SME

Klub 27 a tí, ktorí mu unikli

Dylan, Osbourne, Gahan či Varga. Nechýbalo veľa a aj oni mohli byť na druhej strane.

Jimi Hendrix.Jimi Hendrix. (Zdroj: TASR/AP, ČTK)

Fantastický comeback! Amy Winehouse skončila s drogami a je v životnej forme. Aj tak mohli v nejakom z paralelných svetov znieť novinové titulky, no vo svete reálnom, ktorý známa britská speváčka opustila v minulý piatok, sa opakuje dookola iné heslo: Klub 27.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nebola jediná, ktorá na jeho dvere klopala či skôr desivo búchala. Jej však otvorili, na rozdiel od niektorých iných uchádzačov. Hoci milovali drogy, lieky a alkohol rovnako ako napríklad Jimi Hendrix a Jim Morrison, trpeli a žili nebezpečne ako Janis Joplin, Kurt Cobain či Brian Jones, niečo ich vrátilo späť do života.

SkryťVypnúť reklamu

A už nikdy, keďže prekročili (alebo ani nedosiahli) kritickú hranicu 27 rokov, sa doň nedostanú. Aj keď chýbalo málo.

morison_res.jpg

Jim Morrison sa 27 rokov dožil v roku 1971, ďalšie už neoslávil.

Utrpenie mladého umelca

Priveľa vnemov, myšlienok sužujúcich dušu a priveľa únikov mimo reality môže skomplikovať život muzikanta už veľmi skoro. Prvý kontakt so svetom „tam hore“ prichádza okolo dvadsiatky. Vtedy sú problémy skôr psychické. Ťažké depresie dohnali k samovražde Iana Curtisa z kapely Joy Division, ktorý sa obesil. Najznámejším slovenským príkladom je Marek Brezovský. Ten zaháňal depresie heroínom.

Žijúcou legendou, ktorá tieto nástrahy prekonala, je Marián Varga.

kurt.jpg

Kurt Cobain, o samovražde hovoril často.

Na ceste

Nehoda mohla ukončiť život Boba Dylana. Dňa 29. júla 1966 vtedy dvadsaťpäťročný Bob Dylan havaroval so svojím motocyklom na ceste neďaleko svojho domu vo Woodstocku.

SkryťVypnúť reklamu

Rozsah jeho poranení nebol nikdy potvrdený, ale Dylan sa vyjadril, že mal zlomené viaceré stavce na krku. Okolnosti nehody sú dodnes záhadou, pretože k poškodeným nikto nezavolal sanitku. Dylan nebol dokonca ani hospitalizovaný. Jeho životopisci tvrdia, že havária umožnila Dylanovi uniknúť veľkému tlaku, ktorý v tom období pociťoval. Sám Dylan sa vo svojej autobiografii v súvislosti s nehodou vyjadril, že sa chcel dostať z „pretekov potkanov“. Pred touto nehodou sa stiahol z verejnosti a následne osem rokov nekoncertoval.

rock-roll-bob-dylan1_res.jpg

Bob Dylan sa tiež snažil uniknúť, možno až príliš rýchlo.

Napravení rockeri

No tí, čo koncertovali, si divoké 60. a 70. roky užívali naplno. Niektorí dokonca tak, že si nepamätajú celú dekádu, ako vyplýva zo slávneho výroku Ozzyho Osbourna, o ktorom sa tiež dá povedať, že je zázrak, že žije. Nájdu sa však i takí, ktorým pamäť slúži dosť dobre, a preto začali pred neviazaným rockerským životným štýlom varovať. Napríklad aj piesňami. Spomenúť treba predovšetkým "The Needle and the Damage Done" (v preklade Ihla a škoda, ktorú spôsobí) z roku 1972 od Neila Younga, ktorá sa stala súčasťou rockového lexikónu antidrogových skladieb.

SkryťVypnúť reklamu

Aj Eric Clapton prežil a polepšil sa. Po tom, čo sa dostal z alkoholovej a drogovej závislosti, založil v roku 1998 Crossroads Centre on Antigua - medicínske centrum pre látkovo závislých.

ozzy_osbourne_4.jpg

Ozzy Osbourne tiež patrí medzi živých snáď iba vďaka zázraku.

Štyri dotyky

O niečo mladší Dave Gahan z Depeche Mode, ktorý sa spamätával z návyku na heroín, prežil až štyri dotyky smrti, za čo si od liečiteľov vyslúžil prezývku Mačka.

