atrakcie. Pohoda nemá všetko, čo iné festivaly, napríklad Primavera, no platí to aj opačne. Kde inde môžete popri hudbe zájsť na masáž, na lekciu angličtiny, nakupovať ovocie, hrať na trávniku na klavíri, namaľovať obraz, obzerať si sochy alebo poplávať v krytom bazéne(!)?

Známe klišé, že Pohoda nestojí na headlineroch, môže konkrétne znamenať, že sa v sobotu v noci cestou na favorita Portishead nedáte zlákať inam a vôbec neľutujete. Nech hodí kameňom, kto predtým počúval málo známu trojicu Three Trapped Tigers – v Trenčíne noise-rockoví Briti zahrali s energiou, ktorá im nahnala možno stovky nových fanúšikov. Nedeľa ráno, cesta domov. Ťažko veriť, ale vo vlaku v chodbičke pri záchodoch narátam osemnásť ľudí s batohmi. Pohoda sa skončila, to však neprekáža. O týždeň štartuje festival Vrbovské vetry.

SkryťVypnúť reklamu

obr_3.jpg

Pohoda 2011 a anglická speváčka M.I.A. Svojím uvoľneným
správaním vydesila ochrankárov, pretože na pódium zavolala
fotografov a v dave si podávala ruku s divákmi

Vrbovské vetry

Kým Pohoda je masovým sviatkom, Vrbovské vetry vyzerajú ako malá rodinná slávnosť. Jediné pódium a asi tisícka ľudí v areáli futbalového štadióna – piaty ročník festivalu vo Vrbovom pri Piešťanoch sa nelíši od minulých. Ťažko povedať, koľko hviezdičiek by Vetrom pridelili zahraničné servery, ak by akcie tohto typu hodnotili. Nezávislý pozorovateľ vidí čudesné kapely mimo bežných žánrov, bizarné kostýmy a ešte bizarnejšie rituály. Zasvätený poslucháč tunajších kapiel Karpatské chrbáty či Vrbovskí víťazi je však oboznámený s tým, že súťaž v skoku na hojdacích koňoch a pódiová šou je recesia.

SkryťVypnúť reklamu

Stred vesmíru vo Vrbovom

Na pódiu dvojica v zdobených montérkach predvádza alternatívne hudobné nástroje. Bicie sú z plastových vedier, saxofón z odpadu za jeden a pol eura. Pódiovú premiéru má odnož kapely Vrbovskí víťazi, špeciálny projekt s názvom: Záhradné domčeky. „My takto žijeme, že sa stále bavíme,“ vravel nám šéf Vrbovských vetrov Braňo Jobus, tento stopercentne autentický zjav.

Neprehliadnuteľný štyridsiatnik, hudobník a spevák s vizážou šialenca, spisovateľ, lokálpatriot a ľudový rozprávač, ktorého nevolajú inak ako Braňuško, dokázal čosi geniálne. V globalizovanom svete, kde trendy diktuje veľkomesto, spolu s bratom Andrejom a partiou vrbovských recesistov objavili čaro lokálneho. A život v malom mestečku premenili na cnosť.

SkryťVypnúť reklamu

V Multiorganizácii Kriak dlhodobo rozvíjajú bohatú a uletenú mytológiu. Základom je zistenie, že práve tu, vo Vrbovom, leží stred sveta a vesmíru. No ešte zaujímavejšie je, koľko fanúšikov z celého Slovenska dokázali touto zábavou nakaziť. Vrbovské vetry však nie sú len prehliadkou recesie, hrajú tu spriatelené kapely spojené s domácou alternatívou osemdesiatych rokov (Bez ladu a skladu, Karpatské chrbáty, Laura a její tygři, Slobodná Európa, Slniečko) aj hudobníci, ktorí sa ňou inšpirovali neskôr (Chiki-Liki Tu-a alebo Hudba z Marsu).

„Snažíme sa, aby bola kultúra vo Vrbovom trochu pestrejšia,“ vysvetľuje Braňo Jobus, ktorý tu krstí knihu rozprávok Muflón Anciáš a jeho spanilá jazda. „Zoberte si, že tu nie je ani kino. A kultúra nie sú len šenky, futbal, jarmoky a dychovka.“

SkryťVypnúť reklamu

obr_5.jpg

Vrbovské vetry Braňa Jobusa a kamarátov je omnoho menší
festival ako Pohoda aj Primavera, stojí však za to. Na snímke
jediná záchodová dychovka na svete

Tu sa v dave nestratíte

Po vlaňajšom ročníku, ktorý sa pre počasie skončil predčasne, majú Vrbovské vetry šťastie. Slnko pripeká, no napriek tomu sa areálom potulujú ľudia v montérkach. Móda kapely Vrbovskí víťazi a jej priemyselný folklór majú čoraz viac priaznivcov a čoraz populárnejšie je ich recesistické heslo, ktoré hlása, že bezpečnosť pri práci je dôležitejšia ako práca samotná.

Festivalov je veľa, ale Vrbovské vetry sú jediné. Radosť užívať si akciu, kde sa s kamarátmi nestratíte v dave a neriešite dilemy, na ktoré pódium ísť. Nezáleží, či je koncert výborný (Chiki-Liki Tu-a a bosnianski Dubioza Kolektiv), priemerný (punkrocková Slobodná Európa), či hudobné nástroje z inštalatérskych rúr hrajú, alebo miestami nefungujú (Vrbovskí víťazi).

SkryťVypnúť reklamu

„Vyvalím sa len tak v trenkách, na bársjakej blízkej lúke / V jennej ruke cigaretla, pivo v druhej ruke,“ spievajú poslední po druhej v noci piešťanskí folkeri Slniečko. To už je jasné, že malý a lokálny festival nemusí byť ako bezduchá regionálna diskotéka s piatimi rovnakými kapelami, ktoré cez rok beztak hučia z rádia. Opúšťame Vrbovské vetry, nič to. Veď už o týždeň štartuje Žákovic Open a v auguste piešťanský festival Grape.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 749
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 883
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 970
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 862
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 785
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 286
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 614
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Kovařík.

Súd uzavrel prvú časť procesu s bývalým policajným prezidentom Kovaříkom.


2
Adam Pavlovčin už čoskoro vystúpi na Eurovízii 2025.

Adam Pavlovčin mieri do Eurovízie.


7
Kantor inkasoval v prvom zápase na ľade Košíc trikrát.

Zápas sledujeme online.


Fedor Gál

Fiktívny dialóg s blízkym človekom, ktorý je na inej strane pomyselnej barikády.


9
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 103
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 521
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 288
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 483
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 962
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 417
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 165
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 536
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
SkryťZatvoriť reklamu