
Imperial War Museum: Znak rozbitého sveta. FOTO – REUTERS
Na prvý pohľad nezapadá lesklá budova do okolia. Prístav, okolo sivé administratívne budovy, obilné silá a nákupné centrá. Striebristo-blýskavú budovu vidno už zďaleka. Jej silueta je neobyčajná tak ako lokalita, do ktorej vyčnieva. Konštrukcia, dlhá 134 metrov, predstavuje nové Imperial War Museum North, pobočku Múzea vojny v Manchestri.
Ani jej vzhľad, ani Bohom zabudnuté končiny nie sú náhodné. Samotná budova sa skladá z troch obrovských hliníkových platní, ktoré ako črepy dovedna tvoria zemeguľu. Sú symbolom rozbitého sveta a jeho bitiek. Päťdesiatpäťmetrová šikmá veža, sa týči pri vchode. Zhora umožňuje pohľad na industriálny pôvab Manchestru. Návštevník sa kochá výhľadom na priemyselný park Trafford, ktorý v roku 1940 vybombardovali Nemci.
Daniel Libeskind je známy symbolickým poňatím budov. Židovské múzeum v Berlíne navrhol vo forme zlomenej Dávidovej hviezdy a zároveň blesku. Aby zhmotnil prázdno, ktoré ostalo v Berlíne po vyvraždení 170 000 Židov počas nacizmu, vytvoril vnútri prázdne miestnosti. Pri Múzeu vojny siahol po zvukoch. Do vojnových hrôz vhupnete filmovými ukážkami na plátnach, nepretržitým ozvučením a vysvietenými priezormi v šikmých stropoch. Pri každej celej hodine premenia skryté projektory výstavnú halu na makové pole, britský symbol pamiatky obetí oboch svetových vojen. Potom sa začína 360-stupňový zostrih z filmových obrazov, z ktorých behá po chrbte mráz. „Chceme dosiahnuť, aby si návštevník uvedomil, aké rozhodnutia zmenili dejiny,“ hovorí Daniel Libeskind.
Kritici už osočili tvorcov, že Libeskindova výstavná hala je vlastne len kinosálou bez stoličiek, že banalizuje históriu na úroveň tematického parku. Toto poňatie autorov tému hollywoodizuje. Tieto výčitky riaditeľ múzea Jim Forrester nechápe. „Nie sme múzeom zbraní. A neoslavujeme tu ani slávne časy impéria,“ vysvetľuje. „Pracujeme s fotkami, filmami, listami, denníkmi a zvukovými záznamami. Do stredobodu záujmu kladieme človeka.“
Na stenách vidia návštevníci diapozitívy s momentkami ľudí vo vojne, odevy, riad a náradie v rámci čiastkových expozícii Ženy za vojny, Veda a technika za vojny a Dedičstvo vojny. Tých málo veľkých predmetov, ktoré tu nájdete, je zámerne vystavených nenápadne. Bojové vozidlá a lietadlá nájde návštevník až na druhý pohľad. Múzeum dúfa, že osloví predovšetkým tínedžerov, ktorí sú otvorení dojmom a vplyvom.
Riaditeľ Jim Forrester hovorí: „Naše múzeum neukazuje, čo robia ľudia vo vojne, ale čo robí vojna s ľuďmi.“
EDWIN GRASSMEIER