Cenu Magnesia Litera v rôznych kategóriách získalo za desaťročie jej trvania okolo 80 pôvodných českých kníh. Teraz sa hľadá najlepšia z nich.
Šesť pôvodných českých literárnych diel sa uchádza o titul Kniha desaťročia. Skôr, než získali hlasy stovky odborníkov (tí potom v druhom kole vyberú z finálovej šestky víťaza), museli splniť podmienku – získať prvenstvo v niektorom z doterajších desiatich ročníkov prestížnej ceny Magnesia Litera.
So zreteľom na štatút ceny, ktorá hodnotí knihy vo viacerých kategóriách, vyberali hlasujúci odborníci spomedzi asi 80 titulov.
„Služobne“ najmladším nominantom, ktorý sa stal laureátom Litery vlani, je zhodou okolností doyen českej literatúry 82ročný Ivan Klíma. V knihe Moje šílené století sa vyrovnáva so skúsenosťami dvoch zhubných diktatúr, pričom nejde len o klasické memoáre, ale aj o filozofické vysvetlenie udalostí „šialeného“ storočia.
Ešte o desať rokov viac má Bohumila Grögerová. Jej básnická skladba Rukopis má príznačný názov, keďže je vytlačená nezvyčajne veľkým písmom a bez interpunkcií. Dielo už takmer nevidomej poetky je aj napriek úvodu, kde cituje lekársku správu o svojej slepote, pôsobivou výpoveďou o zmysle života.
V rovnakom roku 2009, keď vyhrala Grögerová, získal Literu za prózu spisovateľ a filmár Martin Ryšavý za dvojdielny román Cesty na Sibiř. Jeho hrdina obetuje vedeckú kariéru i rodinný život za cestu na Ďaleký východ a hľadanie zmyslu ľudskej túžby po dosiahnutí duchovných istôt.
Jan Balabán, ktorý vlani predčasne zomrel vo veku 49 rokov, získal cenu Magnesia Litera dokonca až dvakrát, vlani posmrtne vydaným románom Zeptej se táty, a v roku 2006 zbierkou dvadsiatich krátkych poviedok Možná že odcházíme. „Je čas hľadať i čas strácať,“ to je motto nielen tejto nominovanej Balabánovej knihy, ale istým spôsobom aj celej jeho existenciálne ladenej tvorby.
„Romaneto o vlcích, lidech a úkazech“ je podtitul knihy Zvlčení. V dômyselne koncipovanom románe Antonína Bajaju sa prelínajú tajomné osudy ľudí a vlčej svorky z moravských Karpát.
Príbeh bratov Mašínovcov dodnes rozdeľuje českú spoločnosť. Jan Novák, žijúci dlhodobo v USA, o svojej knihe Zatím dobrý hovorí: „Keď som si uvedomil, že osudy celej tejto rodiny zrkadlia stredoeurópske dejiny minulého storočia, podarilo sa mi osloviť Josefa Mašína a otvorene rozprávať o všetkých neuveriteľných zážitkoch a skúsenostiach jeho života.“
Knihu desaťročia vyhlásia 22. septembra, rovnakú poctu získa v kategórii literatúry pre deti a mládež jedna z trojice nominovaných – Petr Nikl: Záhádky, Lucie Seifertová: Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamních světových událostí a Pavel Šrut: Lichožrouti.