SME

Rodinný dom, to je tiež politika

Udalosťou jesene bude výstava architekta Jana Kaplického v galérii Danubiana

Takto by vyzeral Kaplického blob na Letenskej pláni.Takto by vyzeral Kaplického blob na Letenskej pláni. (Zdroj: TASR, ZACHRANMELETNOU.CZ)

Futuristický návrh národnej knižnice Jana Kaplického dodnes v Prahe nestojí. V galérii Danubiana v Čunove mu zatiaľ na september chystajú veľkorysú výstavu.

Hoci rodák z pražskej Orechovky Jan Kaplický patril vo svete dlho medzi architektonickú špičku, doma ho pred pár rokmi poznal málokto. Všetko zmenila chobotnica - budova Národnej knižnice podľa jeho predstáv.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Životný príbeh Jana Kaplického sa ešte zintenzívnil, keď sa ako takmer 70-ročný oženil s tridsaťročnou českou filmovou producentkou Eliškou Fuchsovou. Tá mu v deň jeho smrti porodila dcérku. A zrodila sa legenda.

SkryťVypnúť reklamu

Čajový servis aj lietadláV druhej polovici augusta sa v galérii Danubiana v Čunove začne inštalovať vôbec najväčšia výstava celoživotnej tvorby architekta Jana Kaplického. Má byť mimoriadne živá a farebná. Záber bude široký - počnúc architektonickými modelmi cez interiérové doplnky, nábytok, šperky, módu až po lietadlá.

Súčasťou výstavy bude napríklad aj výnimočný čajový servis vyrobený podľa Kaplického návrhu pre taliansku firmu Alessi, z ktorého existuje na svete len jedenásť exemplárov. Kurátorkou výstavy bude Eva Jiřičná žijúca vo Veľkej Británii, Kaplického bývalá kolegyňa a veľká podporovateľka. „Chceme, aby to bola výstava, akú by si Jan Kaplický predstavoval,“ hovorí šéf Danubiany Vincent Polakovič, ktorý poskytol veľkorysý priestor na ploche 1700 štvorcových metrov.

SkryťVypnúť reklamu

Galéria už rozbehla aj SMS súťaž o atraktívne dizajnérske ceny z dielne Jana Kaplického. Hlavnou cenou je spomínaný čajový servis v hodnote 1090 eur, ďalej šperky, knihy, interiérové doplnky či DVD.

Výstava sa začína 9. septembra a potrvá do decembra.

Blob na Letnej plániSamozrejme, rezonovať bude fenomén Národnej knižnice. V súťaži o najlepší návrh jej budovy zvíťazilo v roku 2007 spomedzi štyristo účastníkov práve londýnske štúdio Future Systems na čele s Kaplickým. Ich futuristický návrh v tvare chobotnice, nazývaný aj blob, vyvolal veľkú diskusiu.

Okamžite si získal medzi odborníkmi aj laikmi mnoho zástancov i odporcov, ktorí dosiahli, že do realizácie vstúpila politika a budova na pražskej Letenskej pláni dodnes nestojí. Pôvodne mala byť hotová v roku 2012.

SkryťVypnúť reklamu

Polakovič verí, že pamätník Janovi Kaplickému v podobe knižnice raz bude stáť, pretože český národ je kultúrny. „Na druhej strane každý projekt je politika, aj rodinný dom,“ povedal v roku 2008 Kaplický v rozhovore pre SME. „Keď musia manželia vyriešiť rozpor, či chcú poschodie, alebo nie, zvíťazí buď manželka, alebo manžel. Ale oni ten dom chcú obaja. U nás chýba práve tá zásadná vôľa pre vec.“

Kto bol Jan Kaplický

Jan Kaplický emigroval v roku 1968 do Veľkej Británie. O desať rokov neskôr založil v Londýne s Davidom Nixonom architektonické štúdio Future Systems, s ktorým sa prepracoval na svetovú úroveň. Jeho chobotnicu porovnávajú s takými významnými monumentmi, ako sú budova Opery v Sydney či Centre Pompidou v Paríži. Je predstaviteľom takzvanej high-tech architektúry, v posledných rokoch experimentoval s organickou architektúrou, ktorá sa inšpiruje prírodnými tvarmi.

SkryťVypnúť reklamu

Je autorom viacerých významných stavieb. Svetovú verejnosť zaujal predovšetkým návrhom tlačového centra na kriketovom štadióne v Londýne a obchodným domom Selfridges building v Birminghame, za ktorý získal aj mnohé ocenenia. Zvíťazil s ním aj v diváckej ankete o najškaredšiu stavbu 20. a 21. storočia vo Veľkej Británii.

Zomrel ako 71-ročný v deň narodenia svojej dcérky Johanky. Po jeho smrti zdedila značku Future Systems jeho druhá manželka Eliška. Firmu previedla na nadáciu, ktorá má umožňovať realizáciu Kaplického budov.

(ea)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 625
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 127
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 833
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 076
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 268
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 845
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 817
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu