Text je aktualizovaný o kompletnú správu kontroly ministerstva kultúry
Kontrola v divadle ukázala porušenia rozpočtových pravidiel vo výške 436-tisíc eur.
BRATISLAVA. Generálny riaditeľ SND Ondrej Šoth požiadal ministra kultúry Daniela Krajcera o uvoľnenie z funkcie. Minister jeho žiadosť prijal, no zároveň na tlačovej konferencii vyhlásil, že bude "dôrazne trvať na náhrade" sumy, ktorú ukázala kontrola. Dočasným vedením divadla poveril šéfa technicko-prevádzkového úseku Milana Vajdičku a chystá sa nový konkurz na miesto generálneho riaditeľa.
Kontrolu do divadla poslalo ministerstvo kultúry v máji, na základe informácií o nehospodárnom nakladaní so štátnym majetkom. Kontrola sa skončila už v polovici augusta a po dlhom pripomienkovaní zo strany divadla jej výsledky unikli do médií. Ako vyplýva zo záverečnej správy, ktorej kópiu má k dispozícii aj denník SME, celkové porušenia rozpočtových pravidiel sú vo výške 436-tisíc eur.
Kompletnú verziu správy si môžete pozrieť na konci článku.
Čo sa zistilo„Tu nikto neukradol ani cent, to sa všetci dozviete,“ tvrdil pred dvoma týždňami generálny riaditeľ SND Ondrej Šoth. V tom čase už poznal výsledky kontroly. Vedenie divadla vznieslo vyše päťdesiat námietok, kontrolóri uznali len jedinú.
Záverečná správa, ktorá má takmer sto strán, konštatuje viaceré porušenia interných predpisov SND, zákona o verejnom obstarávaní aj finančnej disciplíny. Kontrolóri preverovali obdobie od mája 2010, keď do funkcie nastúpil súčasný generálny riaditeľ, do mája tohto roka. Ich závery hovoria o niekoľkých predstaveniach aj o problémoch týkajúcich sa bežnej prevádzky v divadla.
Napríklad v prípade baletu Onegin ide o prekročenie finančného plánu: „Zamestnanci umelecko-dekoračných dielní upravili rozpočet materiálových nákladov na scénickú výpravu o 44 000 eur a kostýmovú výpravu o 28 450 eur,“ píše sa v správe.
Podobné zvyšovanie sa našlo v ďalšom balete Giselle, kde bola „upravená scénická výprava o 33 000 eur“.
Kontrolóri ministerstva si všimli aj porušenie príkazu generálneho riaditeľa SND o úsporných opatreniach týkajúci sa vyplácania odmien. Vystavený bol vlani v septembri, no do konca roku 2010 boli v divadle vyplatené odmeny 202-tisíc eur.
Ďalej sa zistilo, že SND naposledy aktualizovalo pracovný poriadok, svoj základný pracovno-právny predpis, vo februári 2006: „...ku dňu začatia kontroly došlo k zmenám a doplneniu sedemkrát, no v súčasnom platnom poriadku nie sú aktualizované,“ uvádza správa.
V ďalšom texte sa spomína vykonávanie vedľajšej podnikateľskej činnosti vedúcich zamestnancov divadla, nevýhodné zmluvy a prenájmy, porušenie finančnej disciplíny „vzhľadom na neúplnosť a nedôveryhodnosť predloženej dokumentácie“.
Plusy a mlčanieVýsledky kontroly však nie sú jednostranné. Napríklad pri preverovaní opery Dvaja Foscariovci správa konštatuje ušetrenie nákladov na výpravy oproti stanovenému limitu v sume 12-tisíc eur, v predstavení Coriolanus dokonca až 19-tisíc eur.
Pozitívne kontrola hodnotí aj použitie účelovo určených finančných prostriedkov. To sa týka projektov ako Balet SND v zahraničí, Činohra SND na scénach národných divadiel, Opera SND na zahraničných scénach národných divadiel.
Správa je datovaná 19. augusta, obe strany doteraz odmietali kontrolu komentovať.
//