Prvý človek, ktorý cestuje okolo sveta tanečným krokom, pritiahol na Hlavné námestie stovky fanúšikov
Môže byť zaujímavé sledovať jednoduchý tanec nie príliš talentovaného tanečníka pred fontánou v centre Bratislavy? A ešte ako. Stačí, aby si ten istý tanec zatancoval v desiatkach ďalších miest celého sveta a zostrihal ich všetky do jedného štvorminútového a veľmi veselého videa, v ktorom sa ujde Bratislave nanajvýš päť sekúnd. Výsledok? Štyridsať miliónov kliknutí na YouTube a stovky tancujúcich nasledovníkov na všetkých kontinentoch.
Preto keď sa na Facebooku rozšírilo, že Matt bude tancovať na Hlavnom námestí, čakali ho tam štyri stovky ľudí, všetci pripravení zatancovať si s ním. Tridsiatnik Matt Harding je totiž najslávnejším tanečným inštruktorom na svete, prinajmenšom podľa počtu osobných kontaktov so žiakmi.
Prvé video s nasekanými sekvenciami tanca v rôznych miestach sveta umiestnil na web už v roku 2005, potom ako opustil svoju prácu grafického dizajnéra videohier a začal cestovať. „Tanec mi dáva príležitosť vidieť miesta, na ktoré by som sa inak nedostal,“ vysvetľuje Matt na svojej stránke. S tancom, o ktorom sám hovorí ako o „rozhadzovaní rukami a nohami spôsobom, ktorý je prirodzený a zábavný“, už precestoval 80 štátov.
Miesta ako bratislavské centrum, Biely dom či eiffelovka patria v jeho videách medzi tie najnudnejšie. Ak navštívite jeho stránku alebo sa pozriete na YouTube, uvidíte ho tancovať napríklad s domorodcami na Papue-Novej Guinei, s opicami v madagaskarskej džungli, v kórejskej demilitarizovanej zóne alebo v nevadskom vesmírnom stredisku, kde musel rozhadzovať rukami v beztiažovom stave.
Na najhoršie miesto, na ktorom kedy tancoval, nemusel Američan cestovať ďaleko. Bolo to nákupné centrum v Kirklande v štáte Washington. „Takmer som to tam nezvládol, pripadalo mi to ako brána do sveta mŕtvych,“ píše Tancujúci Matt na webe.
Najobľúbenejšie miesto na svete nemá, ale za svoje najlepšie tanečné klipy považuje tie z Rwandy, Antarktídy a Kene. Všade sa zdrží iba deň či dva, nanajvýš týždeň. V Bratislave zatancoval a prespal jednu noc, takže na obligátnu prehliadku mesta nemal čas. No tancujúcich Bratislavčanov si pochvaľoval: „Títo ľudia sú skvelí, veľmi priateľskí a veľkorysí. Nemyslel som, že ich príde toľko. Asi radi tancujú,“ povedal Matt novinárom.
Video, v ktorom bude aj scénka zo Slovenska, má byť hotové vo februári - marci. „Na jednom klipe robím aj rok a pol,“ vysvetľoval Bratislavčanom. Všetky Mattove videá sa volajú rovnako: Kde, do pekla, je Matt? a medzi svoje najobľúbenejšie ho zaradil aj spoluzakladateľ YouTube Jawed Karim. Doteraz ich natočil iba štyri, blízko Slovensku bol už pri tvorbe prvého. Hneď šiestym miestom v ňom totiž bola Praha.
Jedna z najčastejšie kladených otázok na Matta sa týka financovania jeho ciest. „Vôbec to nestojí toľko, koľko si ľudia myslia. Odhliadnuc od leteniek miniem za jeden deň na cestách menej, ako keď som doma a platím všetky energie, poistenia auta či parkovacie lístky.“ Na mnohých miestach v juhovýchodnej Ázii, Južnej Amerike alebo vo východnej Európe ho vyjde deň nanajvýš na pár dolárov.
Mattovi pomáhajú aj sponzori a zarába si predajom svojej knihy či tričiek. Jeho spolupracovníci v Bratislave ich predávali po 12 eur. Bol o ne záujem, rovnako ako o podpisy či spoločnú fotografiu. Matt bol veľmi milý a ochotný sa s každým odfotiť, podpísať sa či odpovedať na otázku,“ hovorí jeden z Mattových obdivovateľov, Bratislavčan Ján Hronec.
Tisícky Mattových fanúšikov podrobne sledujú mapu jeho ciest a plánov, aby im prípadné stretnutie s ním neušlo. „Jeho príchod do Bratislavy bol pre mňa jedným z najdôležitejších dátumov tohto roka,“ hovorí Bratislavčanka Martina Jarolínová, ktorá bola na námestí medzi prvými. „Dokonca som mala možnosť mu ako prvá podať ruku a hádam ako jediná aj získať pusu,“ dodáva pyšne.
Takmer všetci, čo s Mattom tancovali v Bratislave, opisovali tanec s ním ako zábavu, dobrú náladu, pozitívnu energiu. A čo chce vlastne Matt svojím tancom povedať? „To závisí od vás. Ja iba tancujem.“
Autor: him, mnk, jj