Kedysi slúžil prezentácii V. I. Lenina, dnes kultúre. Pamiatku sprístupnili aj vďaka dobrovoľníkom. Obnova Pistoriho paláca má stáť viac než milión eur.
STARÉ MESTO. „Komunizmus plní historické poslanie zbaviť všetkých ľudí sociálnej nerovnosti.“
Čítame pri vchode do pravého krídla Pistoriho paláca v bratislavskom Starom Meste. Veľká hnedá kamenná tabuľa s kosákom a kladivom je dedičstvom Leninovho múzea, ktoré tu za socializmu sídlilo.
Dnes v roky zatvorenej pamiatke z konca 19. storočia nájdete súčasný, slovenský i medzinárodný mladý dizajn. V rámci tretieho ročníka festivalu Dizajnvíkend Bratislava tu bude vystavený až do nedele.
Pleseň i charizmaPistoriho palácv 90. rokoch 19. storočia ho dal postaviť lekárnik Felix Pistory, bol sídlom bohatého mešťanapočas vojny tu mala rezidenciu Nemecká ríšaza socializmu tu sídlilo Leninovo múzeum – honosné stropy vtedy zakryli sadrokartónovými platňamipo roku 1989 bol v bočnom krídle Dom zahraničných Slovákovod roku 2005 sú už všetky priestory prázdne a chátrali
Po piatich umeleckých dňoch však ostane chátrajúci palác opäť prázdny. Mestská časť Staré Mesto, ktorá ho spravuje, ale tvrdí, že len dočasne.
„Chceme ho využívať na podobné alternatívne podujatia,“ hovorí staromestská starostka Táňa Rosová (SDKÚ). „Ohlasujú sa nám ďalší záujemcovia, takže akcia vyvolala to, čo sme chceli, aby palác ožil.“
Staré Mesto chce priestory využívať aj napriek tomu, že oprava celého objektu je nevyhnutná. Starostka hovorí, že kým palác postupne neobnovia, bude slúžiť alternatívnejším kultúrnym podujatiam, ktorým vyhovuje charizma prázdneho priestoru a neprekáža prázdny zanedbaný priestor či plesnivá stena a popraskaná omietka.
MiliónyStaré Mesto chce opraviť strechu a fasádu pamiatky. Náklady odhadlo na jeden až dva milióny eur.
„Sú to prostriedky, s ktorými v našom rozpočte nedisponujeme, ani disponovať nemôžeme,“ vraví Rosová. Dodala, že Staré Mesto sa preto zapojí do projektov a žiadostí o granty.
Terajšiemu sprístupneniu paláca pomohli dobrovoľníci. Staré Mesto zorganizovalo tri veľké upratovania. „Z džungle na nádvorí vytvorili dobrovoľníci opäť priestor pre život,“ dodala starostka.
Prehliadka pre verejnosťDizajnvíkend je prvým podujatím, ktorým sa palác po rokoch otvára verejnosti. Prehliadku budovy, ktorú dal v 90. rokoch 19. storočia postaviť lekárnik Felix Pisztory, plánujú organizátori festivalu na túto sobotu.
„Festival otvoria vernisáže zahraničných dizajnérov z Nórska, Švajčiarska a Rakúska,“ hovorí Ľuba Hustá z občianskeho združenia Punkt, ktoré v spolupráci so Starým Mestom festival súčasného dizajnu organizuje.
Jeho súčasťou sú výstavy, koncerty, premietania, debaty a aj takzvaný dizajnpiknik či dizajncafé.
Bratislave bude venovaná napríklad výstava nápisov, ktoré kedysi patrili k verejnému priestoru hlavného mesta či pokračovanie interaktívneho projektu grafickej dizajnérky Pavlíny Morháčovej M_P_ BA, ktorá zbiera bratislavské obľúbené a kultové miesta.
Začínajúci i etablovaní„Výstavný program sme rozdelili do štyroch kategórií,“ vraví Ľuba Hustá. „Bude to takzvaná starter zone pre mladé dizajnérske značky, running zone s etablovanými firmami, graphic zone pre grafický dizajn a kategória schol, kde sa budú prezentovať vybrané ateliéry VŠVU a Ústavu dizajnu Fakulty architektúry STU.
Festival obsadí obe krídla paláca a aj jeho nádvorie. Pre verejnosť sa otvára vždy ráno o desiatej, ľavé krídlo s dizajncafé, takzvanou školskou sekciou a detským kútikom má fungovať počas Dizajnvíkendu až do polnoci, pravá časť pamiatky s debatami, premietaním a výstavami bude sprístupnená do deviatej večer.
Vstup na festival stojí 3 eurá, na špeciálnu medzinárodnú umeleckú prezentáciu PechaKucha Nights 7 eur.
Kompletný program festivalu pozri tu - klik
Viedenské ENZIS na výlete v Bratislave
DIZAJNVÍKEND BRATISLAVA / 28.9.-2.10.2011 / Pisztoryho palác
Jedna z najtypickejších súčastí súčasnej Viedne sú chilloutové exteriérové moduly Enzis, ktoré sú situované na nádvorí Museum Quartier. Dobre sa na nich sedí, leží, diskutuje, pracuje, zabáva (bez vekového obmedzenia)....
Vďaka ústretovosti ľudí z Museum Quartier a rakúskeho Kultúrneho fóra ich predstavíme aj počas konania Dizajnvíkendu na nádvorí Pisztoryho paláca – kde budú ako funkčný výstavný exponát prezentovať potenciál dobrého súčasného mestského mobiliáru a zároveň prinesú autentický pocit oddychovej Viedne v Bratislave.
Enzis sú dielom architektov viedenského ateliéru PPAG (pred časom ste ich mali možnosť vidieť počas Pechakucha Night Bratislava).
DIZAJNVÍKEND BRATISLAVA
Čo ostalo v paláci z Leninovho múzea dodnes.
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Príprava výstavy v paláci.
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Dizajnvíkend bude trvať štyri dni.
FOTO – OLJA TRIAŠKA STEFANOVIČ
FOTO – OLJA TRIAŠKA STEFANOVIČ
FOTO – OLJA TRIAŠKA STEFANOVIČ