Ako samostatná nadstavbová aktivita vzdelávacieho projektu SUNSHINE/Del Kham bol vytvorený aj filmový dokument o 8-ročnom rómskom dievčatku nazývanom Kaľi.
BRATISLAVA. Výstava fotografií Barbara Gindlová a priatelia - Del Kham, ktorá dokumentuje život Rómov v osadách a priebeh vzdelávacieho projektu SUNSHINE v regióne Sekčov-Topľa, potrvá v bratislavskej Mestskej knižnici - v Galérii Artotéka na Kapucínskej ulici do 31. októbra.
Okrem fotografií Barbary Gindlovej výstava predstavuje ešte dvoch autorov - Petra Bartáka a Nora Lacka a ponúka tak tri rôzne pohľady na priebeh vzdelávacieho projektu zameraného na prácu Rómov s počítačom a internetom za účasti rómskych lektorov priamo v prostredí rómskych osád prostredníctvom mobilnej školy.
"Anonymní rómski hrdinovia z fotografií, ktorí zastupujú tisíce Rómov na východnom Slovensku, sú evidentne očarujúce ľudské bytosti a naši noví priatelia, ktorých sme stretli v rámci realizácie vzdelávania", uviedla Gindlová počas prezentácie výsledkov vzdelávacieho projektu a výstavy, ako aj filmového dokumentu - Kaľi a jej osada.
Na organizovaní spomínanej výstavy sa spolu s Mestskou knižnicou Bratislava podieľala aj Vysoká škola výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave.
Tento film mladej režisérky Terezy Nvotovej z produkcie Furia Film uvedie Slovenská televízia pravdepodobne v novembri tohto roku v rámci cyklu Deti o deťoch. Vo filme účinkuje rómske dievčatko Zdenka Kaľi Kavúrová, rómsky asistent Peter Kurečaj a deti z osady Marhaň na východnom Slovensku.
Na tvorbe filmového dokumentu sa podieľala aj scenáristka Zuzana Kostelníková, dramaturgička Magdaléna Glasnerová a ďalší.
Vzdelávací projekt SUNSHINE pre osoby z marginalizovaných rómskych komunít v regióne Sekčov-Topľa sa uskutočnil v obciach Raslavice, Marhaň, Lascov a Richvald, a to v rámci operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. Projekt sa realizoval od začiatku apríla 2010 do konca septembra 2011.
Vyškolili celkovo 113 osôb rôznych vekových kategórií (od 17 do 61 rokov) s pomocou rómskych lektorov. Celkové náklady na projekt predstavujú 141 444,45 eura. Financovaný bol z Európskeho sociálneho fondu, Fondu sociálneho rozvoja a ďalších zdrojov.