Bol jedným z najuznávanejších českých autorov pôvodnej televíznej tvorby. Dramatik a prozaik, televízny scenárista, autor divadelných hier.
Jiří Hubač (27. 8. 1929 - 27. 9. 2011) začal ako elektrotechnik, na pražskej elektrotechnickej priemyslovke zmaturoval v roku 1948. Do zamestnania v Technometre, kde pracoval ako konštruktér, však nastúpil až po štvorročnom liečebnom pobyte v tuberkulóznom sanatóriu.
Aj túto svoju neľahkú životnú skúsenosť zúročil v skvelom filme Učiteľ tanca (1994) s Martinom Dejdarom v hlavnej úlohe. Chvíľu ešte pracoval ako redaktor v časopise Technická politika, ale už v roku 1959 nastúpil ako dramaturg a vedúci tvorivej skupiny do pražskej literárno-dramatickej redakcie vtedy ešte mladej Československej televízie.
K vlastnej tvorbe bol už len krôčik - debutoval ako autor pôvodnej televíznej hry Dlhý jesenný deň (1961). Ako mnoho dramatikov aj Jiří Hubač sa učil na adaptáciách veľkých diel svetovej literatúry - divadelné inscenácie kníh Jamesa Clavella Král Krysa (1974) a Ernesta Hemingwaya Komu zvoní hrana (Komu zvonia do hrobu, 1977) boli ozdobou Vinohradského divadla.
Hercom na telo
Hubač riešil problémy medziľudských vzťahov, jemné vykresľovanie psychológie postáv zvládal autor bravúrne. Výborná spolupráca s režisérmi mu umožnila písať roly priamo na konkrétnych hercov, predovšetkým Vladimíra Menšíka, Jiřinu Bohdalovú či Jiřinu Jiráskovú.
Za umelecký vrchol Jiřího Hubača považujú niektorí autori televízne hry Ikarův pád (1976) a Tažní ptáci (1984), hlavný hrdina Vladimír Menšík sa v nich autorovi odvďačil nezabudnuteľným hereckým výkonom, v ktorom zužitkoval svoje osobné problémy s alkoholom. Tretiu časť trilógie Zima poutníků už nenakrútili, keď hlavný protagonista zomrel.
Hubač hru prepracoval pre Bolka Polívku a Pavla Lišku a pod názvom Hodina klavíra ju nakrútili v roku 2007. Jiřinu Bohdalovú nechal autor zažiariť vo filme Fany, za postavu mentálne postihnutej ženy dostala Českého leva. Jiřina Jirásková v ňom stvárňuje primárku, jej sestru. Pre Jiráskovú napísal Hubač aj Zámek v Čechách, ktorý režíroval Martin Hollý ml.
FOTO MF DNES - Michal Ružička
Pán scenárista
So scenáristom Jiřím Dietlom spolupracoval Hubač na seriáloch Traja chlapi v chalupe a Eliška a jej rod. Hoci Hubač seriály veľmi neobľuboval, predsa mal u divákov veľký úspech hneď dvoma - Dobrou vodou (1983) a Sanitkou (1984).
Je ťažké hodnotiť, ktoré Hubačovo dielo je umelecky hodnotnejšie. Už doteraz spomenuté boli divácky nesmierne úspešné a to sme ešte nespomenuli Nezrelé maliny (1980) o stretnutí abiturientov gymnázia po päťdesiatich rokoch.
V réžii Františka Filipa (s ktorým spolupracoval najčastejšie) to bol herecký koncert Miloša Nedbala, Ladislava Peška, Františka Filipovského, Jiřiny Šejbalovej a ďalších. A čo celovečerný film Babie leto (2001) v ktorom excelovali Vlastimil Brodský, Stella Zázvorková a Stanislav Zindulka? Všetci dostali Českého leva, aj Hubač za scenár.
Do Dvorany slávy TýTý ho uviedli v roku 2000 za výsledky hlasovania z roku 1999. K úmrtiu pána scenáristu sa vyjadrili mnohí jeho priatelia a herci, ktorí s ním chodievali na kávičku do hotela Paríž.
„Som otrasený. Jirkovi Hubačovi vďačím za to, že som sa stal filmárom. Mne, vtedy úplnému začiatočníkovi, dal dôveru, napísal nádherný scenár Všichni moji blízcí s úžasnými charaktermi a dialógmi, ktoré si podmanili divákov na celom svete," povedal pre iDNES Matej Mináč. Znovu sa stretli pred kamerou v roku 2004, keď spolu nakrúcali inscenáciu Anglická rapsodie, Hubačovo posledné veľké dielo.