Mníchov 6. augusta (TASR) - Doteraz najväčšia darovacia akcia v histórii amerického povojnového umenia sa postarala o to, že Whitneyho múzeum v New Yorku sa razom zaradilo do svetovej ligy veľkých múzeí, komentuje dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung najnovšiu udalosť v umeleckom svete.
V rodine veľkých múzeí a v umeleckom svete hralo Whitney doteraz úlohu rebela a provokatéra. Jeho výstavy vyvolávali búrlivé politické debaty, pri koncipovaní expozícií sa viac prihliadalo na umelcovu osobnosť a originalitu ako na možné pôsobenie jeho diel, ktoré nezriedka vyvolali šok. Aj napriek početným škandálom však nedokázal zbierkový fond múzea držať krok napríklad s Múzeom moderného umenia alebo Guggenheimovou zbierkou americkej a svetovej moderny, informuje denník a konštatuje, že vytrvalosť a dôslednosť môže priniesť ruže aj v tejto oblasti.
Členovia predstavenstva Whitneyho múzea sa rozhodli podarovať svojmu kultúrnemu stánku 86 obrazov, grafík a sôch v celkovej hodnote 200 miliónov dolárov. Múzeum má teraz vo svojich zbierkach nielen diela klasikov pop-artu Roya Lichtensteina (Worldďs Fair Girl), sedem obrazov Andyho Warhola vrátane "Nine Jackies" a "Double Elvis", ale aj najznámejšie diela Marka Rothka, Franza Kleina, Jacksona Polocka a zároveň 32 malieb a kresieb Jaspera Johnsa. Whitney tak vlastní jednu z najväčších kolekcií Johnsových prác na svete, pripomína SZ.
Predsedovi predstavenstva múzea Leonardovi Lauderovi trvalo kompletizovanie zbierky americkej moderny tri dlhé roky. K ušľachtilému rozhodnutiu ho viedol pocit, že s prichádzajúcim miléniom nastáva posledná možnosť dostať sa k ikonám a míľnikom amerického povojnového umenia a zachrániť ich pred možno večným zmiznutím v súkromných zbierkach, uzatvára SZ.