Bratislava 25. júla (TASR) - Expozíciu zvukových, svetelných i interaktívnych inštalácií, atypických portrétov a námetov starých tlačí výtvarníkov Svätopluka Mikytu (SR), Carla Schiumu (Nemecko) a Johannesa Schlichtinga (Nemecko) sprístupnili dnes v bratislavskej galérii Medium.
Po prvý raz sa slovenskej verejnosti trojica predstavuje spoločne, a to prostredníctvom výsledkov vzájomných konfrontácií tvorivých postupov. Približuje ich i netradične dlhý názov - Lebo medzi tvorcom a výtvorom nemožno určiť žiadnu takú veľkú podobnosť, aby medzi nimi zároveň nevznikala ešte väčšia rozdielnosť. Ako pre TASR uviedla kurátorka výstavy Vladimíra Büngerová, pri výbere názvu zaujal umelcov náboženský citát, ktorý našli v nemenovanom časopise. Napriek tomu, že zvažovali aj iné pomenovania, rozhodli sa nakoniec pre historicky pravdepodobne najdlhší názov výstavy.
Expozícia autorskej trojice je rôznorodá. Kým Svätopluk Mikyta predstavuje svoje červenou farbou manipulované čiernobiele tlače z magazínov a ročeniek z 30. a 40. rokov, alebo kozmeticky upravované portréty neznámych ľudí, Carlo Schiuma prezentuje inštaláciu Double-walker-optimist live longer, enviroment using sensual perception before breakfest, objekt e.v.a./extra vehicular activity/ a kresby. Tvorbu Johannesa Schlichtinga na výstave zastupujú dve kresby a inštalácia Nachtstück, ktorej rovnocennou zložkou je i autorom samostatne skomponovaná hudba. Ústrednou témou, podobne ako predchádzajúcich prác, je rané obdobie života človeka - detstvo.
Mikyta, Schiuma a Schlichting sa prvýkrát stretli začiatkom 90. rokov na štúdiách u profesora Wolfganga Gäfgena v Stuttgarte, odvtedy vzájomne komunikujú nielen umelecky, ale i súkromne. Výstava v galérii Medium je síce ich prvým spoločným umeleckým stretnutím na Slovensku, no dvojica Mikyta - Schlichting sa slovenskej výtvarnej verejnosti predstavila už na dvoch spoločných výstavách v Žiline a Rimavskej Sobote.
Expozícia je sprístupnená v priestoroch galérie Medium pri Vysokej škole výtvarných umení do 31. augusta.