SME

Skúsime to tento rok s antidepresívami

O možnostiach filmového festivalu v Bratislave hovorí jeho výkonný riaditeľ Vojtech Kabáth.

Vojtech Kabáth, výkonný riaditeľ medzinárodného filmového festivalu Bratislava. Festival sa začne 4. novembra.Vojtech Kabáth, výkonný riaditeľ medzinárodného filmového festivalu Bratislava. Festival sa začne 4. novembra. (Zdroj: SME – GABRIEL KUCHTA)

Pred dvoma rokmi prišiel do tímu Medzinárodného filmového festivalu Bratislava nový programový riaditeľ a chystali sa veľké zmeny. Po konci minulého ročníka však francúzskeho kritika Matthieua Darrasa odvolali a zmeny budú pomalšie. Teraz nad festivalom bdie výkonný riaditeľ VOJTECH KABÁTH. S nadšením sledoval vytváranie novembrového programu – a zároveň škrtal. „Neradi to počujú tí, čo sa na kultúru pozerajú zvonka, ale festival je ako každé iné podnikanie. Najťažšie je zreálniť ambície a redukovať. Táto nepríjemná funkcia je teraz moja,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Po odchode Matthieua Darrasa nemá festival umeleckého riaditeľa. Nikto ním nechcel byť?

„Máme umeleckého riaditeľa, len ho tak nevoláme. Srbský kritik Nenad Dukič vedie programový tím, je pri vytváraní všetkých sekcií a dokonca sa snaží pochopiť systém slovenskej produkcie, aby sa mohol vyjadriť aj k sekcii slovenských filmov.“

Bude mať teda aj reprezentatívnu funkciu?

„Do istej miery áno, do Bratislavy príde na tlačovú konferenciu budúci utorok a bude tu aj pár dní pred začiatkom festivalu. Na neho by mali smerovať otázky novinárov. Hoci je to veľmi dynamický človek, pokojne a veľmi jasne formuluje svoje názory. Ja by som bol veľmi nerád tvárou festivalu. Bol som síce pri programových poradách a bola to pre mňa úžasná skúsenosť, ale nechcel som zasahovať do nezávislosti dramaturgie. Snažil som sa prakticky prejsť všetkými etapami, ktorými bolo treba prejsť, naplniť a vysvetliť národné špecifiká a technické obmedzenia a reagovať na to, čo ponúka trh.“

SkryťVypnúť reklamu

Tým myslíte?

„Radikálne sa zredukovali kinosály, kde sa ešte premieta z tridsaťpäťky. V Eurovei zostala jedna, v Auparku zostanú po rekonštrukcii z dvanástich takých sál štyri. My máme štyridsať percent filmov na tridsaťpäťke, ale o rok to budeme musieť zmeniť. Samozrejme mení sa aj podiel ponúkaných formátov – tvorcovia častejšie ponúkajú digitálne formáty. Pre festival je to pozitívne, pretože je jednoduchšie a lacnejšie dopraviť do Bratislavy ľahkú digitálnu Betu ako ťažké kotúče.“

Ľutovali ste odchod Darrasa z funkcie programového riaditeľa?

„Na to sa ťažko odpovedá. Darras zmenil smerovanie festivalu, orientoval sa na mladých tvorcov a nové trendy a mal vyhranené predstavy. Mojou výčitkou bolo, že mal o nich viac komunikovať. Nehovorím, že mal robiť kompromisy, málo sa však s nami o festivale rozprával a niekedy nerešpektoval špecifiká slovenského prostredia.“

SkryťVypnúť reklamu

V čom je naše prostredie špecifické?

„Keď sme robili reprezentatívny výber slovenských filmov, prejavovalo sa, že Matthieu neprenikol do genézy nášho prostredia. Nevidel, že niektoré filmy sa vo výrobe ťahajú roky a že ich v istej fáze treba zahrať alebo nezahrať. Veľmi nerád by som teraz spochybňoval jeho umelecký názor, ale mohol viac rešpektovať názory kolegov zo Slovenska.“

Darras sa veľmi snažil prilákať na festival zahraničných hostí a novinárov. Ako sa mu darilo?

„Medzinárodný filmový festival Bratislava je v Európe predsa len menší festival. Nie sme pre veľké hviezdy až takí príťažliví. Preto sa nám ťažšie lákajú novinári aj samotní filmári. Režiséri prvých a druhých filmov, ktorí u nás súťažia, ešte majú ten začiatočnícky spirit a je pre nich vzácne chodiť na festival. Starší režiséri nám už často povedia: Aj by som prišiel, ale som práve v Bangkoku. Alebo: Mám prísť do Bratislavy? A kde to vlastne je? Napriek tomu, Matthieu mnohých nalákal. Problémom bolo, že ich bolo priveľa.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako to?

„Sto hostí je veľa na festival, ktorý nie je Cannes, má obmedzené priestory aj rozpočet. Efektívne sme ich nevedeli využiť. Možno sme len nemali skúsenosti a nevedeli ich spojiť s novinármi, bola to pre nás zaujímavé škola. Mnohí prišli na festival so svojím prvým filmom, nemali ešte žiadne meno. To sa ťažko predáva.“

Darras však počítal s tým, že práve oni budú potom neskôr na iných festivaloch rozprávať o Bratislave a šíriť jej meno.

