Londýn 30. júla (TASR) - Hoci sa dnes môže takmer každý významný umelec v Británii pochváliť titulom sir, jeden z najznámejších komikov 20. storočia Charles Chaplin, rodák z Británie, čakal na toto ocenenie takmer až do svojej smrti. Británia sa mu šľachtický titul zdráhala udeliť z obavy pred reakciou Spojených štátov. Vyplýva to z materiálov, ktoré po 30 rokoch odtajnila vláda v Londýne.
Chaplin, ktorý sa preslávil v nemých filmoch, bol povýšený do rytierskeho stavu až v roku 1975, dva roky pred svoju smrťou. Teraz však vyšlo najavo, že predchádzajúce snahy o jeho ocenenie boli zmarené.
Američania slávnemu komikovi zazlievali ľavicové názory a tiež dve svadby so 16-ročnými dievčatami. Chaplinova dcéra Geraldina sa domnieva, že Američania proti jej otcovi brojili najmä kvôli jeho politickému zmýšľaniu.
"Boli ním úplne posadnutí. Jeho hriechom bolo, že bol nekomformný a hoci nebol komunistom a nikdy v živote nevstúpil do žiadnej politickej organizácie, odmietol sa podriadiť americkej hre a odmietol komunistov nenávidieť. A to jednoducho nezniesli. A nevedeli tiež prekonať fakt, že sa nestal Američanom. Bol totiž internacionalistom a neveril v nacionalizmus. Pretože sa domnieval, že nacionalizmus podnecuje vojnu," hovorí Geraldina.
Podľa odtajených spisov už v roku 1956 britský veľvyslanec vo Washingtone sir Roger Makins svoju vládu upozornil, že udelenie titulu Chaplinovi za jeho prínos pre umenie by mohlo v Spojených štátoch vyvolať protesty kvôli jeho súkromnému životu a politickým názorom.