SME

Nie Amerika, Slovensko je krajinou neobmedzených možností

Bývalý šéf Baletu SND Mário Radačovský stále sleduje dianie v divadle a v piatok premiéruje so svojím novým súborom predstavenie Rómeo a Júlia.

Mário Radačovský vyštudoval Tanečné konzervatórium Evy Jaczovej v Bratislave. Po ňom nastúpil do Baletu SND,  kde sa neskôr stal sólistom. V roku 1992 odišiel do tanečného divadla Jiřího Kyliána Nederlands Dance Theatre v Haagu. Od roku 1999 tancoval v LeMário Radačovský vyštudoval Tanečné konzervatórium Evy Jaczovej v Bratislave. Po ňom nastúpil do Baletu SND, kde sa neskôr stal sólistom. V roku 1992 odišiel do tanečného divadla Jiřího Kyliána Nederlands Dance Theatre v Haagu. Od roku 1999 tancoval v Le (Zdroj: CTIBOR BACHRATÝ)

Výpoveď v Balete SND dostal v roku 2010 deň pred premiérou, v ktorej sám tancoval. Aj keď to niesol ťažko, vracia sa s vlastným súborom a veľkým odhodlaním. Jeho prvým predstavením bude Rómeo a Júlia. Zajtra má premiéru v bratislavskom divadle Nová scéna. S bývalým šéfom Baletu SND a súčasným šéfom Baletu Bratislava MÁRIOM RADAČOVSKÝM sme sa rozprávali o pomeroch v divadle aj o postavení kultúry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo ste robili po odchode zo SND?

„Najprv nič, lebo som bol znechutený a psychicky dosť na dne. Cítil som, akoby mi niekto podrazil nohy. Veril som, že robím veci poriadne a zrazu som bol zo dňa na deň na ulici. V živote sa mi nič také nestalo. Na druhej strane nie som ani prvý, ani posledný, boli aj oveľa väčšie osobnosti, ktoré tá inštitúcia odhodila. Hoci nechcem, aby to znelo pateticky, naozaj sa tanečníci stali mojimi deťmi a chýbali mi, keď som bol v Kanade. Možno preto som to všetko bral tak osobne. Cítil som, že sa nám začínalo dariť a vtedy sa to skončilo. Asi som bol trošku naivný. Už by som nerobil veci tak bezhlavo. Naučil som sa, že môžem dôverovať len sám sebe.“

SkryťVypnúť reklamu

Sledovali ste ďalšie dianie v divadle?

„Najmä v balete. Najhoršie je vidieť, ako vám rozkladajú, čo ste vybudovali. Rešpektujem právo nového riaditeľa alebo umeleckého šéfa napĺňať svoju víziu. Ale nikto mi nikdy nevysvetlí, prečo rušili vypredaného Luskáčika, vypredaný Everest, Made in Canada či Bolero a viac, ktoré bolo stále plné. Pripadalo mi to ako deratizácia po Radačovskom. Nehovorím, že všetko, čo som urobil, bolo dobré. Predstavenie Warhol sa napríklad neuchytilo tak, ako som predpokladal.“

Nemohol to niekto zastaviť?

„To ma bolí ešte viac. Dobre, ja nie som dôležitý. Veď kto som ja? Mário z Partizánskeho. Ale kompetentní ľudia, ktorí majú takéto veci zastaviť, sa dívali, ako niekto rozkladá národnú inštitúciu. Balet SND je z môjho pohľadu na tom oveľa horšie ako v čase, keď som ho preberal.“

SkryťVypnúť reklamu

Kto je za to zodpovedný?

„Určite komisia, ktorá dovolila, aby sa Ondrej Šoth stal riaditeľom a mohol napĺňať svoju nezmyselnú koncepciu.“

Poznali ste sa s pánom Šothom predtým?

„Dvadsaťpäť rokov. Dokonca som v jeho dielach tancoval.“

Čo hovoríte na výsledky kontroly, ktorú inicioval po svojom nástupe do funkcie generálneho riaditeľa SND? Tvrdil napríklad, že ste rozdávali lístky zadarmo.

„Áno, štrnásťtisíc lístkov sa rozdalo, ale v tom bol protokol či organizované predstavenia platené inou formou. Keď to odčítate, zostane 7800 lístkov. Vydelíte to počtom predstavení a vyjde vám približne 36 lístkov na predstavenie. To nie je ani jeden lístok pre jedného tanečníka. Nejaké minimálne pochybenia boli, pokojne to priznám. Oproti výsledkom kontroly z tohto roka je to však stále nič. Za štyri a pol roka, ktoré som pracoval v SND, by som nezmenil ani jedno rozhodnutie.“

SkryťVypnúť reklamu

Vaše predstavenie Made in Canada stálo 116-tisíc eur. Nebolo to predražené?