V roku 1993 Gahan dostal počas svojho vystúpenia v New Orleans malý infarkt a nechal svojich spoluhráčov na scéne improvizovať bez neho. Lekári mu odporučili turné prerušiť, no odmietol. Druhé pohladenie prišlo v auguste 1995, keď sa pokúsil o samovraždu prerezaním si zápästí.

„Bol to určite pokus o samovraždu, ale aj výkrik o pomoc. Ubezpečil som sa, že okolo mňa sú ľudia, ktorí ma môžu nájsť,“ povedal Gahan.

SkryťVypnúť reklamu

O rok, 28.mája 1996, sa Gahan v hoteli v Los Angeles predávkoval speedballom – čo je hazardné intravenózne prijatie heroínu, morfínu a kokaínu dokopy, čo mu spôsobilo zastavenie srdca na dve minúty. „Všetko, čo som videl a vnímal, bola úplná tma. Nikdy som nebol v priestore, ktorý by bol tmavší. Pamätám si, že som cítil, že nech to už bolo čokoľvek, čo som robil, bolo to skutočne zlé,“ povedal neskôr. Tiež sa vyjadril, že videl či počul svoju vtedajšiu priateľku a dnešnú manželku Jennifer volať ho naspäť.

dave_gahan3_res.jpg

Dave Gahan sa na smrť pozrel zblízka.

Dávali mu šesť dní

V roku 2001 vo veku 35 rokov diagnostikovali srdečné zlyhanie gitaristovi Guns´n´Roses Slashovi. Bolo spôsobené jeho dlhoročnými alkoholickými a drogovými excesmi.

Lekári mu oznámili, že mu dávajú ešte šesť dní, maximálne šesť týždňov života. Vďaka defibrilátoru a terapii sa jeho pobyt na tejto planéte predĺžil. Slash je už od roku 2006 „čistý“ a triezvy. Tvrdí, že za to vďačí manželke Perle.

SkryťVypnúť reklamu

Anthony Kiedis z Red Hot Chilli Peppers bojoval so svojou závislosťou už od ranej mladosti, keďže drogy bral už jeho otec. Práve on a jeho priatelia malého Anthonyho k drogám vlastne priviedli. Marihuanu vraj prvýkrát fajčil už ako 11-ročný, neskôr pridal iné látky a užíval ich dlhé roky.

Odvyknúť si od nich sa pokúsil po tom, čo sa v roku 1988 predávkoval speedballom gitarista jeho skupiny Hillel Slovak. Kiedis sa začal liečiť, bez drogy však vydržal len päť rokov. Po prestávke sa k nim v roku 1994 opäť vrátil a bral ich ďalších šesť rokov. Jeden z jeho posledných návratov k drogám bol spôsobený liekom na báze opiátov, ktorý mu lekár predpísal.

V marcovom čísle časopisu Blender z roku 2007 sa Kiedis vyjadril: „Je jednoduché byť závislákom, ale nie je ľahké byť jedným z najlepších gitaristov a skladateľom piesní všetkých čias.“

SkryťVypnúť reklamu

Ešte väčšie problémy s heroínom mal gitarista John Frusciante, ktorý pre ne skupinu aj opustil.

slash_3_res.jpg

Slash vďačí za to, že je "čistý" svojej manželke.

Partiak Amy

Status problémového závisláka má dnes aj Pete Doherty. Za svoje drogové prehrešky, šoférovanie pod vplyvom drog či bez vodičáka, ale aj kradnutie áut - bol viackrát vo väzení. Dokázali mu držanie kokaínu, heroínu, marihuany či ketamínu. Jeho závislosť viedla k početným „výletom“ do detoxikačných zariadení. Aby si na seba dokázal zarobiť, ako mladý dokonca pracoval ako drogový díler, ba živil sa aj ako prostitút. Svojmu životopiscovi sa dokonca priznal, že jedného klienta aj okradol.

Mal všetky predpoklady na to, aby patril do povestného Klubu 27, tak ako, mimochodom, jeho veľmi dobrá priateľka Amy, s ktorou neraz žúroval. Aj on však na rozdiel od Amy prežil.

SkryťVypnúť reklamu

amy_3.jpg

Amy Winehouse, zatiaľ posledná do Klubu 27.

Smrť robí umelca

27 alebo Smrť robí umelca - taký je titul románu, ktorý v tomto roku získal vo Fínsku prestížnu cenu za debut. Jeho autorkou je Slovenka žijúca v Fínsku Alexandra Salmela.

