
V pražskom Karolíne je odvčera pre verejnosť sprístupnená výstava fotografií National Geographic s názvom Stále je čo objavovať. FOTO - ČTK
zo slávneho časopisu National Geographic.
„V súčasnosti nemá táto kolekcia v Európe obdobu. Prakticky každá fotografia je v Čechách vystavovaná po prvýkrát, množstvo záberov má aj svoju svetovú výstavnú premiéru,“ hovorí kurátor výstavy Pavel Radosta o jej výnimočnosti.
Kompletný archív
Fotografie sú väčšinou veľkoformátové, ich plocha niekedy dosahuje takmer dva štvorcové metre. Snímky boli zväčšované laserovou technológiou, ktorá zaručila ich ojedinelú farebnosť a ostrosť. Výstavu dopĺňa interaktívny program. Na veľkoplošnej obrazovke sú neustále premietané najlepšie filmy, ktoré nakrútili kameramani televízneho kanála National Geographic Channel.
K dispozícii je aj elektronický archív kompletných 114 ročníkov doposiaľ vydaných časopisov vrátane prvých historických čísel. Prvý National Geographic vyšiel v roku 1888. Súčasťou expozície je aj výstava máp National Geographic. Predáva sa aj zberateľská publikácia Divoká príroda vo fotografii.
Ako žijú anakondy
Na výstave National Geographic je aj jedna z posledných fotoreportáží, ktorá vo svete vyvolala veľký ohlas. Je o láske vedca Jesúsa Rivasa k veľkým hadom. Jeho záujem by mnohí považovali za nočnú moru, no on svoju prácu miluje. Konkrétne anakondu zelenú - najväčšieho plaza na svete, ktorý môže merať až deväť metrov a vážiť vyše pol tony.
Rivas pochádza z Venezuely a prednáša na univerzite v americkom Tennessee. Presadzuje názor, že veda by sa mala praktizovať ako za starých čias - priamo v teréne. Pátra po hadoch vo vode, ktorá každoročne v období dažďov zaplaví nízko položené savany vo Venezuele. Patrí medzi biológov, ktorí presadzujú, aby sa veda pozerala na zvieratá z ich perspektívy, a nie aby im prisudzovala ľudské charakteristiky.
„Živočíchy žijú v ucelenom svete pachov, zvukov a vnemov, ktorých si nie sme vedomí,“ hovorí Rivas v National Geographic. „Keď vidíme hada ležať hodiny na slnku v zdanlivej nečinnosti, vyvodíme z toho záver podľa našej skúsenosti. Keby ale niekto pozoroval nás, ako sedíme celý deň pri počítači, aký záver by z toho vyplýval? Nerozumieme jazyku zvierat, sú jednoducho odlišné - nie sú ani lepšie, ani horšie.“
Onedlho aj v češtine
Časopis National Geographic sa v Prahe predstavil už aj v marci minulého roku výstavou Ďaleký svet na dosah ruky v Národnom múzeu. Viac než šesťdesiat fotografií zo zbierky National Geographic Image Collection zoznámilo divákov so svetoznámymi fotografmi - ako Michaelom Nicholsom, Joelom Sartorem, Jamesom L. Stanfieldom alebo Billom Curtsingerom. Výstava sa stala najúspešnejšou výstavnou akciou minulého roku v ČR - v priebehu jedného mesiaca ju videlo 92 500 ľudí.
Súčasná výstava v Karolíne potrvá do 15. septembra, ani potom však National Geographic v Čechách nekončí. Na september je naplánované prvé číslo českej verzie amerického mesačníka National Geographic, ktorý vychádza v náklade 10 miliónov kusov.