
FOTO SME - PAVOL MAJER
Kto v nedeľu prišiel do horárne Horský park očistil sa od zlých myšlienok, zabudol na problémy a len sa tešil. Aspoň taká je symbolika ohňa, ktorý sa spája s keltským sviatkom leta, radosti, úrody, tvorivosti, umení a remesiel – Lughnasadh. „Očisťujúci“ plameň vo veľkom kahanci zapálili pred horárňou už ráno o siedmej. Vatru z neho založili až večer okolo piatej.
Oslavy sa v nedeľu začali skoro ráno o druhej, keď skalní milovníci keltskej kultúry začali pripravovať tradičné koláčiky z ovsených vločiek, hrozienok a orieškov. Do siedmej boli raňajky hotové, podávali sa s írskou whisky. Takýto ostrý začiatok dňa nikomu neprekážal, všetkým sa len „rozjasnil zrak“.
Nedeľné oslavy slávnostne otvorili štyria bubeníci, ktorí prišli ku horárni zo štyroch prístupových ciest, činelista a hráč na keltskú trúbu – carnyx. Na raňajkách boli väšinou miestni a hudobníci a tanečníci. Diváci sa začali schádzať len veľmi pomaly. Najviac ich prišlo večer, keď bolo na programe vystúpenie keltských skupín a krst nového CD slovenskej skupiny Keltieg.
Dopoludnia workshopy využili len malé skupinky – pred horárňou učili ľudí tancovať škótske tance členovia pražskej skupiny Rinceoiri. Vo dvore zase člen slovenského Keltieg Roman Kozák vyučoval hru na bubon. „Nie je to také ťažké, ako to vyzerá na pódiu, dá sa to naučiť,“ tvrdil Ľuboš, ktorý sa učil hrať na bubon. Asi za tri hodinky zvládol základné prstové techniky aj hru paličkami. Najmä deti prejavili veľký záujem o medovnikára Maroša Pavloviča (známeho z Poštovej ulice) a možnosť ozdobiť si vlastné perníkové srdiečko.
Pri oslave sviatku Lughnasadh ďakovali Kelti bohom za ochranu úrody a kmeňa. V tomto období bolo zakázané prejavovať akýmkoľvek spôsobom nevraživosť, násilie, vymáhať dlhy. Kelti sviatok leta oslavovali niekedy aj mesiac, počas neho sa uzatvárali manželstvá a obchodovovalo sa – napríklad s dobytkom či pozemkami.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