Jediné európske múzeum Andyho Warhola oslávilo dvadsať rokov aj krstom výpravnej knihy.
MEDZILABORCE. Nikdy nenavštívil Československo, cez víkend však bolo Andyho Warhola v bývalom Dome kultúry v Medzilaborciach opäť plno. Tamojšie múzeum moderného umenia, ktoré nesie jeho meno, oslavovalo dvadsať rokov.
Proti vetru
„Múzeum vzniklo po páde komunizmu, pri desiatom výročí padli v New Yorku dvojičky, pri dvadsiatom naša vláda. Už teraz sa bojím, čo bude o ďalších desať rokov, či ešte vôbec bude existovať,“ sarkasticky odmeriava čas zakladateľ inštitúcie, nadšený „warholológ“ Michal Bycko.
Doteraz tam bolo približne 400-tisíc ľudí z celého sveta a ide o jediné múzeum Andyho Warhola v Európe.
Michal Bycko by sa však do projektu už znova nepustil: „Pojem periféria bol pre mňa v minulosti skôr vyjadrením geografického vzťahu centra k zvyšku krajiny. Teraz mi skôr prekáža mentálna periféria ľudí, ktorí stále nechápu, o čo sa tu dvadsať rokov snažíme.“
Človek odnikiaľ
Andy Warhol sa narodil v Amerike. O svojom pôvode nerád rozprával, vyhlásil, že je človekom odnikiaľ. Aké paralely existujú medzi jeho životom a tvorbou a rodiskom predkov? To dvadsať rokov v Amerike a na Slovensku hľadali fotograf Rudo Prekop a výtvarník Michal Cihlář, ktorí tiež stáli pri zrode múzea.
Výsledkom neúnavnej práce je výnimočná publikácia Andy Warhol a Československo. Obsahuje 1500 autentických fotografií, dokumenty, výpovede príbuzných, priateľov a spolupracovníkov.
„Osou našej knihy je bipolárne ovplyvňovanie východoeurópskej a severoamerickej kultúry. Jeho nositeľom je Andy Warhol, ktorý zdedený potenciál predkov realizoval v New Yorku,“ vysvetľuje Prekop. „Jeho vzťah k matke bol veľmi úprimný a hlboký. Práve ona, formovaná rodiskom, mala na syna silný vplyv,“ hovorí Cihlář.
Texty obsahovo i graficky výpravnej publikácie, ktorá po rôznych peripetiách vyšla najmä vďaka pomoci múzea v Medzilaborciach, sú v češtine a slovenčine. Vydavateľ chystá aj anglickú verziu.