Janis Joplin: No Reason For Livin'

Nemám dôvod žiť, neviem nájsť dôvod, prečo zomrieť

Pane, ja nemám dôvod žiť, a ty mi nedávaš dôvod zomrieť

Pane, je nemám dôvod zostávať tu, nedávaj mi dôvod skúšať to

Mám toto blues, Pane, potrebujem konečne vedieť prečo

Hlavná postava tejto prózy je posadnutá fenoménom 27. „Keď Angie dovŕši 27, prepadne panike, že má pred sebou už len rok času na to, aby vytvorila významné umelecké dielo, preslávila sa stihla umrieť skôr ako dovŕši 28, aby sa stala legendou. Horúčkovito sa teda vrhne do tvorby svojho veľdiela, to sa zvrhne na mletie veľkohubých rečí a na množstvo načatých projektov,“ opisuje autorka svoju hrdinku. Salmela pripomína, že kniha je vlastne paródiou takejto posadnutosti, a takto treba vnímať aj pateticky úryvok z nej:

SkryťVypnúť reklamu

Pre umelcov, ktorí umreli vo veku dvadsaťsedem rokov, sa zakorenil názov Klub 27. Tento názov sa spočiatku vzťahoval na štyroch skvelých mladých umelcov, ktorí umreli v priebehu dvoch rokov na sklonku swingujúcich a psychedelických šesťdesiatych rokov. Prvá veľká rocková smrť sa udiala jednej horúcej júlovej noci roku 1969, v ktorú sa Brian Jones z Rolling Stones za zvláštnych okolností utopil vo svojom vlastnom bazéne.

Jimi Hendrix: I don´t live today

Dobre, dnes nežijem
Možno zajtra, nemôžem ti povedať, láska

Nežijem, dnes
Je to taká škoda tráviť čas
Týmto

Na jeseň nasledujúceho roku gitarový mág Jimi Hendrix prehltol deväť barbiturátových tabliet a naveky usnul s vlastnými zvratkami a červeným vínom v pľúcach. O necelý mesiac neskôr si folk-bluesová diva Janis Joplin kúpila pričistý heroín a vybrala sa do úbohého motelu čakať milenca a milenku. V tú noc jej ani jeden z nich neprišiel robiť spoločnosť a ona zobrala dávku, ktorá sa jej stala osudnou. Nasledujúce leto, na deň dva roky presne po Brianovi Jonesovi, bolo vo vani parížskej hotelovej izby objavené mŕtve telo šamana, ktorého duša sa už vybrala na púť do večných lovísk. Jim Morrison definitívne zavrel dvere za šesťdesiatymi rokmi.

SkryťVypnúť reklamu

Kurt Cobain: Come as you are

Poď, taká aká si, aká si bola
Aká chcem, aby si bola
Ako priateľ, ako kamarát, ako starý nepriateľ
Daj si načas, ponáhľaj sa ...

A ja prisahám, že nemám zbraň

nie, ja nemám zbraň

Takmer o štvrťstoročie neskôr po tomto neuveriteľnom reťazci smrtí sa Kurt Cobain rozhodol dobrovoľne ukončiť celý cirkus, strčil si brokovnicu do ústa stlačil spúšť. Jeho sestra poskytla ex post interview, v ktorom sa vyjadrila, že Kurt sa chcel už od malička pridať k štyrom už celé desaťročia zosnulým umelcom.

Títo piati hudobníci neboli ani prví, ani poslední, ktorí umreli vo veku dvadsaťsedem rokov v plnom rozkvete svojich umeleckých síl. Mnoho pred nimi a rovnako mnoho i po nich prišlo o život vo chvíli, keď strelka ich života ukazovala na magickú číslicu 27. Niektorí umreli majstrovsky a jedinečne, iní romanticko-tragicky, ďalší zas takmer komicky pračudesným spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu

Pre nedostatok invencie sa až pričasto nudne umieralo na alkohol či drogy. Prekvapivo mnohým sa už v

Amy Winehouse: Back to Black

Iba sme si povedali zbohom, zomrela som už stokrát.

tomto relatívne nízkom veku podarilo uhnať si smrteľnú chorobu, ktorá však bola často spôsobená drogami či alkoholom. Mimoriadne populárny spôsob úmrtia bola i široká škála dopravných nehôd variujúca od bežnej autonehody až po letecké nešťastie. Mnohí spáchali samovraždu a pomerne dosť dvadsaťsedmičkárov zavraždili, špeciálne čiernych mužov.