„Toto bola pozitívna stratégia. Tento rok sme nad výberom hostí strávili mnoho hodín. Festival potrebuje zmeny, ale budoval by som ich pomalšie. Možno sa čoskoro ustáli aj jeho rozpočet. Mrzí ma, že štát ho podporuje stále menej, ale to nie je problém iba nášho festivalu. Teraz má najviac podpory produkcia, menej zostáva na predaj a premietanie filmov a my sa musíme prispôsobiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Podľa záverečných správ, ktoré z festivalu chodili, sa zdalo, že ste stále rástli.

„Festival rástol až do roku 2008, ešte v roku 2009 dostal vysokú sumu z audiovizuálneho fondu. Potom podpora klesla o 80-tisíc, a tento rok o ďalších tridsať. Peniaze v systéme nie sú, ale tí, ktorých máme na druhej strane telefónu, sa o to nestarajú. Povedia, pozrite sa, dáme vám ten film za 800 eur. Keď sa im snažíme vysvetliť, že naň máme len 300, postavia sa im vlasy. Festival je ako každé podnikanie, na jeho konci treba byť v číslach. Určite to neradi počujú tí, čo sa na kultúru pozerajú zvonka. Ale tí, čo festival robia, vedia: najťažšie je zreálniť ambície a redukovať. Táto nepríjemná funkcia je teraz moja. Príde za mnou zostavovateľ sekcie, nadšený, aké skvelé filmy našiel - a ja mu musím v tom zozname urobiť čiaru.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo teda redukujete?

„Sú povinné jazdy, ktoré musím zachovať, ak chceme, aby bol ešte festival festivalom. Napríklad úvodný a záverečný ceremoniál. Ale nemalo by to byť tak, že si ľudia pred premiérou slovenského filmu povedia, super, bude víno a chlebíčky, idem! Po vlaňajšku sme tiež vytriezveli z workshopov. Myslel som si, že aspoň študenti sa pohrnú, keď sa dozvedia, že môžu počuť veľkého argentínskeho tvorcu, stačí im len prejsť cez cestu. Ale realita ma trochu sklamala.“

A čo skúsení slovenskí režiséri? Vídate ich na takýchto festivalových akciách?

„Nerád by som generalizoval, ale festival by mal byť aj pre domácich tvorcov príležitosťou na posun vpred, konfrontáciu – a to nie je vždy realitou u slovenských režisérov. Na druhej strane, často stretávam ľudí, ktorí mi napríklad hovoria: Počul som, že budete hrať Sokurovovho Fausta! Keďže teda máme v programe nový film Paola Sorrentina so Seanom Pennom, očakávam, že sa prídu pozrieť. V distribúcii určite nebude, tak na to skrátka treba ísť.“

SkryťVypnúť reklamu

Chce sa festivalu riskovať s filmami?

„Pri každom filme zvažujeme, do akej miery je vhodné zaradiť ho do programu. Môže byť fantastický alebo formálne zaujímavý a vtedy je úlohou festivalu zahrať ho. Na druhej strane sa stále musíme pýtať, či zaujme ľudí. Návštevnosť je dobrý ukazovateľ, ale nestačí. Dôležitejšie je odmerať, ako na film ľudia zareagovali.“

Ako to meriate?

„Robili sme prieskum medzi štyristo ľuďmi počas minulého ročníka festivalu. Osobne sme sa pýtali, odkiaľ prichádzajú, aké filmy ich zaujímajú a čo ich vytlačilo z kina. Sedemdesiattri percent odpovedalo, že už sú unavení z tmavých psychologických drám. Samozrejme, ani tieto filmy nemôže odmietnuť, lebo často zachytávajú tvrdú realitu. Ale rozhodli sme sa aj pre dve nové sekcie, Story a Antidepresíva. Cieľom je vybrať filmy s inou alternatívou. Skúsime niečo iné.“

SkryťVypnúť reklamu

Diváci vás doteraz nesklamali, napriek tmavým filmom na festival chodili. Platí to aj pre sponzorov?

„Veľmi ma zaujíma, podľa akej matrice fungujú svetové festivaly a chcel by som, aby okolo toho nášho boli skvelé služby a mohli sa v ňom ľahko orientovať diváci aj novinári. Náš hlavný partner je bystrý, o festival sa veľmi zaujíma a nejde mu len o vlastnú prezentáciu. Spolieham sa na to, že na budúci rok budú na nás lepšie reagovať aj iné súkromné subjekty. V súčasnosti je náročné motivovať partnerov, vzťah by mal byť naozaj postavený na niečom inom ako iba na prezentácii v médiách. Verím, že o pár rokov festival ešte viac vyzrie a ľudia budú firmy identifikovať aj podľa toho, že sú s nami spojené. Na tú chvíľu túžobne čakám, lebo kultúra to potrebuje.“

SkryťVypnúť reklamu

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 031
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 857
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 267
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 440
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 054
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 635
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Spomienke na Deža zohrá úlohu aj skupina Para.

Česká hudobná akadémia udelila 14 cien.


TASR
Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


26
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 041
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 338
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 520
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 368
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 045
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 134
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 312
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 590
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu