SME

Slovenský film 40. a 50. rokov: Dáždnik svätého Petra

Vynikajúca filmová klasika, na ktorú sa v televízii pozerali celé rodiny. Pre deti rozprávka, pre dospelých komédia či retrosen o tom, aké to kedysi bolo či mohlo byť.

<strong>DÁŽDNIK SVÄTÉHO PETRA (1958), 86 min. </strong><br/><br/><strong>Réžia: </strong>Frigyes Bán<br/><strong>Spoluréžia: </strong>Vladislav Pavlovič<br/><strong>Námet: </strong>Kálmán Mikszáth (román Szent Péter esernyője / Dáždnik svätého Pet<strong>DÁŽDNIK SVÄTÉHO PETRA (1958), 86 min. </strong><br/><br/><strong>Réžia: </strong>Frigyes Bán<br/><strong>Spoluréžia: </strong>Vladislav Pavlovič<br/><strong>Námet: </strong>Kálmán Mikszáth (román Szent Péter esernyője / Dáždnik svätého Pet (Zdroj: ARCHÍV SFÚ)

Vynikajúca filmová klasika, na ktorú sa v televízii pozerali celé rodiny. Pre deti rozprávka, pre dospelých komédia či retrosen o tom, aké to kedysi bolo či mohlo byť.

Slovenský film 40. a 50. rokov

Vážení čitatelia,

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

túto jeseň sa Slovenský filmový ústav a vydavateľstvo Petit Press vracajú k edícii DVD Slovenský film. Najlepšie filmy z obdobia 40. a 50. rokov minulého storočia si budete môcť spolu s denníkom SME kúpiť v novinových stánkoch každý piatok za cenu 3,50 eura. Vo Víkende vám vždy predstavíme film, ktorý je aktuálne v predaji. Prajeme vám príjemné čítanie a príjemné divácke zážitky.

SkryťVypnúť reklamu

Kapitán Dabač (1959), r. Paľo Bielik, vyšlo 30. septembra 2011

Šťastie príde v nedeľu (1958), r. Ján Lacko, vyšlo 7. októbra 2011

Rodná zem (1953), r. Josef Mach, vyšlo 14. októbra 2011

Štyridsaťštyri (1957), r. Paľo Bielik, vychádza 21. októbra 2011

Štvorylka (1955), r. Jozef Medveď, Karol Krška, vychádza 28. októbra 2011

Varuj...! (1946), r. Martin Frič, vychádza 4. novembra 2011

Vlčie diery (1948), r. Paľo Bielik, vychádza 11. novembra 2011

Katka (1949), r. Ján Kadár, vychádza 18. novembra 2011

Čert nespí (1956), r. Peter Solan, František Žáček, vychádza 25. novembra 2011

Dáždnik svätého Petra (1959), r. Vladislav Pavlovič, Frigyes Bán, vychádza 2. decembra 2011

Príbeh dievčiny, ktorá sa snaží uniknúť životu na zaostalej dedine a nájde si zamestnanie vo veľkej fabrike na výrobu pančúch, pričom ju nový svet láka a zároveň sa ho bojí, má všetko, čo od budovateľského filmu očakávame – je to komédia a zároveň agitka, dialógy sú schematické a jednotlivca napokon vždy podrží kolektív.

SkryťVypnúť reklamu

Filmová hrdinka Katka chce žiť nový život. Tradičný ženský životný vzorec – vidina dobrého manžela a dvoch strakatých kráv sľúbených do vena ju neláka. A tak napriek zákazu rodičov ujde z domu a zamestná sa v textilnej továrni vo Svite. Po množstve kalamitných situácií „pristane“ v pančuchárni, v dielni plnej zapálených úderníčok a horúcich plechových nôh. Stane sa jednou z predáčok spriateleného dievčenského kolektívu, ktorý pod vedením najvýkonnejšej Vierky každodenne láme výrobný rekord.

Sprvu nemotorná, no húževnatá Katka vzdorovito bojuje s horúcimi „nohatými“ strojmi a pokúša sa dotiahnuť na kamarátkin rekord. Pančuchárka Vierka je však workoholička a tak sa aj z Katky nevdojak stáva úderníčka a čoskoro aj vynaliezavá zlepšovateľka. Až milostný príbeh – plachý erotický záujem majstra Šimona (mladý Július Pántik), pribrzdí Katkino budovateľské nasadenie a vráti dievča späť na zem.

SkryťVypnúť reklamu

Vynikajúca knižná predloha Kálmána Mikszátha z roku 1895 je dodnes jednou z najznámejších a najpopulárnejších maďarských kníh a preto pred tvorcami, ktorí ju mali previesť do filmovej podoby, stála ťažká úloha. Stavili však na istotu a my môžeme dnes len jasať od radosti, že Dáždnik svätého Petra konečne vychádza na DVD, navyše aj digitálne zrekonštruovaný.

dazdnik1_res.jpg

Výborný scenár a dialógy, skvelý výber hercov, svižný dej, dostatočná dávka romantiky a najmä obrovská dávka naozajstného humoru už dávno urobili z tohto filmu kultovú klasiku, na ktorú, keď ju občas dávali v televízii, pozerali celé rodiny. Vzhľadom na to, že naozaj dobrých filmových komédií máme na Slovensku veľmi málo, môže to zvádzať k myšlienke, že humor a až čardášový švih dodali filmu maďarskí tvorcovia. Slováci dodali prostý ľud, nádherné prostredie a romanticky ružolíceho Karola Machatu. V epizódnych postavách sa objavili aj 15-ročná Emília Vášáryová a 13-ročný Ľubo Roman.

SkryťVypnúť reklamu

„Možno to nebola náhoda, ale tým, že Karol Machata poznal mňa aj moju rodinu a vedel, že nemám rodičov, tak na mňa trochu dohliadal. Nakrúcalo sa v Maďarsku a ja som po prvýkrát išiel do zahraničia. Ubytovaný som bol v krásnom hoteli Gellért, mal som svoju vlastnú izbu. Chlapec bez rodičov zrazu býval v Gellérte. Pamätám si, že som bol vtedy po prvý raz v bazéne s vlnami,“ spomína na svoje prvé prežívanie filmovačky Ľubo Roman.

Aj keď bol neskôr poslancom v parlamente, poslanci za maďarskú stranu vedeli, že hral Ďurka Vibru. „Možno to bol slávnejší film, ako som si myslel,“ poznamenáva Roman.

dazdnik2_res.jpg

Osnovu filmu tvoria paralelné tematické línie: príbeh chudobného glogovského farára Jánosa Bélyiho, jeho malej sestričky-sirôtky Veronky a vznik legendy o dáždniku svätého Petra, ktorý ju zachránil pred dažďom a priniesol farnosti blahobyt.

SkryťVypnúť reklamu

Druhú líniu tvorí strastiplný život vzorného študenta a chýrneho advokáta Ďuriho Vibru, ktorý pátra po stratenom dedičstve, o ktoré ho pripravili chamtiví otcovi príbuzní. Napriek svojmu nemanželskému a nelegitímnemu pôvodu Ďuri reprezentuje všetky ideálne cnosti mladíka z dobrých kruhov: má sexepíl, výhľadovo sľubnú profesionálnu, možno aj politickú kariéru, skrátka – je ideálnou partiou.

Cesty Ďuriho a Veronky, ktorú hrá vynikajúca maďarská herečka Mari Törőcsiková, sa pretnú tesne predtým, ako hlavný hrdina zistí, že jeho dedičstvo je skryté v rúčke chýrneho glogovského dáždnika a musí sa rozhodnúť medzi rodiacou sa láskou a svojím spravodlivým nárokom na majetok. Slnečný romantický príbeh na chvíľu zacloní mračno, aby sa všetko mohlo skončiť happyendom.

SkryťVypnúť reklamu

dazdnik3_res.jpg

Dáždnik svätého Petra sa nakrúcal v dvoch rovnocenných obrazových a jazykových verziách, ktoré sa dabovali do slovenčiny aj do maďarčiny.

To, že Maďari chceli, aby slovenskú časť filmu robil režisér Vladislav Pavlovič, bolo podľa Ľuba Romana úžasné uznanie. Na druhej strane stál jeden z najslávnejších maďarských režisérov Frigyes Bán. „Režírovali

spolu, konfrontovali sa a nikdy nemali medzi sebou spor. A keď taký veľký režisér ako Bán rešpektoval Vladislava Pavloviča, je naozaj smutné, že odišiel. Bol z generácie, po ktorej prišiel napríklad Štefan Uher. No Bán veľmi skoro zomrel. Bol k sebe taký náročný, že nezniesol prehry a skončil samovraždou. Pamätám si, že mu ideologická komisia neschválila film a jeho sa to veľmi dotklo. Nezniesol to a stala sa veľká tragédia,“ hovorí Roman.

SkryťVypnúť reklamu

Dáždnik svätého Petra má podľa neho doteraz hlavu a pätu. „Je to výpoveď podporená prirodzeným herectvom. To, že Maďari robili film so Slovákmi, bolo takým prvým uznaním toho, že aj Slovensko má kultúru,“ uzatvára.

Dáždnik svätého Petra je vrcholom v poradí už štvrtej DVD edície Slovenský film a zaručene sa stane ozdobou vašej domácej filmotéky.

dazdnik4_res.jpg

ico

Dáždnik svätého Petra

Z dobových recenzií:

Zdá sa, že by sa ťažko našiel – aj keby sme lampášom hľadali, lepší námet na prvú maďarsko-slovenskú filmovú koprodukciu. Dáždnik svätého Petra, ironicky ladený príbeh, zasadený do prostredia Banskej Bystrice v polovici minulého storočia, žánrový obrázok, ktorý pod rúškom zhovievavého úsmevu tají osteň kritiky, namierený proti poverám a náboženskému tmárstvu, rastúcemu z koreňov dedinskej chudoby a zaostalosti i proti malomestskej honbe za „honorom“ a majetkom.

SkryťVypnúť reklamu

A. K., Kultúrny život, 10. 1. 1959 Bratislava

Získa si nás práve prostota a láskavosť príbehu a hlavne dvaja hlavní mladí predstavitelia. Hlavnú zásluhu na tom má mladá maďarská herečka Mari Torocsiková v role farárovej sestry a slovenský herec Karol Machata ako mladý právnik Vibra. Keby aj pre nič iného, už len pre túto milú mladú dvojicu pekných ľudí stálo za to siahnuť po koprodukcii.

Jan Kliment, Kino Praha, 2. 4. 1959

Karol Machata podáva svojho chýrneho fiškála Vibru s istotou uhladeného elegána a pôsobí presvedčivo, i keď pre nás aj trochu nepochopiteľne. V tom zmysle, že nechápeme celkom, kto je tento mladý Vibra: prešibaný džentrík alebo rozumný mladý muž, ktorý napokon pochopí, že nie bohatstvo robí ľudské vzťahy krásnymi?

Ivan Bonko, Pravda, 9. 1. 1959

SkryťVypnúť reklamu

Ako mohli filmoví autori dôjsť k takémuto nonsensu? Nepochopili Mikszátha? Nechcem veriť. Myslím, že sa im vykĺzla z rúk jeho irónia a satirický výsmech. Veď farár Béleyi je u Mikszátha smiešny, keď sa snaží ľudí učičíkať, že zázraky a svätí neexistujú. Vo filme tento názorový rozpor medzi farárom a ľudom dostáva slabo tragický podtón nepochopenia „vzdelaného človeka nevzdelaným ľudom“. Tu kdesi je omyl, ktorý sa nemal stať.

Smena, 30. 12. 1958

O dobrý výsledný dojem z filmu sa pričinila predovšetkým réžia Frigyesa Bána. Farebná kamera G. Illésa si uchovala dobrý fotografický štandard a ukázala zmysel pre kompozíciu a poetické nálady. Šimon Jurovský vytvoril dramatickú hudbu bez zlej ctižiadosti, ktorá je u nás zlozvykom, urobiť z každého filmu nasilu hudobný film.

SkryťVypnúť reklamu

Práca, Bratislava 31. 12. 1958

Autor: Mariana Jaremková

Víkend

Ilustračné foto.

Polícia žiada vodičov, aby využili alternatívne trasy.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Ako rozoznať dobrú kávu? Poradí pražiarka
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  7. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  8. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 21 093
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 180
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 5 508
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 787
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 780
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 413
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 278
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 26 390
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 251
  3. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 11 570
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 300
  5. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 357
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 073
  7. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 638
  8. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 6 052
  1. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  2. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  3. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  4. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
  5. Věra Tepličková: O Cintuloch a Ficoch alebo Otázky bez odpovedí
  6. Marcel Rebro: Ruský oligarcha: Keď máš všetko, len nie istotu, že sa dožiješ večere
  7. Marian Nanias: Pokus odvolať predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyen.
  8. Radko Mačuha: Pozor ! Cyril a Metod. Vstup len na povolenie.
SkryťZatvoriť reklamu