Banská Bystrica 16. júla (TASR) - Výstavu o problematike ľudských práv z pohľadu Amnesty International (AI) otvorili dnes v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici. Prezentáciu dokumentov o úlohách a výsledkoch činnosti tejto medzinárodnej mimovládnej organizácie, ktorá vznikla v roku 1961, pripravila Registrovaná skupina AI v Banskej Bystrici.
Vo viac ako 160 krajinách má AI v súčasnosti vyše jeden milión členov. Na Slovensku vznikla pred ôsmimi rokmi a eviduje približne 150 členov, prevažne študentov vysokých a stredných škôl. Sú zoskupení najmä v registrovaných pracovných skupinách v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, Košiciach a v Prešove. Banskobystrická skupina sa grupuje prevažne z poslucháčov Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela a patrí k najiniciatívnejším na Slovensku.
Predsedníčka koordinačnej rady Amnesty International na Slovensku Ingrid Králová pre médiá uviedla, že činnosť organizácie stojí na aktivitách dobrovoľníkov. Ich snahou vo vlastnej krajine je zmena zákonov, ktoré sú v rozpore s medzinárodnou deklaráciou o ľudských právach. Vo vzťahu k zahraničiu sa orientujú na zbieranie petícií a písanie listov na obranu nespravodlivo väznených ľudí. Od slovenskej verejnosti podľa Královej AI očakáva "väčšiu aktívnosť za ľudské práva vo svete a tým i za svoje práva doma".
Člen koordinačnej rady AI je aj Sawkat Choudhury z Bangladéša, žijúci na Slovensku už osemnásť rokov. Choudhury podotkol, že organizácia je finančne nezávislá od vlád a peniaze na činnosť získava z darov jednotlivcov. Štátne peniaze používajú iba na vzdelávacie programy. Amnesty zásadne odmieta trest smrti, mučenie a neľudské zaobchádzanie. Aktuálnou témou je snaha zabrániť, aby v rôznych krajinách pri ozbrojených konfliktoch pôsobili aj "detskí vojaci". Podľa odhadov AI v rôznych ozbrojených konfliktoch v Kolumbii, Srí Lanke, Ugande či Sierra Leone bojuje viac ako tristo tisíc detí do 18 rokov. Amnesty sa usiluje zabrániť dovozu zbraní do krajín, ktoré porušujú ľudské práva.
*fk pa