Washington 12. júla (TASR) - Islamskí ozbrojenci spojení s al-Káidou podnecujú nepokoje v autonómnom kurdskom regióne Iraku, ktorého podpora by mohla byť rozhodujúcou pri snahe Washingtonu o zosadenie irackého prezidenta Saddáma Husajna.
Vyplýva to z televízneho dokumentu odvysielaného vo štvrtok večer americkou televíziou PBS. Film ukazuje čoraz intenzívnejšiu kampaň útokov a vrážd skupiny, ktorá podľa neho obsadila od príchodu z Iránu do Iraku pred rokom deväť dedín.
Premiér Kurdskej regionálnej vlády v oblasti vedenej Vlasteneckým zväzom Kurdistanu (PUK) Barham Salíh, ktorý v apríli prežil pokus o atentát, v dokumente uviedol, že v dedinách sa nachádza asi 70-80 nekurdských príslušníkov al-Káidy.
Dokument bude PBS vysielať každý týždeň. Zostavil ho britský filmár Gwynne Roberts, podávajúci správy z regiónu už takmer 20 rokov. Skupina spájaná s al-Káidou - Ansar al-Islam (Spoločníci islamu), podľa neho "šíri teror po Kudistane" a viedla viacero bitiek s PUK, jednou z dvoch frakcií ovládajúcich hornatý sever Iraku.
Nemenovaný iracký spravodajský agent zajatý PUK v rozhovore z väznice uviedol, že ho vyslal Bagdad s cieľom nadviazať kontakty s vysoko postaveným príslušníkom irackej tajnej služby, ktorý spolupracuje so skupinou Ansar al-Islam.
Zástancovia americkej vojenskej akcie proti Iraku sa snažia nájsť dôkazy o stykoch medzi Husajnom a al-Káidou, podozrievanou z atentátov v USA z 11. septembra. Prezident George W. Bush, ktorý zaradil Irak spolu so Severnou Kóreou a Iránom do "osi zla" kvôli údajnému vývoju zbraní hromadného ničenia a podpore terorizmu, tento týždeň hovoril o použití všetkých prostriedkov na zosadenie Husajna.
Dokumentárny film tiež cituje irackých dezertérov tvrdiacich, že poprední vodcovia al-Káidy, vrátane bin Ládina, navštívili v 90. rokoch Irak, kde mali bojovníci teroristickej organizácie absolvovať výcvik používania chemických a biologických zbraní.
Nemenovaní americkí predstavitelia vyhlásili, že napriek rôznym tajným informáciám zhromaždeným z regiónu zatiaľ nevideli žiadne dôkazy akejkoľvek cesty bin Ládina do Iraku alebo nejakého veľkého výcvikového programu pre zahraničných extrémistov. Nenašli sa ani žiadne dôkazy, ktoré by spájali Bagdad zo septembrovými útokmi.
Podľa nich je ale "celkom hodnoverné", že agenti al-Káidy spolupracujú s Ansar al-Islam, i keď o tom neexistujú žiadne konkrétne dôkazy. Takéto správy však prispeli k hlbokému znepokojeniu Washingtonu nad Husajnovými úmyslami a obvineniami z jeho napojenia na medzinárodný terorizmus.
Bývalý hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí James Rubin, ktorý uvádza dokumenty v rámci seriálu PBS, tvrdí, že Robertsov film síce nepredstavuje dôkazy, ale je "dostatočne presvedčivým tvrdením, ktoré si zaslúži ďalšie vyšetrovanie".