SME

Z Danubiany nemá byť Kunsthalle. Galériu len zachraňujú

Vláda chcela dať Danubiane až 12 miliónov eur. Päť vraj ušetrili.

Danubiana stojí pri vodnom diele. Navštíviť ju môžete autom alebo loďou.Danubiana stojí pri vodnom diele. Navštíviť ju môžete autom alebo loďou. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Ešte pred mesiacom písali médiá o hroziacom krachu galérie moderného umenia Danubiana v bratislavskom Čunove. Dnes sa o nej rozpráva ako o budúcej slovenskej obdobe Kunsthalle.

Minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) v pondelok prišiel s „vianočným darčekom pre kultúru“, ktorého súčasťou má byť aj sedem miliónov eur pre súkromnú galériu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Danubiana si za ne postaví nový pavilón, kde vznikne Slovenské centrum vizuálnych umení. Po dvadsiatich rokoch prejde budova aj zbierka do vlastníctva štátu.

SkryťVypnúť reklamu

kc.jpg

Krajcer s Miklošom sa zabudli poradiť, píše Konštantín Čikovský

Čítajte komentár (piano) >>

Treba to?

info

Fakty

Danubiana

  • galéria vznikla s podporou holandského zberateľa Gerarda H. Meulensteena,
  • otvorili ju 9. septembra 2000,
  • stojí 15 kilometrov južne od centra Bratislavy.

Rozhodnutie ministerstva kultúry kritizovali viacerí výtvarníci, rezort podľa nich zachraňuje vybranú súkromnú galériu na úkor iných.

„Chýba mi verejná diskusia a analýza, či to je teraz skutočne najpotrebnejší projekt v kultúre,“ pridáva sa aj šéf Transparency International Gabriel Šípoš.

„A ak takéto centrum potrebujeme, prečo na zámer nebola vypísaná súťaž, v ktorej by zvíťazil najlepší a najlacnejší?“

Ministerstvo kultúry tvrdí, že peniaze im odobrila vláda ešte v lete na návrh ministerstva financií.

SkryťVypnúť reklamu

Položka sa nezáväzne spomína v júlovej predbežnej informácii o vývoji štátneho rozpočtu, ministerstvá o zámere mlčali.

Chceli dať viac

Pôvodná investícia štátu mala byť podľa vládneho materiálu ešte o päť miliónov vyššia.

„V priebehu rokovaní došlo k výraznej úspore,“ vraví hovorkyňa ministerstva kultúry Eva Chudinová. Architekt Danubiany ustúpil a projekt prerobil.

Ministerstvo financií včera Krajcerove vyjadrenia o Kunsthalle korigovalo.

„Zrejme došlo k nedorozumeniu. Nešlo o to, že by si štát vymyslel projekt centra moderného umenia a ten bez súťaže priklepol Danubiane,“ napísal hovorca rezortu Martin Jaroš.

„Táto investícia bola od začiatku o záchrane Danubiany ako už existujúceho centra moderného umenia.“

Vstup štátu do Danubiany podľa ministerstva kultúry neohrozí ani projekt multifunkčného kultúrneho centra v Hurbanových kasárňach v centre Bratislavy.

SkryťVypnúť reklamu

„Na tomto zámere ďalej pracujeme,“ vraví Chudinová.

ico

Šéf galérie: Štát získa miesto i značku

Štát investíciou do Danubiany ušetrí, vraví jej šéf VINCENT POLAKOVIČ.

Čo štát za milióny získa?

„Sú to peniaze na výstavbu nového pavilónu, v ktorom bude pôsobiť Slovenské centrum vizuálnych umení. Majiteľ galérie Gerard Meulensteen vstupuje do projektu budovou, poskytuje na 20 rokov svoju zbierku, aj značku a know-how Danubiany.“

Čo bude po 20 rokoch?

„Z neziskovej organizácie vystúpi a budova aj zbierky zostanú štátu.“

Nedávno ste hovorili o hrozbe zániku galérie, kde sa zrazu našlo sedem miliónov?

„Danubianu 11 rokov financuje iba zakladateľ Gerard Meulensteen. Ten má svoj vek, bol operovaný na srdce. Nie je možné stavať budúcnosť inštitúcie iba na príjmoch jedného človeka. Pokiaľ má Danubiana, ktorú ročne navštívi 30-tisíc ľudí, ďalej fungovať, musia do projektu vstúpiť aj štát, mesto a kraj.“

SkryťVypnúť reklamu

Je správne, že štát zachraňuje vybraný subjekt?