Ponorila som sa do mystéria čísla 27. (Všetkým, ktorí majú potrebu poukázať na fakt, že hovoriac o čísle

The Doors: The End

Toto je koniec, môj krásny priateľ,

Toto je koniec, môj jediný priateľ, koniec

Koniec smiechu a priehľadných lží

SkryťVypnúť reklamu

Koniec nocí, keď sme sa snažili zomrieť

dvadsaťsedem raz používam vyraz mystický a inokedy magický: nepramení to z toho, že by som nedokázala rozlíšiť významové odtienky medzi týmito dvoma výrazmi. Magický znamená nadprirodzený a/alebo očarujúci a čarovný. Mystický znamená nepochopiteľný a tajomný, ba až podozrivý. Číslo 27 je oboje. A všetkých pekne poprosím oprostiť sa od malichernosti a zdržať sa hlúpych otázok, či som tieto informácie práve vyčítala zo slovníka cudzích slov.)

Vykonala som menší výskum a doplnila pôvodný – teraz viem, aký nedokonalý - zoznam. Toť výsledok môjho mravčieho snaženia, doplnený zoznam členov Klubu 27:

LOUIS CHAUVIN

Ragtimeový hudobník. Dožil sa 27 rokov a 13 dní. Umrel na neurosyfilitickú sklerózu v roku 1908.

JEREMY MICHAEL WARD

SkryťVypnúť reklamu

Zvukový manipulátor skupiny The Mars Volta. Dožil sa 27 rokov a 20 dní. Umrel na predávkovanie heroínom v roku 2003.

BRYAN OTTOSON

Gitarista skupiny American Head Charge. Dožil sa 27 rokov, jedného mesiaca a jedného dňa. Predávkovanie receptovými liekmi v roku 2005.

RICHEY JAMES EDWARDS

Pôvodne šofér a roadie, neskôr textár a druhý gitarista skupiny The Manic Street Preachers. Zmizol v roku 1995. Pravdepodobne sa dožil 27 rokov, jedného mesiaca a 10?/17?/24? dní??? Za mŕtveho bol vyhlásený až v novembri roku 2008.

KURT COBAIN

Spevák, gitarista, skladateľ, textár a frontman skupiny Nirvana. Dožil sa 27 rokov, jedného mesiaca a 16 dní. Zastrelil sa brokovnicou do úst v roku 1994.

JESSE BE LVIN

Rythm&bluesový spevák. Dožil sa 27 rokov, jedného mesiaca a 22 dní. Umrel pri autonehode v roku 1960.

SkryťVypnúť reklamu

ALAN “BLIND OWL” WILSON

Frontman skupiny Canned Heat. Dožil sa 27 rokov, jedného mesiaca a 30 dní. Jeho smrteľné predávkovanie barbiturátmi v roku 1970 bolo pravdepodobne úmyselné.

HELMUT KÖLLEN

Basgitarista skupiny Triumvirat. Dožil sa 27 rokov, 2 mesiacov a jedného dňa. Umrel v roku 1977 na otravu oxidom uhličitým pri počúvaní vlastných skladieb z kazetového prehrávača svojho auta.

ALEXANDRE LEVY

Brazílsky skladateľ. Dožil sa 27 rokov, 2 mesiacov a 7 dní. Zomrel v roku 1892.

LINDA JONES

Rythm&bluesová speváčka. Dožila sa 27 rokov a 3 mesiacov. Umrela v roku 1972 za nejasných okolností, s najväčšou pravdepodobnosťou na cukrovku.

ROBERT JOHNSON

Bluesman. Dožil sa 27 rokov, 3 mesiacov a 8 dní. Umrel v roku 1938 na otravu strychnínom.

BRIAN JONES

SkryťVypnúť reklamu

Gitarista a zakladajúci člen skupiny Rolling Stones. Dožil sa 27 rokov, 4 mesiacov a 5 dní. Utopil sa v bazéne svojej vily v roku 1969.

MALCOLM HALE

Gitarista skupinky Spanky and Our Gang. Dožil sa 27 rokov, 5 mesiacov a 13 dní. Umrel v roku 1968 na otravu oxidom uhličitým vylučovaným porúchaným ohrievačom.

ROGER LEE DURHAM

Rythm&bluesový, soulový a funkový hudobník. Dožil sa 27 rokov, 5 mesiacov a 13 dní. Umrel v roku 1973 na zranenia spôsobené pádom z koňa.

RON „PIGPEN“ McKERNAN

Hráč na klávesových nástrojoch, spevák a zakladajúci člen skupiny The Grateful Dead. Dožil sa 27 rokov a 6 mesiacov. Umrel v roku 1973 na krvácanie do tráviaceho traktu, ktoré bolo spôsobené nadmernou konzumáciou alkoholu.

GARY THAIN

Bývalý basgitarista skupiny Uriah Heep. Dožil sa 27 rokov, 6 mesiacov a 23 dní. Predávkovanie heroínom v roku 1975.

SkryťVypnúť reklamu

JIM MORRISON

Frontman skupiny The Doors, básnik a jašteričí kráľ. Dožil sa 27 rokov, 6 mesiacov a 25 dní. Srdcový infarkt v roku 1971.

WALLACE YOHN

Hráč na klávesových nástrojoch skupiny Chase. Dožil sa 27 rokov a 7 mesiacov. Umrel v roku 1974 pri leteckom nešťastí.

NAT JAFFE

Jazzový klavirista. Dožil sa 27 rokov, 7 mesiacov a 4 dní. Umrel v roku 1945 na komplikácie spojené s vysokým krvným tlakom.

LESLIE HARVEY

Gitarista skupiny Stone the Crows. Dožil sa 27 rokov, 7 mesiacov a 20 dní. Svojho času odmietol ponuku The Animals preto, aby mohol hrať v neznámej skupine svojho brata. Dostal smrteľný elektrošok z neuzemneného mikrofónu počas koncertu, ktorý sa konal 3. 5. 1972 za hustého lejaku na otvorenom pódiu.

JEAN-MICHEL BASQUIAT

Výtvarník a frontman skupiny Gray. Dožil sa 27 rokov, 7 mesiacov a 23 dní. Predávkovanie speedballom v roku 1988.

DAVE ALEXANDER

Bývalý basgitarista skupiny The Stooges. Dožil sa 27 rokov, 8 mesiacov a 7 dní. Umrel v roku 1975 na zápal pľúc spôsobený nezodpovedným životným štýlom.

D. BOON

Spevák a gitarista skupiny Minutemen. Dožil sa 27 rokov, 8 mesiacov a 21 dní. V horúčke spal v kufri dodávky, keď auto skĺzlo z cesty. Umrel v roku 1985 na utŕžené zranenia.

RUDY LEWIS

Spevák skupiny The Drifters. Dožil sa 27 rokov, 8 mesiacov a 29 dní. Predávkovanie drogami/liekmi v roku 1964.

ARLESTER „DYKE“ CHRISTIAN

Spevák skupiny Dyke and the Blazers, otec funku. Dožil sa 27 rokov a 9 mesiacov. Zastrelený v roku 1971.

JANIS JOPLIN

Folk-bluesová speváčka. Dožila sa 27 rokov, 9 mesiacov a 15 dní. Predávkovanie heroínom v roku 1970.

SEAN PATRICK McCABE

Spevák skupiny Ink&Dagger. Dožil sa 27 rokov, 9 mesiacov a 15 dní. V roku 2000 sa po požití nadmerného množstva alkoholu zadusil vlastnými zvratkami

JIMI HENDRIX

Gitarový mág a spevák. Dožil sa 27 rokov, 9 mesiacov a 21 dní. V roku 1970 sa po požití nadmerného množstva barbiturátov zadusil vlastnými zvratkami.

VALENTIN ELIZALDE

Mexický spevák. Dožil sa 27 rokov, 9 mesiacov a 25 dní. Zastrelený v roku 2006 vo vojne mexických drogových kartelov.

FREAKY TAH

Rapper. Dožil sa 27 rokov, 10 mesiacov a 11 dní. Zastrelený v roku 1999.

PETE DE FREITAS

Bubeník skupiny Echo and the Bunnymen. Dožil sa 27 rokov, 10 mesiacov a 12 dní. Umrel pri motocyklovej nehode v roku 1989.

MIA ZAPATA

Speváčka skupiny The Gits. Dožila sa 27 rokov, 10 mesiacov a 13 dní. V roku 1993 ju brutálne znásilnil a zavraždil recidivista menom Jesús Mezquia.

