„Ak vychádzate z toho, že mnoho expertov využíva informácie proti vám, potom máte možno pravdu. Experti sú závislí od faktu, že majú informácie, o ktorých vy neviete... Vyzbrojení informáciami majú experti k dispozícii obrovskú výhodu, z ktorej profitujú: váš strach.“
Pred niekoľkými rokmi vyvolala kniha Freakonomics po celom svete veľký rozruch. Profesor ekonómie Steven D. Levitt a novinár Stephen J. Dubner v nej vysvetľovali skryté súvislosti rôznych zdanlivo nesúvisiacich javov. Autorom sa podarilo vyrobiť bestseller. Viac ako štyri milióny kusov predali aj vďaka tomu, že dokázali jednoduchým jazykom pomenovať zložité javy, ekonomickú (neprajníci tvrdia, že skôr sociologickú) knihu zámerne nezahltili grafmi a číslami a v neposlednom rade ju dokázali dobre spropagovať.
Svet, aký je
Šesť rokov po jej prvom vydaní má aj slovenský čitateľ (ak si nekúpil český preklad s nepochopiteľným názvom Špekonomie) možnosť presvedčiť sa, či je kniha naozaj taká dobrá, alebo ide len o bublinu.
V prvom rade treba na knihe oceniť, že je zrozumiteľná aj pre laika, ktorý inak ekonomickú literatúru nečíta. V tejto súvislosti však treba pripomenúť aj jej rozvláčnosť a neustále opakovanie už napísaného.
Najdôležitejší na knihe je však, samozrejme, výber témy, ktorý bude zaujímať široké publikum. Ekonómom sa to zväčša darí vtedy, keď nepíšu o tom, čo sa za ekonómiu všeobecne pokladá – teda napríklad o DPH, HDP či nezamestnanosti.
Aj Levitt s Dubnerom si vyberajú témy, ktoré sú zdanlivo mimo záujmu ekonómov. Veď ako tvrdia autori už v úvode knihy – kým morálka popisuje, ako by svet mal vyzerať, ekonómia popisuje svet, aký je.
Táto veta im slúži nielen na to, aby zdôraznili význam vedy, ale aj na to, aby si vytvorili alibi pred prípadnými kritikmi ich tvrdení, ako napríklad pred tým, že legalizácia potratov a následný nižší počet nechcených detí mohli za pokles kriminality v Spojených štátoch.
Pre oddychové čítanie
Čo si má čitateľ odniesť zo šikovne pospájaných a miestami aj pútavých príbehov o rizikovej práci drogových dílerov, vplyve černošských mien na úspech či o rozklade KuKluxKlanu? Pre niekoho to môže byť praktická informácia, že realitní agenti, tak ako mnohí ďalší experti, nevnímajú svojich klientov ako spojencov, ale ako protihráčov. Pre iného podnet k skúmaniu skrytých súvislostí. Pre väčšinu oddychové čítanie, ktorého citovaním môže oslniť známych.
V novembri by mal vyjsť v slovenčine druhý diel.