
Náhrdelník z Ducového, koniec 11. stor. Kombinácia striebro, ametyst, krištáľ a sklo.
Prsteň s gemou. Nález zo Serede z 11. stor. – gema je rímskeho pôvodu z 3. stor.
vývoja a vytvárania prvých štátov v strednej Európe v období raného stredoveku, dokumentovať ich kultúrno-historické korene a zbližovanie so západnými susedmi východofranskou a neskôr nemecko-rímskou ríšou. Preto sa na jej realizácii podieľalo hneď päť štátov (Nemecko, Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko), ktorých prezidenti prevzali nad ňou patronát. Zároveň sa uskutočňuje aj pod záštitou Rady Európy.
Riaditeľ Slovenského národného múzea Ján Papco, ktorý je jej národným koordinátorom, SME povedal: ,,Verejnosti tu predstavíme nesmierne exkluzívne exponáty, ktoré jednoducho nie je možné v takom počte a kvalite naozaj vidieť nikde inde. A s miernym preháňaním môžem povedať, že ani ďalších 1000 rokov vidieť nebude, pretože mnohé potrebujú na svoje zachovanie špecifický režim, prípadne majú takú obrovskú kunsthistorickú hodnotu, že príslušné inštitúcie ich v iných prípadoch do zahraničia ani nikdy nezapožičiavajú.“
Pre Slovensko je pritom významným už fakt, že celá výstava sa začína práve udalosťami okolo roku 830, keď vznikla vôbec prvá západoslovanská ríša – Veľká Morava. Z exponátov, ktoré sa k nej priamo viažu, bude na výstave predstavená napríklad bula pápeža Jána VIII., ktorou povolil liturgiu nielen v latinskom, ale aj v staroslovienskom jazyku. Výstava, ktorá už bola inštalovaná v Maďarsku, Nemecku a v Česku, poputuje po troch mesiacoch ešte do poľského mesta Poznaň.