ORISH GRINSTEAD

R&B speváčka. Dožila sa 27 rokov, 10 mesiacov a 18 dní. Umrela v roku 2008 na zlyhanie obličiek.

KIRSTEN PFAFF

Basgitaristka skupiny The Hole. Dožila sa 27 rokov, 11 mesiacov a 10 dní. Predávkovanie heroínom v roku 1994.

FAT PAT

Rapper. Dožil sa 27 rokov, 11 mesiacov a 13 dní. Zastrelený v roku 1998 pre dlhy.

CHRIS BELL

Spevák a gitarista. Dožil sa 27 rokov, 11 mesiacov a 15 dní. Umrel v roku 1978 po tom, čo autom nabúral do telefónneho stĺpa.

PETER HAM

Spevák a gitarista skupiny Badfinger. Dožil sa 27 rokov, 11 mesiacov a 28 dní. Obesil sa v roku 1975.

MARIA SERRANO-SERRANO

Diskospeváčka. Dožila sa 27 rokov, 11 mesiacov a 29 dní. Umrela pri leteckom nešťastí v roku 2001.

Umelcov, ktorí zomreli ako dvadsaťsedemroční, je takmer štyridsať a ďalší sa neustále rodia.

(zu)

FAKTY

Čo na to psychológ

Podľa vedcov z univerzity vo Virgínii, ktorí robili výskum na dvetisíc mužoch a ženách vo veku od 18 do 60 rokov, práve v 27 rokoch totiž začínajú naše mentálne schopnosti viditeľne klesať, čo sa týka hlavne logického myslenia.

Podľa psychológov zas pred tridsiatkou vrcholí kríza mladého veku. V tomto období by mal človek vstupovať do stabilných vzťahov, predovšetkým partnerského, ale aj priateľských. „Rizikom tohto obdobia je potom ocitnutie sa v izolácii a neschopnosť udržať si zmysluplné vzťahy. Jednou z podôb takéhoto nezdaru absorbovania sebou samým je to, čo vidíme v životných príbehoch mnohých mediálne známych postáv, ktoré síce na okolie pôsobia atraktívne, ale sú predsa len zúfalo izolované.

Prehĺbiť to môže ešte aj drogová závislosť, výstredný životný štýl, ale i zbožňovanie a obdiv okolia, ktoré nevníma takéhoto človeka ako reálnu bytosť,“ hovorí psychológ Norbert Uhnák.

Krízu môžu v tomto veku podľa neho spustiť i požiadavky okolia na produktivitu a stabilný výkon, na ktorý však mladý človek ešte nemusí nájsť zázemie vo svojich vzťahoch a vnútorný zmysel týchto požiadaviek mu môže unikať.

Výsledkom takejto krízy môže byť i sebadeštruktívne správanie, ktoré vyústi do samovražedného správania, predávkovania sa drogami alebo do náhleho podľahnutia organizmu dôsledkom búrlivého života.

Ročne okolo dvadsiatky úmrtí

Na Slovensku za ostatné roky ročne na predávkovanie zomrie približne dvadsať ľudí. Štatistiky tejto príčiny smrti sa robili len od roku 2005, stále však nezahrňujú všetky prípady, pri ktorých bola droga rozhodujúcim faktorom smrti, hoci možno len nepriamym.

Priemerný vek tých, čo sa na Slovensku predávkovali, v jednotlivých rokoch kolísal medzi 27 až 36 rokmi. „U priamych drogových úmrtí by sa azda podľa veku dali odhadnúť nejaké súvislosti, ale pri takom malom počte je naozaj ťažké zovšeobecniť pozorovania,“ hovorí Imrich Šteliar z Národného monitorovacieho centra pre drogy.

Ako dodáva, medzi najnebezpečnejšie faktory predávkovania patrí kombinácia viacerých látok, nové drogy resp. silnejšie koncentrácie starých či použitie drog po dlhodobejšom abstinovaní počas detoxikačnej liečby, prípadne vo väzení. Počas abstinovania sa totiž zníži tolerancia organizmu a predtým bežná dávka sa môže stať smrteľnou. Aj pri smrti následkom alkoholu tiež často dochádza k úmrtiam práve v dôsledku kombinácie s inými latkami.

Zuzana Uličianska

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 024
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 897
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 093
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 369
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 850
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 142
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 749
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 481
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 755
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 324
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 478
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 678
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 084
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 076
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 580
  1. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  2. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťZatvoriť reklamu