Časť iniciátorov Výzvy na odvolanie ministra kultúry Daniela Krajcera chce, aby Najvyšší kontrolný úrad SR preskúmal zámer zriadenia neziskovej organizácie Danubiana – Slovenské centrum vizuálnych umení.
Podnet podali v stredu popoludní v podateľni Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), informoval agentúru SITA Ján Triaška.
V žiadosti podali "podnet na vykonanie kontroly konania Ministerstva kultúry Slovenskej republiky vo veci zámeru zriadenia neziskovej organizácie pod názvom Danubiana – Slovenské centrum vizuálnych umení, ktorej zriadenie oznámilo Ministerstvo kultúry SR na svojej webovej stránke a tlačovej konferencii konanej dňa 19.12.2011.“ Okrem toho žiadajú „o preskúmanie zámeru zriadenia uvedenej neziskovej organizácie (v prípade, že by už bola zriadená, tak preskúmanie zriadenej neziskovej organizácie) a s ním spojené netransparentné narábanie Ministerstva kultúry SR s verejnými financiami.“
K tomuto kroku sa časť iniciátorov Výzvy rozhodla po preskúmaní dokumentov uverejnených na webovej stránke ministerstva a po stretnutiach a diskusiách so zástupcami odbornej verejnosti. Tie ich podľa Triašku utvrdili v presvedčení, že zámer zriadiť neziskovú organizáciu Danubiana – Slovenské centrum vizuálnych umení (zakladatelia MK SR a VIA DANUBIA, s.r.o.) "bol nielen pripravený neodborne a je nedostatočne podložený po odbornej stránke, ale obsahuje aj ďalšie vážne nedostatky, ktoré vzbudzujú podozrenie netransparentného a nehospodárneho narábania s verejnými zdrojmi".
Problém okolo Danubiany sa začal tým, že veľkej časti výtvarníkov chýbala diskusia pri zmene tejto pôvodne súkromnej galérie na neziskovú organizáciu Danubiana - Slovenské centrum vizuálnych umení, keď sa štát rozhodol pre sedemmiliónový vstup do projektu.
Vytvorenie neziskovej organizácie, ktorá bude prevádzkovať múzeum moderných umení s názvom Danubiana - Slovenské centrum vizuálnych umení oznámil 19. decembra minister Krajcer. Vyriešil sa tým podľa neho problém chýbajúceho priestoru pre súčasné výtvarné umenie (kunsthalle) a zároveň existencia Danubiany, ktorá sa má dostavať a slúžiť aj dokumentačnej a vzdelávacej funkcii. Do neziskovky doterajší majiteľ Danubiany Gerard H. Meulensteen vložil nehnuteľnosti, svoju zbierku v hodnote odhadnutej na 12 mil. eur aj inventár galérie, štát zasa finančnú injekciu sedem miliónov eur. Po 20 rokoch Meulensteenov vklad prejde na štát. Štát bude rozhodovať aj o smerovaní Danubiany, keďže má väčšinu v správnej i dozornej rade.
Výtvarníci tvrdili, že sa rozhodovalo v štýle "o nás bez nás", bez výberového procesu a odbornej debaty. Niektorí nespochybňovali transformáciu Danubiany, ktorá by mala plniť okrem iného aj funkciu chýbajúcej kunsthalle, no zároveň upozorňujú, že na Slovensku chýba okrem kunsthalle aj múzeum dizajnu, umelecko-priemyslové múzeum a dlhodobo sa nič nedeje ani v pláne zrekonštruovať Slovenskú národnú galériu. Časť výtvarnej obce na zmeny okolo Danubiany ešte v decembri reagovala Výzvou kultúrnej obce na odvolanie ministra kultúry SR Daniela Krajcera a autori v nej pokračovali aj tento rok. Upozorňovali na netransparentnosť, náznaky klientelizmu, na fakt, že sa rozhodlo bez širokej diskusie.