Jedni považujú vstup štátu do Danubiany za možnosť, ktorú treba využiť. Druhí za precedens a vydieranie.
V priestoroch Slovenskej výtvarnej únie v Bratislave sa dnes stretli výtvarníci, kultúrni aktivisti a zástupcovia ministerstva kultúry. Vyše štvorhodinová diskusia má dva závery. Neschopnosť zhodnúť sa na vytvorení Centra vizuálnych umení v bývalej súkromnej galérii Danubiana a zamietavý postoj ministerstva k vzniku novej organizácie Kunsthalle.
Dve možnosti riešenia
Diskusiu zvolal riaditeľ SVÚ Pavol Kráľ, ktorý v jej mene podporil návrh ministerstva kultúry a predstaviteľov Danubiany – zriadenie Centra vizuálnych umení na pôde Danubiany s účasťou štátu.
Priamou reakciou na toto vyhlásenie sú požiadavky iniciátorov Výzvy na odvolanie ministra kultúry, ktorá vznikla koncom decembra po zverejnení zámerov spojiť Danubianu s Kunsthalle. Na stretnutí ich predniesla Mária Rišková z iniciatívy Dvadsať rokov od nežnej neprebehlo.
Jej cieľom je, aby ministerstvo zrušilo novú neziskovú organizáciu Danubiana – Slovenské centrum vizuálnych umení a zrealizovalo Kunsthalle v Dome umenia. Zároveň žiada, aby ministerstvo predložilo verejnú koncepciu a stratégiu využitia ďalších budov, ktoré vlastní.
Pochybnosti
Okrem vedenia SVÚ sú za zriadenie novej inštitúcie na pôde Danubiany aj ďalší. Napríklad šéf Galérie Cypriána Majerníka Richard Gregor tvrdí, že by takto za istých podmienok mohli na Slovensku vzniknúť hneď dve inštitúcie. Jedna v Dome umenia, druhá v Danubiane. Tú však treba odlišovať od Kunsthalle „lebo tá duchovne patrí jedine do Domu umenia“.
Táto názorová skupina finančný vstup štátu do Danubiany považuje za možnosť vzniku novej zbierkotvornej inštitúcie, ktorú treba využiť.
K signatárom výzvy za zrušenie Danubiany sa pripojili aj Stanislav Stankoci, rektor VŠVU, či Anna Daučíková, umelkyňa a pedagogička. Tá vo svojom vystúpení upozorňovala najmä na nedostatočné informácie o zbierke, ktorú neziskovke ponúkol doterajší sponzor Danubiany Gerard Meulensteen. Okrem toho poukazovala aj na doterajší profil galérie a nejasnosti v štatúte novej neziskovky.
„Šanca pripojiť sa k svetovej umeleckej scéne nie je v Danubiane, ktorá sa svojou činnosťou nedostala do povedomia žiadnej renomovanej zahraničnej inštitúcie, ale v Kunsthalle – ktorej realizácia je teraz zmarená,“ povedala Daučíková.
Kunsthalle nebude
Branislav Rezník, riaditeľ sekcie kultúrneho dedičstva ministerstva kultúry, opätovne vysvetľoval postoje ministerstva s priznaním, že nešlo „o najlepší spôsob ich komunikácie“. Jana Motyčková, generálna riaditeľka sekcie umenia, otvorene dodala, že „spôsob, ktorý ukázal, ako rýchlo sa dá čosi docieliť, nepovažuje za šťastný ani dobrý“.
K otázke vzniku Kunsthalle Rezník zopakoval zamietavý postoj. „Náš plán bol zriadiť ju ako štátnu príspevkovú organizáciu,“ vysvetľoval. Tento plán však stroskotal na odporúčaní vlády, ktorá by podľa neho v čase rušenia a zlučovania príspevkových organizácií neakceptovala požiadavku na vytvorenie novej organizácie.
Zriadenie Kunsthalle ako neziskovky je tiež z pohľadu ministerstva nemožné. „Nezisková organizácia môže prijať finančný príspevok – ako to bolo v prípade Danubiany, ale nie majetkový,“ vysvetľoval Rezník. Problém podľa neho totiž spočíva v spôsobe prevodu priestorov Domu umenia na novú neziskovku. „Keby to bolo také jednoduché, už by Kunsthalle dávno existovala,“ tvrdil Rezník.
Diskusie budú pokračovať budúci pondelok. K ministrovi by mali prísť na spoločné stretnutie zástupcovia všetkých táborov.