Barbar Conan je ako akčná bojová videohra, v zásade bez pointy.
Po desiatich rokoch plánov, odkladov a obnovených prác sa do kín dostal film Barbar Conan, mysteriózny príbeh o pomste. Dokonale plní funkciu absolútneho úniku a relaxu bez druhých plánov, myšlienok či posolstiev. Nič, len meč a krv.
Kult a vzorRecenzia / Film Barbar Conan
Conan the Barbarian 3D, USA, 2011, 112 minút
Réžia: Marcus Nispel. Scenár: Thomas Dean Donnelly, Joshua Oppenheimer, Sean Hood. Kamera: Thomas Kloss. Hudba: Tyler Bates.
Hrajú: Jason Momoa, Bob Sapp, Rachel Nichols, Stephen Lang, Ron Perlman,
Premiéra v SR: 18. augusta
Americký spisovateľ Robert E. Howard (1906 – 1936) sa príbehmi o barbarovi Conanovi preslávil na celom svete. Priamočiara akcia, brutalita a oslava sily sa v nich spája s mágiou, ale aj úplnou autorskou slobodou. Howard bol majstrovský rozprávač dlhých príbehov, ktorý čitateľom, frustrovaným všednosťou, ponúkal únik, oddych aj útechu.
V roku 1982 mal premiéru film Barbar Conan v réžii Johna Miliusa, s Arnoldom Schwarzeneggerom v hlavnej úlohe. Na jeho úspech nadviazalo pokračovanie Conan Ničiteľ (1984) a v rovnakom svete sa odohrávala aj Červená Sonja z roku 1985. Hoci kritiky boli zdrvujúce, filmový Conan sa stal kultom, vzorom a inšpiráciou.
Nová adaptácia ležala sedem rokov v štúdiách Warner, kým práva odkúpili noví producenti. Réžiou poverili Marcusa Nispela, ktorý v roku 2003 úspešne debutoval remakom Texaského masakru motorovou pílou. Z boja o hlavnú úlohu úspešne vyšiel mohutný havajský manekýn Jason Momoa. Herecké skúsenosti zbieral v televíznych seriáloch. Jeho otca Corina viac než uspokojujúco hrá Ron Perlman.
Nispel film poňal ako modernú akčnú záležitosť pre súčasné publikum, nabitú digitálnymi trikmi.
Treba mu držať palcePo heroickej pompéznosti Miliusových filmov niet ani stopy. Výsledok pripomína akčnú bojovú videohru – lenže diváka necháva občas ľahostajným. Momoa je ideálny Conan, ale filmu chýbajú ďalší ikonickí hrdinovia.
Možno za to môže absencia populárnych hviezd, možno potreba ozvláštňovať bulharské exteriéry neustálym digitálnym kúzlením, možno primálo howardovskej štylizácie. Režisér často necháva scény bez pointy, takže vyznievajú rozpačito. Svoje robí i digitálny formát 3D, redukujúci farby, jas a kontrasty.
Tak či onak – zlý vládca Khalar Zym (Stephen Lang), jeho démonická dcéra Marique (Rose McGowan), ba aj princezná Tamara (Rachel Nichols) pri Momoovi vyznievajú nevýrazne, šedivo, tlmene. Barbarovi Conanovi vo filme chýbajú dôstojní partneri a súperi.
To je základná, ale zároveň možno jediná vážna pripomienka. Tvorcom treba poďakovať za to, že z Conana nespravili bezpohlavného, politicky korektného a ideály šíriaceho priateľa dietok.
Ak chce byť úvodnou časťou filmového cyklu, držíme mu na ďalšej ceste za čerstvou krvou všetky palce.