Kremeľ v troskách je obraz, na ktorý sa neodhodlal Hollywood ani v najchladnejších časoch studenej vojny.
Ethan Hunt sedí v ruskom väzení. Kolegovia ho oslobodia, aby získal kódy ruského atómového kufríka, ktoré nesmú padnúť do falošných rúk. Niečo však zlyhá. Kremeľ sa ocitá v troskách a podozrenie padá na tajnú službu. Treba dolapiť šialenca, ktorý chce rozpútať jadrovú vojnu.
V rámci špionážnych filmov zrejme neexistuje väčšie klišé. Hoci je výsledok dopredu jasný, film funguje.
Reštart s humorom
Mission Imposible: Ghost Protocol
USA 2011, 133 minút
Réžia: Brad Bird
Účinkujú: Tom Cruise, Jeremy Renner, Simon Pegg, Paula Patton a ďalší.
Réžiu štvrtého pokračovania Mission Impossible, ktorému spoločnosť Paramount nedala číslovku v snahe naznačiť akýsi reštart, zverili človeku bez skúseností s hraným filmom. Brad Bird má na konte úspešné pixarovky, ako sú Ratatouille alebo Rodinka Úžasných. A aby toho nebolo málo, dal prednosť formátu IMAX namiesto dnes populárneho a nadužívaného 3D.
Jeho voľba bola šťastným krokom, lebo Bird sa nebál narúšať kánon príbehu. Lenže zároveň pozeráte film, kde platí nemožné na počkanie a zázrak do troch dní. A tak Tom Cruise lezie po najvyššej budove sveta ako Spiderman a automobilová naháňačka prebieha v púštnej búrke za pomoci GPS signálu.
Najväčšia devíza zmeny režiséra spočíva v humore, ktorý v minulých častiach výrazne absentoval. V dnešnej produkcii, ktorá dáva dôraz na totálnu akciu a počítačové efekty, je priam radosťou vidieť, ako sa Tom Cruise neberie vážne a pri identifikácii v pohybujúcom sa vlaku musí nadskakovať, aby dosiahol na očný skener.
Šťastnou voľbou bol aj návrat počítačového maniaka Benji Dunna, ktorý bol epizódnou postavou trojky. Simon Pegg je teraz regulárnym členom tímu a úloha komickej figúrky mu sadla dokonale na telo. Úlohu šialenca, ktorý chce svet zatiahnuť do jadrovej vojny, si strihol Michael Nyqvist. Po švédskej verzii Larssonovho Milénia je to jeho najväčší komerčný úspech.
Nemožné porovnávanie
Mission Impossible má šťastie, že sa zbavil ťahúňa žánru, ktorým bývali kedysi Schwarzeneggerove filmy. Divák dostáva inteligentnú zábavu s očakávanými ingredienciami, okorenenú humorom, čo je viac, ako sa dnes dá pri väčšine filmov čakať.
Kým bondovky bolo možné nakrúcať aj s inými hercami, táto séria by bez stále mladíckeho Toma Cruisa, ktorý o rok dosiahne päťdesiatku, mohla existovať len veľmi ťažko.