Jean Dujardin dostal herpes, keď sa dozvedel, že vo filme Artist bude musieť hrať bez slova. Robert De Niro mu však dal cenu v Cannes a čoskoro môže byť favoritom na Oscara. Už sa naň prišli pozrieť aj Obamovci.
Nemé filmy sa práve museli pratať z cesty, keď americká akadémia začala s tradíciou oceňovania najlepších kinematografických výkonov. Oscara stihol dostať len jeden - a dnes je možno čas, aby ho dostal druhý.
Ten nakrútili Francúzi, ale zaľúbil sa doň vplyvný hollywoodsky producent Harvey Weinstein a on sa teraz rozhodol, že ho dostane do riadnej severoamerickej distribúcie. V tom prípade bude môcť súťažiť vo všetkých hlavných kategóriách.
Film Artist bol senzáciou májového festivalu v Cannes. V čase, keď sa najväčšia divácka udalosť robila z Pirátov Karibiku a Johnnyho Deppa v 3D, režisér Michel Hazanavicius sa odvážil prísť s anachronizmom. Nemým a čiernobielym. Veľkú časť prítomných príjemne šokoval, aká skvelá zábava to ešte môže byť - samozrejme, keď má niekto toľko filmárskeho dôvtipu, že to dokáže urobiť.
Dojatí potomkovia hollywoodskych dynastií
Tak teda hrdinom tejto nežnej komédie je elegantný a galantný pán s fúzikmi, hollywoodsky herec, a ešte okolo roku 1925 absolútna hviezda medzi ženami. Žiaľ, zmeny v kinematografii sa dejú bez jeho vedomia i schválenia, a tak má zrazu nočnú moru: zvuk. Keď sa mu sníva o bielom pierku, počuje, ako na zem dopadá s obrovským hrmotom. Nemý film prosto prestáva byť populárny. Producenti sa vrhajú na zvukový, ale s ním už nepočítajú.
„Nikto ma nebral vážne, keď som spomínal, že mám nápad nakrútiť takýto film v nemej a čiernobielej verzii,“ vravel režisér Hazanavicius v Cannes. „Lenže Thomas Langmann má v ušiach inú citlivosť ako ostatní producenti. Nielenže ma bral vážne. V jeho očiach som videl, že to považuje za možné.“
Neskôr prešiel Hazanavicius aj fázou pochybností a herec Jean Dujardin vraj dostal herpes, zo stresu, či dokáže zahrať všetky emócie aj bez slov. Mal pocit, že mu zviažu ruky za chrbtom. Povzbudenie prišlo práve v Hollywoode, kde sa film nakrúcal aj s pomocou amerických odborníkov. „Boli zvedaví aj dojatí. Keď sa dozvedeli, že nakrúcame nemý a čiernobiely film z ich histórie, chodili sa na nás s obdivom i miernou závisťou pozerať a rozprávali nám pritom staré príhody,“ hovorí Hazanavicius.
Mnohí z nich boli potomkovia starých hollywoodskych dynastií, preto boli takí dojatí. A mnohí takí potomkovia sú dnes vo filmovej akadémii a rozhodujú o Oscaroch.
Nápad za jedenásť miliónov
Jean Dujardin dostal v Cannes cenu pre najlepšieho herca, ešte aj od Roberta De Nira, lebo on bol predsedom poroty. Po nedávnej projekcii na festivale v Toronte zasa v New York Magazine napísali, že „Dujardin je lepší, ako Gene Kelly kedy bol“, a Hollywood Reporter zaradil Artistu medzi desať pravdepodobných nominácií v hlavnej oscarovej kategórii.
Celý film stál 11 miliónov eur a možno sa teraz Harvey Wenstein chystá venovať podobnú sumu len na červené koberce, ktoré bude organizovať po Spojených štátoch. „Michelovi a Jeanovi som odkázal, aby do januára zabudli na súkromný život,“ hovoril vo francúzskej televízii TF 1.
V Hollywoode sa nevedia rozhodnúť, či Wensteina milovať, alebo nenávidieť za jeho pragmatické praktiky, ale aj vďaka nemu vznikli Pulp Fiction, Pán prsteňov alebo Skrotená hora. Vlani robil promo oscarovému filmu Kráľova reč a jednu projekciu zorganizoval pre amerického prezidenta. To isté urobil v auguste s Artistom. „Michelle a Barack Obamovci boli prví Američania, ktorí ho videli,“ vraví. „Žiaľ, nemám právo povedať, či sa im páčil.“
Oscary pre nemé filmy
Prvé Oscary odovzdali v roku 1927. Zvíťazil film Wings, dodnes jediný nemý film, ktorý túto cenu má.
Nemý a čiernobiely francúzsky film Artist sa v poslednej chvíli dostal do súťaže festivalu v Cannes 2011. Po distribúcii v USA môže súťažiť o Oscara v hlavných kategóriách.
Oscary čaká 84. sezóna, nominácie vyhlásia 24. januára
(kk)