„Rozhodli sme sa, že budeme odmeňovať tých, ktorí nie sú pyšní, ktorí si nemyslia, že všetko vedia. Tých, ktorí si vedia klásť otázku o zmysle vecí, o zmysle seba samého,“ povedal Václav Havel pri stredajšom odovzdávaní výročnej ceny nadácie Vize 97 slovenskej historičke umenia a výtvarnej teoretičke Ive Mojžišovej.
„O cene som ani nesnívala.“ povedala včera pre SME laureátka, ktorá si ocenenie prevzala v preplnenom kultúrnom centre Pražská křižovatka v bývalom Kostole sv. Anny.
Iva Mojžišová je v trinásťročnej histórii tejto ceny, ktorej držiteľmi sú okrem iných Umberto Eco či Zygmunt Bauman, prvou slovenskou laureátkou. Porota pri jej výbere ocenila celoživotné dielo vrcholiace knihami Giacomettiho oko a Giacomettiho smiech? (Cena Dominika Tatarku 2011), ako aj autentické osobnostné postoje.
„Budúcnosť musíme vidieť cez minulosť, len tak môžeme porozumieť sami sebe,“ povedala Mojžišová vo svojej ďakovnej reči. V nadväznosti na vystúpenie vlaňajšieho držiteľa ceny, rakúskeho literárneho kritika a filozofa Konrada Paula Liessmanna, ktorý sa venoval „zaobchádzaniu s budúcnosťou“, uviedla príklad medzivojnovej bratislavskej Školy umeleckých remesiel. „Táto škola je dôkazom toho, čo môže dosiahnuť spoločné úsilie vynikajúcich jednotlivcov s jasnou víziou o dobe budúcej.“
Slávnostnému ceremoniálu predchádzalo kolokvium Kritika porozumením, čo je nielen akýmsi mottom Mojžišovej prístupu k otázkam umeleckej kritiky, ale tiež názov jej knihy, ktorú vydala Nadácia Dagmar a Václava Havlovcov Vize 97. Na texty v tejto knihe sa tiež, samozrejme, vzťahuje autorkina zásada, že aj vedecký text by sa mal dať ľahko čítať. Mojžišová má dar pútavo ho napísať, nech sa týka ktoréhokoľvek fenoménu či osobnosti domáceho alebo svetového výtvarného umenia.
Takou bol pre ňu nesporne aj Američan Robert Rauschenberg, ktorý v roku 1964 získal hlavnú cenu na Benátskom bienále. A práve v tom istom roku, keď sa podieľal na inscenácii Havlovej Záhradnej slávnosti v pražskej Viole (aj s ďalším velikánom Johnom Cageom), sa tam s ním stretla aj Iva Mojžišová.
„Vďačne som tam Rauschenbergovi robila neoficiálnu tlmočníčku, a tak som sa zoznámila aj s Havlom,“ zaspomínala si na prvé stretnutie s človekom, ktorý jej cenu nadácie Vize 97 odovzdal v deň svojich 75. narodenín.