Nový Sherlock Holmes už nepripomína bondovky, ale inú známu filmovú sériu. Je určený najmä pre tých, ktorí hľadajú v kine zábavu.
V roku 2009 britský režisér Guy Ritchie priniesol svojrázny pohľad na najslávnejšieho detektíva všetkých čias. Na rozdiel od vžitých predstáv založených na chladnej racionalite, geniálnom úsudku a dedukcii, predstavil Sherlocka Holmesa (Robert Downey Jr.) ako viktoriánskeho Jamesa Bonda. Ako majstra bojových umení, nadšenca nových technológií a pôžitkára.
V pokračovaní Sherlock Holmes: Hra tieňov sa bondovský Sherlock začína meniť na kapitána Jacka Sparrowa z Pirátov Karibiku. Geniálneho, no rovnakou mierou aj výstredného, bláznivého.
Sherlockov coming out?
Scenár manželov Kierana a Michele Mulroneyovcov využíva motívy z viacerých diel Arthura Conana Doyla. Z ústredného Sherlockovho protivníka, profesora Moriartyho (Jared Harris), však nerobí démonického génia zločinu, ktorý pácha zlo pre jeho podmanivú krásu. Moriarty sa zmenil na bondovského Blofelda.
Nemá síce iracionálne sklony vládnuť celému svetu, zato pracuje na ovládnutí svetovej ekonomiky. Našťastie sú tu neohrozený Sherlock a jeho verný druh doktor Watson (Jude Law), takže svet sa nemusí báť.
Báť sa nemusí ani divák. Je totiž jasné, že ak sa už pracuje na scenári tretieho filmu, tvorcovia nenechajú zahynúť žiadnu z hlavných postáv. Vedľajšie – vrátane sympatickej Noomi Rapace v role cigánky Simzy či Watsonovej novomanželky Mary (Kelly Reilly) – sú až tak potlačené do úzadia, že publikum sa s nimi nemá ako stotožniť.
Irene Adler (Rachel McAdams), jediná ako-tak zaujímavá žena, zahynie hneď v úvode, čo aspoň čiastočne vysvetľuje množstvo a intenzitu homosexuálnych motívov.
Dvojka ako bič
Hra tieňov je typické pokračovanie: očarenie z prvotného nápadu je fuč, nový a rovnako silný nápad sa nekoná, tvorcovia sa spoliehajú na úspech jednotky i na skvelé obsadenie hlavných postáv.
Obraz štylizáciou chvíľami pripomenie Zemanove oživené ilustrácie Julesa Verna, je však pompéznejší a menej hravý. Akčné scény sú ešte prepracovanejšie, digitálne čarovanie ešte častejšie a humor taký bláznivý, až sa stáva absurdným a podchvíľou prestáva byť smiešnym. Prečo Sherlockov brat Mycroft (Stephen Fry) chodí doma aj pred návštevami nahý a zamestnáva starých, neschopných, nepoužiteľných sluhov?
Päste namiesto dedukcie
Druhý film Guya Ritchieho o Sherlockovi Holmesovi nie je určený tým, ktorí chcú premýšľať a klásť si otázky. Vznikol pre potechu tých, ktorí v kine hľadajú miesto, kde bez obáv možno nechať druhú signálnu sústavu odpočívať. A tak, hoci samotný príbeh nestojí za veľa a napätia niet, užijeme si zručne vyskladaný sled rafinovaných akčných scén, striedaných situačným i slovným humorom.
Pre filmových fanúšikov je prichystaných viacero hádaniek a hier s citátmi či parafrázami (aj na úrovni filmovej hudby). Príjemná zábava pre masy. Či by si ju dokázal užiť aj sir Doyle, je viac než otázne.
Slovenská stopa
Soundtrack k tomuto filmu nahrávali aj naši muzikanti. Je to neuveriteľný príbeh.
Hans Zimmer je meno, ktoré je v Hollywoode dobre známe. Tento päťdesiatnik sa postaral o množstvo hudby k rôznym filmom. Za všetky: Rain Man, Leví kráľ, Gladiátor, Piráti z Karibiku či Počiatok. Oslovili ho aj na Sherlocka Holmesa a keďže tam je jednou z najdôležitejších postáv rómska žena, rozhodol sa použiť vhodnú hudbu.
Až potiaľ to znie ako krátke slovníkové heslo. Slávny skladateľ sa však kvôli Sherlockovi vybral na Slovensko. Osobne.
„V lete tu strávil štyri dni. Stretol sa aj so skupinami Kokavakere Lavutára a Cigánski baróni, spolu si zahrali a potom ich zobral do štúdia vo Viedni,“ hovorí Tomáš Hrustič z Ústavu etnológie SAV, ktorý slávneho skladateľa sprevádzal.
Že sa Zimmer k rómskym muzikantom dostal, nie je náhoda. Už v minulosti robil hudbu do propagačného videa pre Národný demokratický inštitút vo Washingtone. „Bola to súčasť programu rómskej politickej participácie, ktorej cieľom je zvýšenie povedomia o tejto komunite obyvateľov z nášho regiónu,“ dodáva Tomáš Hrustič.
Mladý etnológ dostal konkrétne tipy na muzikantov od Jany Belišovej, ktorá je známa z projektov s Rómami, ale na výlet po východnom Slovensku so slávnym skladateľom v lete nemala čas.
(her)