
Red Hot Chili Peppers: zľava John Frusciante, Flea, nad ním Chad Smith a Anthony Kiedis. FOTO - WARNER
To sa jednoducho nedá. Byť svetovou špičkou a nahrávať stále rovnako strhujúcu energickú hudbu celých dvadsať rokov. Najnovším príkladom tohto by mohla byť losangeleská kapela Red Hot Chili Peppers, ktorá na novinke By the Way (Mimochodom) doskákala od zurvalého rytmu k upokojujúcej harmónii.
Bolo by to smiešne, keby si dnes pomaly štyridsiatnici natreli zlatou farbou nahé telá a vyzývavo sa predvádzali v duchu Blood Sugar Sex Magik. Ak ani po jedenástich rokoch od tohto najúspešnejšieho albumu kapelu neprešla chuť na hudbu, je to obdivuhodné, no treba rátať s tým, že v niečom sa budú opakovať, a to nové, čo by ich malo posunúť ďalej, veľa ich fanúšikov neprijme.
Red Hot Mamas
and the Papas?
Red Hot Chili Peppers (RHCP) spoznáme podľa prvých zvukov rytmickej, rýchlo útočiacej basy hráča prezývaného Flea, presne ako sa začína album piesňou By the Way. Avšak nad tým, čo sa ozýva potom, aj hudobný magazín Rollig Stone krúti hlavou. „Ten nový album má v sebe tak veľa juhokalifornskej harmónie!“ - zrazu vyblafnú na lídra, speváka Anthonyho Kiedisa: „A nemal by sa skôr volať Red Hot Mamas and the Papas?“
Pre RHCP nastalo ťažké obdobie, hoci na kapelu, ktorá prežila závislosť od tvrdých drog aj odchody a návraty hudobníkov, to znie trošku nepatrične. Štipľavé papričky sú vo veku, keď im už mladícke túžby v textoch nikto nebude veriť, a na moralistické otcovské reči sú zasa primladí. „Teším sa, ako budem pôvabne starnúť,“ hovorí pre časopis Rolling Stone Kiedis, „je to krásne, viete?“
Za hudbu nie je nik zodpovedný
Viac než spomínaní Mamas and the Papas znejú niektoré pesničky z By the Way (The Zephyr Song) ako Beach Boys, legendárna kapela, ktorá surfovala v tých istých kalifornských vodách.
V RHCP nie je za hudbu zodpovedný nik. „Keď vymýšľam gitaru, väčšinou počúvam, čo hrá Flea na basu alebo Chad na bubnoch. Keď spieva Anthony, necíti, že robí hudbu, myslí si, že hudba núti jeho. V kapele je muzika ako energia, ktorá je väčšia než ktokoľvek z kapely,“ povedal nám pred rokom gitarista John Frusciante.
Hádam len prvá skladba By the Way či Cant stop nesú stopy po najfunkovejšej kapele v dejinách rokenrolu. Skladba Cabron s nádherným „r“ z úst pôvodom Litovčana Kiedisa je zase čisté latino. Namiesto rap-funk-rocku, ktorý hrá po vzore RHCP už kadekto, muzikanti nahrali skladby tak, že pripomínajú geniálne jednoduché melódie Beatles.
„Jediná vec, za ktorú v tejto muzike nesiem zodpovednosť, je to, že som mal silu dať sa dokopy, prežiť. Ostatné je už len zdokonaľovanie hudby po stáročia,“ hovorí Frusciante. Možno aj RHCP len zdokonaľujú starý rokenrol alebo podvedome potvrdzujú predpovede o tom, že sa pop hudba v Amerike vracia k svojim koreňom.