Milovníci histórie, ale i tí, ktorí múzeum ešte nepoznajú sa tak prostredníctvom najmodernejšej techniky môžu oboznámiť s genealógiou svätoantonského kaštieľa, dozvedieť sa o jeho pôvodných obyvateľoch z rodu Koháryovcov či získať poznatky o súčasných aktivitách pracovníkov múzea.
"Na stránke www.muzeumsv-anton.sk majú záujemcovia k dispozícií šesť sekcií - Rody, História, Expozície, Aktivity, Park a Dni sv. Huberta," informovala pracovníčka múzea Monika Arvajová. V sekcii História sa okrem iného dočítajú, že prvá zmienka o barokovo-klasicistickom kaštieli v obci Svätý Anton neďaleko Banskej Štiavnice, je datovaná už v 15.storočí, kedy mu predchádzal menší opevnený hrad. Až v prvej polovici 18. storočia sa stavebnými prácami z hradu stal štvorkrídly kaštieľ. Traduje sa, že budova v sebe skrývala prvky kalendárnej symboliky. V súčasnosti však túto symboliku už nemožno pozorovať, pretože bola narušená v 19. storočí ďalšími stavebnými úpravami.
V sekcii Rody sa záujemcovia dozvedia, že Koháryovci sa zaradili do skupiny novej uhorskej vojenskej aristokracie, oddanej Habsburgovcom. Dejiny rodu Koháryovcov začal písať jednoduchý zeman Imrich v polovici 16. storočia a ukončil knieža František Jozef začiatkom 19. storočia. Okienko Expozície ponúka fotografie salónov umelecko-historickej, poľovníckej ako aj vysunutej expozície na Sitne. Zaujme najmä poľovnícka, ktorá je jedinou špecializovanou expozíciou s celoslovenskou pôsobnosťou. Jej umiestnenie veľmi vhodne nadväzuje na historicko-spoločenské fakty a tradície, pretože práve v Banskej Štiavnici sa už v roku 1808 začal vyučovať predmet poľovníctvo.
Samostatný priestor majú na webovej stránke vyčlenené aj celoslovenské poľovnícke slávnosti Dni Sv. Huberta, ktoré sa tento rok uskutočnia 7.-8. septembra.
*jm rč
NNNN