Nákaza
USA - Spojené arabské emiráty, 106 minút.
Scenár: Scott Z. Burns.
Réžia a kamera: Steven Soderbergh.
Strih: Stephen Mirrione.
Hudba: Cliff Martinez.
Účinkujú: Matt Damon, Marion Cotillard, Gwyneth Paltrow, Kate Winslet, Jude Law, Laurence Fishburne a ďalší.
Premiéra 20. októbra 2011.
Držiteľ Oscara za drámu Traffic: Nadvláda gangov Steven Soderbergh svojím novým filmom, katastrofickým trilerom Nákaza (Contagion) prekvapil najmä tých, ktorí po Dannyho jedenástkach, dvanástkach aj trinástkach čakali efektnú nadupanú žánrovú zábavu – a dočkali sa naoko skromného, prostého filmu.
Je to skromnosť rafinovaná: hviezdne obsadená snímka s rozpočtom 60 miliónov dolárov sleduje rôzne dejové línie, vznikala po celých Spojených štátoch (Chicago, Atlanta, San Francisco, Los Angeles) aj v Číne (Hongkong), a popri obyčajných kópiách i ako veľkoformátová verzia pre kiná IMAX.
Soderbergh v nej s realizmom, civilnosťou a subtílnosťou rozpráva príbeh globálneho ohrozenia novým odolným vírusom. „Chcel som ukázať,“ povedal režisér, „ako je v dnešnom svete vlastne nemožné zabrániť bleskurýchlemu rozšíreniu epidémie. Tradičná prevencia je málo účinná. Jedinou možnosťou je vedieť rýchle reagovať vedeckým výskumom, výrobou a distribúciou protilátky.“
Režisér zdôraznil, že všetky odborné stránky filmu sú autentické a zodpovedajú realite. Výprava je rovnako neefektná, no dokonalá, ako všetky ostatné súčasti filmu. Všetko stojí na nevtieravých, civilných, realistických hereckých výkonoch, prostej kamere a funkčnom strihu.
Soderbergh spolupracoval so svojím tradičným skladateľom Cliffom Martinezom, ktorý tentoraz vytvoril citovo ambivalentnú elektronickú hudbu, ktorá si po celý čas udržiava od príbehu i postáv značný odstup.
No herci ako Matt Damon, Marion Cotillard, Gwyneth Paltrow, Kate Winslet, Jude Law a Laurence Fishburne žiadne barličky nepotrebujú. Vďačne využívajú príležitosť a priestor, bez extravagancií či nepatričného strhávania pozornosti na seba.
Zaujímavejšie ako jednotlivé herecké výkony je vyváženie a zladenie celého obsadenia, suverénne vyskladanie celej snímky s cieľom dosiahnuť čo najväčšiu autenticitu a presvedčivosť.
Klasická dramatická zápletka je transponovaná tak, že na jednej strane stojí ľudstvo a na druhej strane choroba. Film však neopisuje len boj s ňou, ale aj širšie súvislosti, dosahy na spoločnosť, prístup médií, riziko hroziace zo strany blogerov, ktorí bez odborných základov, bez kontroly i bez zodpovednosti ovplyvňujú myslenie aj konanie státisícov, niekedy miliónov ľudí. V neposlednom rade Soderbergh rozpráva aj o etických otázkach z oblasti medicíny a farmaceutického biznisu.
Nákaza je neobyčajné dielo, ktoré do sveta filmovej zábavy úspešne vnáša postupy nekomerčného filmového umenia, a preto si zaslúži pozornosť.