BRATISLAVA. Pred pár dňami bola v Bratislave víťazná fotografia súťaže World Press Photo zobrazujúca osemnásťročnú Afganku, ktorej pre útek od násilných príbuzných nechali odseknúť uši a nos.
Na fotografii k filmu Dievča z plagátu stojí žena pred americkou vlajkou. Keď mala Robynn Murray devätnásť, dostala sa na titulnú stranu amerického armádneho časopisu. Vláda USA tak chcela osloviť viac žien, aby narukovali do vojny v Iraku a Afganistane.
Dnes je Robynn jednou z tristotisíc veteránov, ktorí trpia posttraumatickým syndrómom z vojny, prenasleduje ich pocit viny a zháňajú si invalidný dôchodok. Tváre žien a ich príbehy sú jednou z kategórií tohto ročníka festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý sa začne v utorok. Počas šiestich dní premietnu 70 filmov.
Error 404
V Káhire vznikajú grafity, ktoré ukazujú, ako Facebook a esemesky prispeli k pádu egyptského diktátora. Tisíce iránskych nadšencov poskladali z krátkych príspevkov z mobilných telefónov film Väznica Irán.
Aj preto sa hlavná téma festivalu točí okolo internetovej siete.
Filmová sekcia Nové médiá menia svet hovorí o tom, kto je Bradley E. Manning, analytik armádnej tajnej služby, odsúdený za odovzdanie tajných dokumentov známych zo stránky WikiLeaks. Snímka Barbershop punk zas upozorňuje, že informácia „Error 404. Server not found“ môže znamenať aj to, že neobmedzená sloboda na internete nie je tabu len v krajinách s autoritárskym režimom.
Z filmu Petra Kerekesa Slovenská krčma.
Slovenské dokumenty
Okrem zahraničných dokumentov sú v programe aj nové slovenské filmy. Jaro Vojtek a Marek Šulík sa vo filmoch Nechcené deti po 12 rokoch – Povieme si to v nebi a Chcela som byť matka – vrátili k príbehom rodín, ktoré sa kedysi rozhodli prijať deti s rôznymi skrytými či zjavnými zraneniami. Na výročie novembra nadväzuje český dokument R/evolúcia, ktorý ukazuje dvadsať rokov v živote Michaela Kocába, Jana Rumla, Kryštofa Rimského a Martina Mejstříka.
A aby nebolo iba ťaživo zo všetkých sietí okolo, treba vidieť aj film Petra Kerekesa, ktorý pátra po tom, akú úlohu zohrala na slovenskej filmárskej scéne krčma.
Festival sa po Bratislave presunie aj do dvadsiatich troch slovenských miest.
Jeden svet
29. 11. - 4. 12.
Premietacie sály:
Lumiére, KC Dunaj, SNG,
Kino Mladosť, A4 Nultý priestor
Sprievodné podujatia:
Fotovýstavy, diskusie, Annette
Rehlová – autorka knihy
Diamantové deti, interaktívne
podujatia Zaži na vlastnej koži,
workshop filmovej žurnalistiky
Nisimazine ...