Pre Editu Gruberovú ani pre Pavla Bršlíka kedysi v SND miesto nebolo. Dnes tam skúšajú číslo, ktoré bude vrcholom Bratislavských hudobných slávností.
Je bežný pracovný deň, bude poludnie. Do historickej budovy Slovenského národného divadla sa náhlia ľudia v slávnostnom oblečení. Celé rodiny, právnik, herec zo sitkomu, podnikateľ v stavebníctve, riaditeľka školy.
Dôvod je jediný – možnosť vidieť na verejnej generálke koncert, na ktorý by sa inak asi nedostali. Ten je na programe Bratislavských hudobných slávností až 2. decembra. Vstupenky naň sú už dávno vypredané, mnohé dostali aj partneri festivalu, ktorí niekedy ani neprídu.
Operná diva vchádza na javisko v jednoduchých čiernych šatách. Donizettiho operu Lucrezia Borgia bude spievať v koncertnej verzii. Radšej spieva v civile ako v divadelnom kostýme. „Po troch hodinách na javisku sa potom cítim ako uvarené kura,“ hovorieva. Koncertná verzia opery však ukáže viac. Spevák sa počas neho nemôže za nič schovať a jeho umenie, ale i chyby, sa naplno ukážu.
Aj preto publikum s napätím čaká, či „jej to ešte spieva“. Edita Gruberová totiž bude mať na Vianoce 65 rokov. V takom veku už jej kolegyne bežne nevystupujú, venujú sa vnúčatám či študentom. Po prvej árii však vypukne búrlivý potlesk. Jej hlas je aj po 40-ročnej kariére stále dokonalý, hlasivky pevné ako u mladej ženy.
Magnetom koncertu však nie je len ona, ale aj mladý tenorista Pavol Bršlík, ktorý v opere stvárňuje jej syna. Rovnako ako Gruberovej koloratúry, aj jeho lyrický tenor je možné skôr počuť na zahraničných scénach ako doma. Obe superhviezdy totiž spája podobný osud – naša prvá scéna, Slovenské národné divadlo, im na začiatku kariéry šancu nedala.
Bršlíkovi povedali, že sa mu možno ozvú neskôr. Dva týždne na to získal angažmán v Berlíne a do svojej tridsiatky sa stihol ukázať na najprestížnejších javiskách. Gruberovej zase škodil „zlý kádrový profil“. Neprekážal však viedenskej opere, kde sa „elévka stala najlepšou speváčkou večera“, ako písali kritici. A kým sa v Európe stala superhviezdou, doma ju za vlastizradu čakal zatykač s dvojročným väzením.
Dnes majú obaja kalendár plný na roky vopred. Gruberová však v Bratislave pravidelne koncertuje, lebo je prezidentkou Bratislavských hudobných slávností. Tentoraz vzala so sebou aj Bršlíka. Dokopy ich dala náhoda, keď sa Bavorská štátna opera v roku 2008 rozhodla, že ho v opere Lucrezia Borgia obsadí do úlohy jej syna.
Pri rozhovoroch v šatni zistili, že ich cesta za slávou sa začala odmietnutím v SND. Tam, kde pre nich pred rokmi nemali miesto, sa tento týždeň predstavili v skvelej forme. Historická budova je totiž už tretí rok dejiskom festivalu, ktorý sa pre rekonštrukciu odsťahoval z Reduty.