„V tej sume boli licencie na tri roky, honoráre, pracoval pre nás svetový choreograf. Balet Eugen Onegin je dvadsať rokov starý, nerobil ho žiadny svetový umelec a stál vyše 430-tisíc eur. Veď to sú nehorázne cifry. Za tú sumu by Balet Bratislava rok mohol fungovať aj robiť premiéry svetových choreografov.“

Vraciate sa s vlastným súborom, ktorého prvé predstavenie je Rómeo a Júlia. Nie je náročné robiť veľkú Shakespearovu klasiku s malým súborom?

„Vždy som chcel robiť toto predstavenie. Keby som zostal v divadle, tiež by sme ho naštudovali. Bol to môj sen. Mám rád výzvy. Keby bolo niečo príliš jednoduché, tak by ma to tak nefascinovalo.“

Rómea a Júliu ste na jar naštudovali v americkom Grand Rapids Theatre. Idete teda na istotu?

SkryťVypnúť reklamu

„Prijal som ponuku v Amerike, lebo som vedel, že Balet Bratislava pomaly vznikal a chcel som si odskúšať, či to predstavenie bude fungovať. Keby nefungovalo, našou prvou premiérou je niečo iné. V Amerike to vypálilo úžasne. Vznik Baletu Bratislava podnietila myšlienka kontinuity. Tu na Slovensku sa väčšinou po štyroch rokoch, a niekedy aj skôr, vždy všetko mení. Svetové súbory, ktoré obdivujeme, majú istú kontinuitu. Keď správne vedú súbor dlhší čas, výsledky sa ukážu. Chcem dokázať, že moja idea bola správna a ukáže sa to len pri zachovaní kontinuity.“

Myslíte si, že na zachovanie nezávislého tanečného súboru stačí vaše meno?

„Nestačí. Žiaľ. Za vyše dvadsať rokov od nežnej revolúcie v kultúre žiadna podstatná zmena nenastala. Boli tu čiastkové zmeny a pokusy, ale zásadná filozofia neexistuje. Pozrime sa len, ako funguje grantový systém a financovanie divadiel. Koľko percent z HDP ide na kultúru? Vari jedno percento. Nie je tu ani motivácia pre privátny sektor, aby podporoval kultúru. Kultúra nikdy nebola prioritou ani pre jednu vládu.“

SkryťVypnúť reklamu

Vláda má teraz iné problémy, nemyslíte?

„Viem, ale vzdelanie a kultúra sú to najdôležitejšie, čo národ má.“

Pracovali ste v SND, ako môže ministerská kontrola zistiť pochybenia vedenia a generálny riaditeľ síce odíde z funkcie, ale naďalej zostane zamestnancom?

„To je podľa mňa obrovský výsmech. Je nepochopiteľné, prečo má pán Šoth možnosť v pokoji dokončiť svoju prácu a všetko poupratovať do stratena. Na to musia odpovedať kompetentní.“

Takže to je chyba ministerstva kultúry?

„Neviem, kde je chyba. Dám vám iný príklad. Ako bolo možné, že páni Smolík, Štúr, Jakúbek a Bučko abdikovali zo svojich funkcií a keď odstúpila Silvia Hroncová, o tri dni boli naspäť na svojich miestach? Keď napríklad pani Radičová odíde z funkcie premiérky a o tri mesiace si povie, tak ja sa predsa vrátim, zase bude premiérkou? To hovorí o tom, že to nie je ani chyba pána Šotha, ale choroba systému. Nie Amerika, Slovensko je krajinou neobmedzených možností.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo s tým?

„Musí sa zmeniť systém. Socialistické molochy musia skončiť. Vidíte to aj v politike. Ľudia, ktorí urobia veľké prešľapy, majú o nejaký čas ešte lepšie miesto. Tiež sa pýtam, ako je to možné.“

Po ďalších zmenách vo vedení a kauzách na našej prvej scéne sa ozývajú hlasy, či má ešte Slovenské národné divadlo vôbec zmysel. Má?

„Po tom, čo sa dialo v posledných mesiacoch, si musí normálny človek povedať, zrušte ho. Vždy však budem hrdý na to, že som pracoval v SND a stále si myslím, že Národné divadlo má zmysel, ale musí prejsť zásadnou zmenou. Ak sa tak nestane, bude na príťaž. Stále sú tam aj úžasní ľudia a kvôli nim by to bola škoda. SND má na to, aby znamenalo niečo v európskom kontexte. Je to len o ľuďoch, ktorí ho budú viesť.“

Vrátili by ste sa niekedy do SND?

SkryťVypnúť reklamu

„Teraz je mojou prioritou Balet Bratislava, ale za určitých podmienok áno.“

Za akých?

„Ak by divadlo prešlo poriadnou chemoterapiou a viedol by ho riaditeľ s dobrou víziou.“

Vy by ste generálnym riaditeľom nechceli byť?

„Teraz nie. Riaditeľa čakajú dva-tri veľmi ťažké roky. Ozdraviť SND sa nepodarí za mesiac.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 875
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 793
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 860
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 400
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 232
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 722
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 275
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 1 897
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší 1
Riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


16
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 978
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 71 384
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 327
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 32 506
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 024
  6. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 21 726
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 067
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 571
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu