SME

Kto vystrieda Starého Uja alebo Môžete si strieľať z prezidenta (v divadle Aréna)

Asi v tej Amerike predsa len nejaká demokracia bude, keď si americký autor môže takto usierať z vlastného prezidenta. U nás by sa po takomto pamflete, napríklad s narážkami na Starého Uja, nedoplatil za urážku na cti. Slovenské súdy by mu vyrúbili takú ná

Prezident a "človek od moriakov"Prezident a "človek od moriakov" (Zdroj: Oleg Vojtíšek)

hradu, že by mohol akurát tak vyhlásiť osobný bankrot. Z basy.

David Mamet si však môže dovoliť napáliť riadnu dávku do prezidenta, ktorý nápadne pripomína Georgea Busha mladšieho, najmä narážkami na vojnu v Iraku, ktorý si pletie s Iránom. Mamet je svetoznámy dramatik a s jeho obvinením by v USA bol problém. Byť však riaditeľom Arény či hercom v inscenácii hry November, dávam si pozor, čo poviem do telefónu a občas sa pri chôdzi mestom náhle zvrtnem. Veď čo nám chcú tvorcovia tejto inscenácie povedať, tri mesiace pred voľbami, v tejto politicky a morálne zdevastovanej krajine? Kde občiansky princíp, ak tu vôbec niekedy bol, totálne zdegeneroval? (Možno ho viac predstierali Česi kedysi za spoločného štátu.)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, nie je táto inscenácia návratom k politickým inotajom divadiel počas normalizácie? Jej poetika narážok a paralel to nápadne pripomína. Bavíme sa akože na účet inej kultúry. Pekný metajazyk tejto inscenácie.

A zábava je to dobrá a aktuálna, napriek istej minimalistickej únavnosti Mametovej politickej satiry. Nie je pre každého a nie je pre masy, vyžaduje zmysel pre čierny humor a iróniu. Z hľadiska komédie, hra nie je postavená na nejakom základnom komediálnom paradoxe, ani nemôžeme hovoriť o nejakej typickej komédii mravov, ako bývajú označované Mametove hry. (Zväčša sa odohrávajú v pracovnom prostredí a metaforou rozložených pracovných vzťahov poukazujú na celkový úpadok spoločnosti.) November je skôr politickou fraškou, ktorá zobrazuje charakteristické javy, korupciu, túžbu po moci a bohatstve, obhrublosť a xenofóbiu v medziľudských vzťahoch. Vypočítavosť a najmä hlúposť. Postavy sú skôr zosmiešňované figúrky, ktoré Mamet podchvíľou odstreľuje svojimi ostrovtipnými hláškami. Na točni, ktorá sa na scéne točí ako terč na strelnici. Takej klasickej, ako bývala na kolotočoch vedľa Arény. Skeče, gagy, smeče. Politický sitcom.

SkryťVypnúť reklamu

Mametove drámy zvyčajne majú málo postáv, vo viacerých hrách len dve alebo tri, tu “až“ päť, odohrávajú sa v krátkom časovom rozpätí, často len v jednom prostredí, tu v kancelárii prezidenta. Mametov dialóg pripomína jazyk ulice, so slangom, slovnými hračkami, nedokončenými vetami, prelínajúcimi sa replikami, ale pritom je silne štylizovaný. Má básnický rytmus, výstižná je charakteristika mestský poetizmus.

Bratislavská inscenácia Novembra zachováva minimalistický charakter predlohy (Mamet takmer vôbec nepoužíva scénické poznámky, ktorými by sa tvorcovia mohli inšpirovať). Hovorovosť prekladu Zuzany Šajgalíkovej sluší javisku, z úst hercov jej preklad dobre znie. Dramaturgia a réžia je presná, v duchu hry. Divadelne efektný a efektívny je aj nápad s točňou. V prvej polovici sa dej odohráva priamo na točni uprostred javiska. Tá má na boku pripevnenú tyč, ktorá naráža na rôzne kovové predmety blízko obvodu točne a vydáva pri tom zvuky, ktoré mne pripomínajú atmosféru kolotočov, hodov či jarmoku (však sme uprostred prezidentskej kampane). V druhej polovici sa prezidentov stôl premiestni stranou a točňa – koleso šťasteny - sa netočí tak často. Pán prezident totiž vyriešil hlavný problém, ktorý máme viacerí – zohnal peniaze. Mrťe peňazí. Nestačí mu už zvyčajný päťdesiatlitrový úplatok od Zástupcu národného združenia chovateľov moriakov, ktorý ho neúnavne prosí, aby dovolil moriakom ovoňať svoju ruku a tak zachovať túto veľkolepú americkú tradíciu omilostenia moriakov, obrad, ktorý sa deje (naozaj!) každoročne pár dní pred americkým sviatkom Thanksgiving Day. (A tak mediálne podporil masový konzum tejto hydiny a prosperujúci biznis.) Prezident Charles Smith je na najlepšej ceste prehrať voľby, pretože nemá dosť peňazí na kampaň. No keď trochu pritlačí na zväz chovateľov týchto úctyhodných vtákov, situácia sa obráti. Tomáš Maštalír hrá svojho prezidenta s veľkým zmyslom pre komediálnu nadsázku, aj s pochopením pre rytmus Mametových dialógov. Fraškovitý charakter postavy prezidenta mu sedí. Neurotického hulváta bez škrupúľ stvárňuje veľmi presvedčivo. Výborne sa s ním dopĺňa Boris Farkaš v úlohe vždy podriadeného poradcu, ktorý sa skutočne snaží dávať prezidentovi dobré rady a najmä ho upozorňovať, že hroziaci jadrový útok Iránu by si zaslúžil viac pozornosti než túžba jeho manželky odniesť si z prezidentského paláca gauč, ktorý aj dala prečalúniť - za peniaze daňových poplatníkov. Jana Oľhová (lesbička Clarice Bernsteinová, autorka prezidentských prejavov), Ľubo Gregor (Indián Dwight Gracle, lobista hazardných hier) a Martin Hronský (Zástupca chovateľov moriakov) tiež vynikajú vo svojich o niečo menších úlohách a dokazujú svoj zmysel pre komediálnu skratku. Záverečný výstup prezidenta s Indiánom s pointou kasína je skvelý a len dokazuje cit pre výber titulu v správnom časopriestore. Mametove hry sú vo všeobecnosti veľmi aktuálne v našich pomeroch. Škoda, že sa neinscenujú častejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Kto sa chce zabaviť na účet politikov ešte pred voľbami, nech s cestou do Arény neváha. Predstavenie však môže mať aj bolestný, protirečivo katarzný účinok na slovenské obecenstvo: aj keď voči americkému modelu spoločnosti môžeme mať všemožné výhrady, stále sme na tisíce míľ vzdialení od amerického chápania demokracie. Od amerického občianskeho postoja. A to je viac než dvadsať rokov po našom nežnom novembri a pred ďalšími predčasnými voľbami, ktoré z hľadiska takého potrebného, aspoň čiastočného morálneho prečistenia, nič nevyriešia, smutné. A frustrujúce. Naozaj sme to už vzdali?

David Mamet: November

Preklad Zuzana Šajgalíková, dramaturgia Martin Kubran a Zuzana Šajgalíková, scéna Tom Ciller, kostýmy Marija Havran, réžia Martin Čičvák

SkryťVypnúť reklamu

Účinkujú Tomáš Maštalír, Boris Farkaš, Jana Oľhová, Martin Hronský a Ľubo Gregor

Premiéra 9.12. 2011 v Divadle Aréna

Autor: Zdroj: Juraj Šebesta

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  4. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  6. Na Marka oharka do jarka
  7. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 060
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 876
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 070
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 369
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 872
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 166
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 789
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 470
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 756
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 326
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 627
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 679
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 959
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 268
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 588
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťZatvoriť reklamu