„Projekt sme pripravovali ako súkromná spoločnosť a nevedeli sme, či do toho pôjde štát, alebo získame súkromné zdroje. Reakcia štátu bola pozitívna, takže sme nemuseli hľadať iné zdroje.“

Je to pre štát výhodné?

„Štát získa miesto i značku, ktoré sme budovali 11 rokov. Keby to chcel vybudovať na zelenej lúke, stálo by to možno 20 miliónov. Ponúkli sme, aby Slovensko malo už v roku 2013 jedno krásne múzeum moderného umenia.“

ico

Kunsthalle hľadajú už roky

Priestor na výstavy sa v hlavnom meste nedarí nájsť dlhodobo. Vytypované už boli rôzne miesta.

BRATISLAVA. Diskusia o vybudovaní Kunsthalle sa na Slovensku spustila už v decembri 1997, keď skupina teoretikov a výtvarníkov spísala výzvu za jej vznik.

Priestor na výstavy najnovších smerov vizuálneho umenia, kde na rozdiel od klasických galérií nevytvárajú trvalé zbierky, má veľká časť európskych hlavných miest.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku jej úlohu čiastočne zastupujú rôzne galérie.

V roku 1999 bol prípravou projektu na ministerstve kultúry poverený Branislav Rezník. Veci sa však pohli až v januári 2001, keď minister Milan Kňažko navrhol zriadenie Kunsthalle v Dome umenia na Námestí SNP v Bratislave.

V roku 2003 sa stretli zástupcovia Slovenskej sekcie asociácie kritikov umenia AICA s vtedajším ministrom Rudolfom Chmelom. Dom umenia chceli vyňať z kompetencie Národného osvetového centra.

O dva roky vznikla Rada pre projekt Domu umenia, no výberové konania na riaditeľa sa skončili spochybnením jej personálneho obsadenia.

V roku 2006 prišli úvahy o spojení Slovenského centra dizajnu a Domu umenia. Programové vyhlásenie vlády obsahovalo úlohu

„Iniciovať vznik chýbajúceho dokumentačného, metodického a informačného centra pre výtvarné umenie“.

SkryťVypnúť reklamu

Vlani ministerstvo získalo Hurbanove kasárne v centre Bratislavy a zverejnilo zámer využiť ich ako multifunkčné centrum, kde by bola aj Kunsthalle.

Teraz minister Daniel Krajcer zo SaS vraví, že funkciu má plniť Danubiana.

(her)

ico

Anketa

Daniel Krajcer vyhlásil, že zo súkromnej galérie Danubiana sa stane Kunsthalle. Súhlasíte s tým?

sikora.jpgRudolf Sikora, výtvarník

Myslím, že je to nedorozumenie. Išlo v prvom rade o záchranu Danubiany ako budovy na vystavovanie výtvarného umenia, ktorá by inak už bola dnes stratená úplne. Nevnímam Danubianu ako budúcu Kunsthalle, tú treba vybudovať inde. A do tretice treba rekonštruovať SNG.

ondak_portrait.jpgRoman Ondák, výtvarník

Absolútne nesúhlasím. Danu-biana so svojím profilom nikdy v živote nebude Kunsthalle. Je nad rámec kompetencií ministra kultúry, aby si dnes dovolil takto rozdeľovať peniaze. Ak navyše hovorí, že prvým riaditeľom bude ten terajší „za zásluhy“, to už sa nerobí nikde, možno iba v Ázii. Keď už, na riaditeľa mal byť medzinárodný konkurz.

SkryťVypnúť reklamu

mikita.jpgSvätopluk Mikyta, výtvarník, aktivista, víťaz Ceny Oskara Čepana

Je urážkou všetkých profesionálov, že zrazu príde takéto oznámenie, ktoré minister nazve „vianočným darčekom“. Nechceme ten darček. Kunsthalle by mala byť živou, nie strednoprúdovou inštitúciu a mala by sídliť v centre mesta, ako je to v iných krajinách.

riskova.jpgMária Rišková, kunsthistorička a teoretička

Tento spôsob rozhodnutia ministra kultúry -považujem za netransparentný. Nie je pritom dôležité, či ide o Danubianu, alebo o nejakú inú súkromnú -galériu. Považujem to za zneužitie konkrétnej dlhoročnej potreby výtvarnej obce pre osobné záujmy.

gregor.jpgRichard Gregor, kunsthistorik a galerista

Za: o 20 rokov bude budovu vlastniť štát, dotácia je dostatočná na to, aby sa tam urobili štyri kvalitné projekty ročne a riaditeľ je skúsený manažér. Len by sa nemal venovať výberu projektov a diel.

SkryťVypnúť reklamu

Proti: neprítomnosť stálych odborníkov, ktorí by výhľadovo formovali štýl inštitúcie, trochu odťažitá poloha mimo centra a kolísavá história činnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Sladké bez kompromisov: Ako Schär mení svet bezlepkových dobrôt
  2. Zážitkový víkend. Biela noc priniesla aj prémiovú pivnú zónu
  3. Nivy Tower je medzi top 10 kancelárskymi budovami sveta
  4. Digitálne sebavedomie pre novú generáciu: kto sú digiPEERS?
  5. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov
  6. Od Araratu po Karibik. Tieto zájazdy prebudia chuť objavovať
  7. Úspech firemnej elektromobility: eFleet Day 2025 Truck&Bus&Van
  8. Odchod detí je veľký zlom, sloboda je často len ilúzia
  1. Gazdovať sa dá aj na jalovej pôde
  2. Sladké bez kompromisov: Ako Schär mení svet bezlepkových dobrôt
  3. Zážitkový víkend. Biela noc priniesla aj prémiovú pivnú zónu
  4. Nová číselná lotéria od TIPOSu Všetko alebo nič
  5. Nivy Tower je medzi top 10 kancelárskymi budovami sveta
  6. Apolka horí!
  7. Digitálne sebavedomie pre novú generáciu: kto sú digiPEERS?
  8. Fejtón o móde od Emmy Tekelyovej a TOP trendy na jeseň a zimu
  1. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov 14 110
  2. Odchod detí je veľký zlom, sloboda je často len ilúzia 5 997
  3. V ich džemoch je viac vitamínov ako v domácich 4 375
  4. Od Araratu po Karibik. Tieto zájazdy prebudia chuť objavovať 4 148
  5. Cédečka sa predávali ako teplé rožky. Prežili, lebo predvídajú. 4 130
  6. Keď sa z brigády stane kariéra 4 105
  7. Kto nás naozaj zadlžil a prečo Slovákom siahajú na výplaty? 2 834
  8. Nivy Tower je medzi top 10 kancelárskymi budovami sveta 1 669
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Filip Svetlošák: Nechajte sa zavrieť do truhly alebo poďte hľadať bratislavské neóny
  2. Samuel Ivančák: Ako je to medzi nebom a zemou? Bratislavské publikum zažilo premiéru novej piesne Petra Lipu
  3. Roman Kebísek: Clementisová: Po poprave manžela jeho popol vysypali do stoky
  4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  5. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  6. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  7. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  8. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  1. Ján Valchár: Fantastické správy z Ukrajiny (a Ruska, hahaha!) 22 122
  2. Radoslav Záhumenský: Tento hrad je len hodinu od Bratislavy a patrí medzi najkrajšie zrúcaniny Slovenska! 🏰 15 758
  3. Anna Brawne: Martinka Vzácna, vašim jediným úspechom je, že tá kultúra napriek vám stále žije! 9 691
  4. Monika Albertiová: Konsolidácia? Ľudia nemajú čo žrať, a Kuffa? Ide sa na gardistov hrať! 8 067
  5. Jan Dermek: 26.9. - Sviatok svätého Farizeja 6 445
  6. Ján Valchár: Gerasimova doktrína a jej posledná možná fáza 5 086
  7. Peter Franek: Zlá správa pre Uhríka s Mazurekom. 4 977
  8. Jozef Černek: Premiéra, potlesk… a na druhý deň umývam záchody 4 656
  1. Věra Tepličková: Zvrat to ozaj nečakaný, Oskar je vraj uprataný
  2. Anna Brawne: Martinka Vzácna, vašim jediným úspechom je, že tá kultúra napriek vám stále žije!
  3. Roman Kebísek: Vincent van Gogh kreslil steblami trstiny, ktoré sám zbieral a orezával
  4. Věra Tepličková: Keď vo filme hasiči, skĺznu dole po tyči,
  5. Marian Nanias: "Tí zlí Bruselskí úradníci....."
  6. Dušan Koniar: Za čem númera? vsjo jásno
  7. Roman Kebísek: Povstalec Šulek pred popravou r. 1848 poslal pozdrav sestre – starej mame Štefánika
  8. Dušan Koniar: Kam by chcel, tam ho nepozvú. Kam áno, tam nejde
SkryťZatvoriť reklamu