SME

Kunsthalle má vyzerať takto

Spôsobov, akými môžu fungovať galérie súčasného umenia, je množstvo. Jedným z nich je model kunsthalle – flexibilnej galérie v centre mesta, v ktorej sa dajú nainštalovať miniatúry aj žralok vo formaldehyde.

Bude napokon našou kunsthalle bratislavský Dom umenia?Bude napokon našou kunsthalle bratislavský Dom umenia?

Neexistuje, no v posledných mesiacoch sa okolo nej spustilo množstvo kriku. Predtým sa o slovenskej kunsthalle najmä diskutovalo. Až decembrové rozhodnutie ministerstva kultúry a financií o záchrane Danubiany, ktoré sa pôvodne tvárilo dokonca ako pokus o vytvorenie kunsthalle na periférii, celkom zmenilo atmosféru.

Odhliadnuc od množstva politických a ekonomických rozhodnutí a vyhlásení, ktoré sa odvtedy permanentne dejú, zostáva nedotknuto stáť samotná idea o kunsthalle. Členovia iniciatívy Dvadsať rokov od nežnej neprebehlo nazvali priebeh pätnásťročného boja o kunsthalle snom. Samotný model, podľa ktorého fungujú desiatky galérií súčasného umenia, je však celkom reálny.

Danubiana, kunsthalle, Dom umenia - alebo ešte raz (a pomaly) k celej kauze na blogu Diany Majdákovej ››

Voľnosť pre tých, o ktorých sa hovorí

Oficiálne národné galérie boli a sú zaťažené množstvom funkcií. To, že robia výstavy, je iba malým zlomkom z úloh, ktoré vyplývajú z ich pozície. Ony sú tými inštitúciami, ktoré zhodnocujú, skúmajú a selektujú, čo dobré sa vytvorilo – zjednodušene povedané – ukazujú to, čo už nadobudlo relevantnú umeleckú hodnotu alebo to, čo ju v novom svetle získava. Archivujú diela, vytvárajú vlastné reprezentatívne zbierky domáceho a zahraničného umenia. Vytvárajú vlastné kurátorské koncepcie, publikujú a zaoberajú sa ďalším množstvom drobných poslaní, ktoré sú na ne kladené štátom.

Takéto inštitúcie aj v minulosti dokázali iba pomaly reagovať na smery a tendencie, ktorými naozaj umelecká scéna žila. Vznikol ich protipól – výstavné priestory, ktoré v dnešnej podobe fungujú ako kunsthalle – domy umenia. Nevytvárajú vlastné zbierky a nie sú zaťažené takým množstvom úloh ako národné galerijné inštitúcie. Sú flexibilné, spolupracujú v sieti a ukazujú to, čo sa do národných galérií dostane neskôr. Hoci z dnešných príkladov zo zahraničia je zrejmé, že im ide najmä o etablovaných umelcov, ktorí už majú čosi za sebou, o novátorské kurátorské koncepcie a hľadanie vzťahov medzi tým, čo už o umení vieme a tým, čo by sme mohli vedieť.

Poľsko

Neďaleko Visly nájdete v komplexe parkov a záhrad množstvo kaviarní, ale aj divadiel či pomníkov slávnych osobností. V postbarokovom sídle tu už viac ako dvadsať rokov sídli aj Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – poľská kunsthalle. Svojimi aktivitami však toto označenie do istej miery presahuje – vytvára totiž vlastnú zbierku diel poľských a zahraničných autorov, a nie je výlučne vyhradená vizuálnemu umeniu. Skôr o nej možno hovoriť ako o multifunkčnom centre, kde sa pravidelne odohrávajú festivaly akčného umenia, experimentálnej hudby, filmu a videoumenia, tvorivých dielní, divadelných predstavení, prednášok a seminárov. Je zriadené a podporované štátom, v roku 2002 sa stalo mimovládnou organizáciou.

Na jeho chod dozerá okrem vlastných zamestnancov aj rada zložená zo zástupcov vedeckej a kultúrnej obce. Samozrejmosťou je ponuka štipendií pre zahraničných umelcov či samostatný vzdelávací program pre školy, odborníkov aj širokú verejnosť. Má vlastnú knižnicu, funguje ako vydavateľstvo – a dokonca mu vychádza vlastný časopis Obieg.

polsko_res.jpg

Maďarsko

Maďarský „dom umenia“ Műcsarnok vznikol ešte koncom devätnásteho storočia z popudu národnej asociácie výtvarného umenia. Katalin Nérayová sa na jeho čelo postavila ešte v predrevolučných rokoch. Vo viac ako päťdesiatstranovom zväzku o jeho histórii si napríklad spomína na takmer hrôzostrašnú návštevu vysokého socialistického pohlavára Jánosa Kadára počas výročia Októbrovej revolúcie. „Je viac než pravdepodobné, že očakával, že si prezrie výstavu socialistického realizmu. Ale slúži mu ku cti, že si pozorne prezrel celú výstavu avantgardistov pod názvom Umenie a revolúcia a neskôr ju dokonca v návštevnej knihe pochválil. Nikto sa už nedozvie, čo si vlastne myslel,“ píše. To však bolo už počas politického odmäku. Posledná výstava, ktorú musela písomne vysvetľovať vedeniu štátu, sa konala v roku 1984.

