Predstaviteľka Sophiiiie - Katharina Schuttlerová. FOTO - DPA
Rupert Everett s Resse Witherspoon. FOTO - DPA
Osem týždňov medzi augustom a septembrom sú hlavnou sezónou európskych filmových festivalov: Edinburgh, Deauville, Benátky a San Sebastian navzájom bojujú. „Bojujú“ nie je celkom presné slovo, lebo už roky existuje pevná hierarchia. Benátky majú právo prvej voľby, Locarno prichýli mládež, v Deauville si Američania môžu vychutnať, že sa im výnimočne klaňajú Francúzi, San Sebastian zdedil prebytky z Benátok a Edinburgh je aj tak slávny svojím divadelným festivalom. Tento rok sa však zdá, že veci sa menia.
Locarno jednoducho vypustilo pravidlo, podľa ktorého sa mohli pripustiť len režijné debuty a druhé filmy a dostalo sa do exkluzívnej prvej triedy - Benátky, Berlín, Cannes. Podľa včerajších talianskych novín La Repubblica slávne Benátky vybledli pre taliansku politiku - a nechcú rovnako zošedivieť pre film. Tie najžiadanejšie režisérske hviezdy to ešte stále väčšmi láka na benátske Lido, a nie do talianskej časti Švajčiarska. Aspoň väčšinu z nich. Prvého augusta, v prvý deň festivalu sa Locarno už o polnoci mohlo hrdiť hviezdami - hneď na začiatok prišli britský herec Rupert Everett a slávny hollywoodsky režisér Sydney Pollack - režisér známych Troch dní kondora, Tootsie či Spomienok na Afriku. Sydney Pollack dostal čestného Leoparda. Už tým Locarno hneď vhuplo do kategórie áčkových veľkých festivalov.
Päťdesiaty piaty Medzinárodný festival v Locarne sa začal filmovou adaptáciou Wildovej komédie The Importance of Being Earnest s Colinom Firthom a Rupertom Everettom. Locarno však pritiahlo Christophera Nolana, ktorý si urobil meno filmom Memento. Nolan ponúkol policajný triler Insomnia s Al Pacinom a Robinom Williamsom. Neil LaBute dal Gwyneth Paltrowovej vyvetrať tajomstvo dvoch viktoriánskych básnikov - v Possession. Gus van Sant vyslal po Dobrom Willovi Huntingovi Matta Damona v novej snímke Gerry do púšte, hľadať si dušu. V The Bourne Identity zasa Matt Damon stratí pamäť a pokúša sa nájsť ju pomocou Franky Potente a čísla jedného švajčiarskeho účtu, napísaného na stehne. A aj Robin Williams sa v Locarne ukáže v dvoch filmoch - One Hour Foto - vo vážnej role ako fotolaborant posadnutý prenasledovaním zákazníčky. Hollywood teda prihodil zo svojho stola Locarnu tento rok pomerne bohaté kúsky.
Nemecký príspevok, Sophiiiie!, sleduje tehotnú hrdinku hamburskou nocou. A Žiadostivosť Iaina Diltheyho sľubuje - či, ak chcete, hrozí, že ešte prekoná formálnu strohosť Dithleyho debutu Budem ťa nosiť na rukách. Čo je pre Američanov akurát, to je Francúzom lacné: Locarno uvidí premiéru francúzskej filmovej verzie dobrodružného komiksu Corto Maltese.
Okrem troch kinosál pod holým nebom, vo vetre, čo sem fúka z horúceho Talianska, sú na Piazza Grande projekcie. Cez deň sa v kinách premietajú krátke filmy - Zajtrajší Leopardi, švajčiarske filmy sekcie Appellation suisse a retrospektívy. Locarno si vymyslelo tento rok čosi svoje a nové: nebude prezentovať len súčasný film, ale aj vzťah filmu k jeho príbuzným - literatúre, hudbe, výtvarnému umeniu, architektúre a divadlu. Pozvaní sú spisovatelia: Anita Desai z Indie, taliansky autor Antonio Tabucchi, Petro Markaris z Grécka, Arnold Wesker z Veľkej Británie, Abraham Yeoshua z Izraela a Švajčiar Martin Suterus.
Jedenásteho augusta sa v Sydney rozdajú Leopardy - tým sláva filmového Locarna vyvrcholí. Filmová retrospektíva je venovaná hollywoodskemu priekopníkovi Allanovi Dwanovi, ktorý pôsobil v rokoch 1911 - 1961. Dwan sa na ňu nedostaví, lebo je už dvadsať rokov mŕtvy.
Autor: ANDREA PUKOVÁ, Locarno - Bratislava