Pravdou je, že Műcsarnok zažil búrlivé časy, keď ho mnohí radšej obchádzali a z pôvodnej alternatívy prechádzali k ďalším. Z budovy, ktorá je dnes Univerzitou výtvarných umení, sa presídlil na Námestie hrdinov. Po rozsiahlej rekonštrukcii je tam dodnes. Funguje ako kunsthalle nemeckého pôvodu - vystavuje, ale nezbiera. Spravuje aj Ernst Museum a Dorottya Gallery. V roku 2007 po vládnej rozpočtovej reforme pristúpil k reorganizácii a stal sa neziskovou spoločnosťou s ručením obmedzeným.

madarsko_res.jpg

Viedeň

Cez leto oslavovalo viedenské MuseumsQuartier desať rokov. Ak by sme vynásobili množstvo návštevníkov, ktorí do tohto „supermarketu umenia“ prídu za rok, dostali by sme sa k takmer 40 miliónom ľudí. Niet sa čo čudovať. Prakticky v centre mesta je v obrovskom komplexe historických a moderných budov hneď niekoľko galérií – okrem iných najmä Leopold Museum, Mumok aj Kunsthalle. Uvidíte tam aj súčasný tanec či divadlo, rôzne performancie, akcie, festivaly a ak vás nič z toho nenadchne, stačí, keď si vyberiete kaviareň podľa vkusu.

Kunsthalle nesídlila v MuseumsQuartier odjakživa. Mnohí si ešte pamätajú predchodcu – budovu pripomínajúcu skôr obrovský žltý kontajner na námestí Karlsplatz, ktorú otvorili v roku 1992. Dnes z nej zostal už iba sklenený Project Space – menší kontajner, ktorý slúži najmä kratším projektom a diskusiám. Viedenská kunsthalle sa krátko po vzniku ihneď zaradila k najlepším galériám súčasného umenia a dodnes sa vystatuje prívlastkom „art mecca“, ktorý jej dali New York Times.

wien_res.jpg

Praha

Keď sme minulú jar vyšli z výstavy Adrieny Šimotovej do vstupnej haly pražskej galérie Rudolfinum, uvádzač nás potichu upozornil, že autorka, jedna z najvýznamnejších českých umelkýň súčasnosti, práve sedí v kaviarni aj s kurátorom. Bolo ešte predpoludnie a nechceli sme ich rušiť, alebo je skôr pravdepodobné, že sme zrazu nevedeli, čo duchaplné sa dá po zážitku z jej jemných obrazov ešte povedať. A to bol iba jeden moment z mnohých, ktoré sme tam predtým či potom zažili.

Rudolfinum funguje tiež na princípe kunsthalle ako štátna inštitúcia, riadená a financovaná ministerstvom kultúry.

Od roku 1994 sa už v jej priestoroch vystriedalo niekoľko zásadných výstav nášho spoločného stredoeurópskeho priestoru, podobne ako vo Viedni, Poľsku či Maďarsku. K nám sa však nepresunuli, lebo sa nemali kam, a ani nič „naše“ sa, naopak, nemohlo takýmto spôsobom dostať k nim. Lebo kunsthalle existuje, ale u nás je stále, žiaľ, iba snom.

praha_res.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 699
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 519
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 689
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 594
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 683
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 419
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Toto by si mali prečítať všetci, ktorých máte radi | 7 knižných tipov
  2. Samuel Ivančák: 75 rokov života s hudbou. Pavol Hammel jubiluje
  3. Radko Mačuha: "Ten obraz mi pripadá totálne nechutný. A to som volil progresívcov ".
  4. Erika Telekyová : Ivica Ďuricová: "Čo je raz na internete, už je tam navždy."
  5. Tupou Ceruzou: Národné menu
  6. Samuel Ivančák: Steven Wilson: Hudobník bez tvorivých limitov
  7. Erika Telekyová : Knižná novinka, ktorá nesmie chýbať u žiadneho milovníka Harryho Pottera
  8. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 289
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 464
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 340
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 12 099
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 343
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 335
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 778
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 416
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu