SME

Prečo si ľudia kupujú obrazy

Keď chce kúpiť obraz zberateľ, musí sa mu páčiť, keď investor, musí zarobiť.

Warholova Marilyn môže byť vaša - ak máte približne 95 miliónov amerických dolárov.Warholova Marilyn môže byť vaša - ak máte približne 95 miliónov amerických dolárov.

Ak by ste vlani v januári investovali do amerických akcií, prerobili by ste do konca roka približne jedno percento svojej investície. Stratám by ste sa nevyhli, ani keby ste kapitál vkladali do nehnuteľností. No na trhu s umením sa dalo vlani napriek kríze eura slušne zarobiť. Priemerne pätnásť percent, čo je ešte viac, ako bolo zhodnotenie zlata.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To však neznamená, že sa investíciou do obrazu alebo iného artefaktu nedá aj prerobiť. Po kríze v roku 2008 sa ceny umeleckých diel do dvoch rokov prepadli o viac ako tretinu.

SkryťVypnúť reklamu

Umenie ako investíciu chápe stále viac ľudí, a to aj na Slovensku. „Pred krízou dominoval zberateľský aspekt – snaha vytvoriť naozaj kvalitnú zbierku podľa konkrétnej koncepcie,“ hovorí riaditeľ najznámejšej aukčnej spoločnosti u nás Ján Abelovský. „Táto stará škola ide do úzadia, pribúdajú mladšie ročníky, ktoré sú na tom finančne lepšie a na zberateľstvo sa pozerajú najmä ako na investíciu a rátajú s výnosmi,“ dodáva šéf Sogy.

picasso_res.jpg

Pablo Picasso: Dora Maar au Chat (1941). Naposledy zaň zberateľ v roku 2006 zaplatil 95,5 milióna dolárov, dnes by stál viac ako sto miliónov.

Súkromné zbierky

Keď sa rozhodnete vytvoriť vlastnú zbierku umeleckých diel, máte tri možnosti. Buď navštevujete ateliéry a kupujete diela priamo od umelcov, alebo ich kupujete prostredníctvom galeristov, ktorí ich zväčša ponúkajú cez svoje súkromné galérie – alebo ich kúpite v aukcii.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes už aj u nás funguje viacero aukčných spoločností, ktoré pravidelne usporadúvajú výstavy a dražby umenia, pričom ponúkajú diela starého, moderného aj súčasného umenia, domácich aj zahraničných autorov.

Faktom je, že zberateľstvo nemá na Slovensku veľkú tradíciu a zázemie. Abelovský zo Sogy hovorí o našom trhu ako o veľmi malom. Väčšina zberateľov ostáva v anonymite, pretrvávajú v nich obavy z upodozrievaní alebo nevedia, ako so zbierkou naložiť, kde ju verejne vystaviť a ich koníček sa utlmí.

Napriek tomu existujú veľkí zberatelia s hodnotnými zbierkami aj na Slovensku. V apríli vystaví v Bratislave známy zberateľ a publicista Ivan Melicherčík rozsiahlu zbierku afrického umenia. Obsahuje približne 700 diel. Ak sa nájde niekto, kto bude ochotný poskytnúť celej zbierke priestory, v ktorých by mohla byť vystavená nastálo, Melicherčík mu ju celú plánuje darovať.

SkryťVypnúť reklamu

Práve teraz plagáty v hlavnom meste upozorňujú na výstavu iného zberateľa – exposlanca Bohumila Hanzela. Na konci januára si jeho zbierku budeme môcť pozrieť v Galérii mesta Bratislavy. O pár mesiacov neskôr tam bude aj výstava Pocta Picassovi. Pripravuje ju bývalý daviscupový hráč, milovník pekných záhrad a umenia Jan Kukal.

„Vrcholový šport je vlastne veľmi stereotypný,“ hovorí Jan Kukal, prvý fedcupový kapitán slovenského tenisového tímu, „je to namáhavé a navyše stále trávite všetok čas medzi hotelmi a kurtmi.“ On preto chodil do galérií, „možno to niekedy bolo aj na úkor výkonu,“ hovorí so smiechom. „Musím priznať, že aj do Paríža som sa tešil ani nie tak na Rolland Garos ako na Alfonsa Muchu,“ dodáva.

Vzťah k umeniu získal v detstve, s mamou musel každú nedeľu absolvovať návštevu galérie. Z neochoty sa stala skutočná záľuba. Tým, že pôsobil ako profesionálny športovec a cestoval, dostal sa do najväčších galérií sveta. Postupne si získal prehľad a niekedy v 60. rokoch začal umenie kupovať.

SkryťVypnúť reklamu

johns_res.jpg

Jasper Johns: False Start (1959). V roku 2006 ho kúpil zberateľ za rovných 80 miliónov dolárov.

Bez tradície

„Je to zarážajúce,“ hovorí Kukal, „kedysi som si myslel, že keď si podnikatelia nakúpia drahé autá, lode a postavia obrovské baraky, zistia, že majú prázdne steny, ale to sa nestalo.“

Výnimkou sú podľa neho športovci, podobne ako on – najmä tenisti sú vraj výnimočnou skupinou medzi zberateľmi – jeden z najslávnejších amerických tenistov John McEnroe vlastní v New Yorku galériu, poľský tenista Wojciech Fibak je jedným z najväčších zberateľov poľského umenia, Steffi Grafová zbierala francúzskych impresionistov, Ivan Lendl má najväčšiu zbierku Muchových plagátov na svete.

Jana Kukala baví najmä to, že diela môže vystavovať a že to môže robiť naplno. Vraj nemá v zbierke obrazy, na ktorých si vyslovene zakladá. Skôr spomína na tie, čo mu ušli. U Josefa Šímu v Paríži raz nič nekúpil, lebo by tam musel nechať celé diéty a do konca pobytu by vari umrel od hladu. Zato známy olympionik Emil Zátopek mu chcel dať „takú tú známu holubicu – tú, čo namaľoval Picasso. Našťastie mal pri sebe duchaplného kamaráta, ktorý mu povedal – Hele, nedávej mu to, to má přece strašnou hodnotu.“

SkryťVypnúť reklamu

Podľa šéfa aukčnej siene Soga zmenila kríza správanie ľudí, ktorí si kupujú obrazy. „Z večera do rána sa zberatelia zmenili na investorov, ktorí budujú zbierky primárne so zakalkulovanou návratnosťou a nie preto, aby vytvorili zbierku konkrétnej kvality a koncepcie ako predtým.“

warhol_res.jpg

Andy Warhol: Turquise Marilyn (1964). Naposledy bol obraz Tyrkysovej Marilyn predaný v roku 1998. Stál 71,5 milióna amerických dolárov, dnes by stál viac ako 95 miliónov.

Nechajte si poradiť

Umenie podľa Abelovského zbiera ten, kto má peniaze, ku ktorým sa musel nejako dopracovať. Už z toho možno predpokladať, že má určitý zmysel pre obchod. „Zbieranie umenia je totiž biznis ako každý iný. Úspešný je teda ten, kto pozná jeho pravidlá,“ vysvetľuje Abelovský. Najmä korporatívni zberatelia preto programovo využívajú služby renomovaných kunsthistorikov, kurátorov budovania ich zbierok.

SkryťVypnúť reklamu

Aj Kukal, ktorý nezbiera umenie preto, aby sledoval výnosy, hovorí, že v začiatkoch svojej zberateľskej vášne robil veľké chyby. Potom mu začali radiť známy ostravský kunshistorik Vilém Jůza či slovenský maliar a pedagóg Rudolf Fila. „Možno preto pretrváva voči kupovaniu umenia nedôvera – ľudia sa boja, že nemajú dostatok znalostí a urobia chybu. Je veľmi dôležité mať pri sebe tých, ktorí vedia poradiť.“

Pre Kukala je na umení dôležitejšia radosť než peniaze. „Keď som začal zbierať ja, nemal som vôbec predstavu, že ide o dobrú investíciu a že bude stúpať,“ vysvetľuje zástupca tradičného zberateľstva.

Zberatelia z vášne sa napokon môžu stať dôležitými pre kultúru celej krajiny. Vďaka českej podporovateľke umenia Mede Mládkovej existuje v Prahe múzeum Kampa. Po návrate z exilu sa rozhodla venovať unikátnu zbierku v hodnote približne 30 miliónov korún mestu. Odmietla ju však umiestniť do Národnej galérie – po zdĺhavom a náročnom procese došlo k rekonštrukcii Sovových mlýnů na pražskej Kampe. Vďaka jej daru a neoblomnému presvedčeniu tak dnes existuje výnimočné múzeum moderného umenia.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z najvýznamnejších svetových zberateľov Charles Saatchi podporuje najmä vlastných - mladých britských umelcov. Bez jeho pričinenia by sme zrejme dnes nepoznali ani Damiena Hirsta – umelca, ktorý presvedčil svet (minimálne jeho časť), že aj žralok naložený vo formaldehyde môže byť umením.

koons_res.jpg

Jeff Koons: Ballon Flower (1995). Obrovský objekt bol predaný v roku 2008 za 25,7 milióna amerických dolárov.

ico

Trh s umením je vulgárny

Umením sa dá uživiť – dokazujú to aj niektorí umelci mladej generácie. Pozícia galeristu je u nás stále veľmi náročná.

Michal Černušák patrí k skupine absolventov ateliéru Ivana Csudaia (VŠVU), ktorá je aj z pohľadu riaditeľa aukčnej siene trhovo úspešná. „Dokážem sa umením uživiť,“ hovorí Černušák, „zberateľov je však u nás stále málo.“ Svoje diela predáva priamo z ateliéru alebo prostredníctvom aukcií. „Nastálo ma nezastupuje žiadna galéria, doteraz som mal zmluvy iba na konkrétne diela v rámci výstav,“ vysvetľuje. Podľa neho u nás ešte systém galeristov, ktorí by sa dokázali naplno o umelcov postarať tak, ako je to bežné v zahraničí, nefunguje.

SkryťVypnúť reklamu

Keď je totiž umelec zmluvne zaviazaný s galeristom či galériou, štandardom je, že približne 50 percent sumy z každého predaného diela putuje galeristovi. Keď sa dielo predá cez aukčnú sieň – k sume, ktorá sa v aukčnej sieni odklepla, sa pripočítava prirážka pre aukčnú spoločnosť a daň z tejto prirážky.

Černušák, ktorý je známy svojimi veľkorozmernými dielami, má stálych zberateľov, ktorí chodia priamo do ateliéru a chcú vidieť, na čom pracuje. Hovorí aj o legislatívnych nedostatkoch, ktoré u nás trh s umením komplikujú. U nás totiž neexistuje možnosť vykonať kúpu umeleckého diela, účtovne ju zaregistrovať ako investíciu a dať si ju do odpisov.

Nie sme odvážni

Napriek tomu, že u nás funguje viacero súkromných galérií – pozícia galeristu v pravom zmysle slova sa iba ťažko presadzuje, lebo je náročná. „Ako galeristka musím mať neustále prehľad, robiť galerijný servis a marketing umelcom, byť ich spoľahlivým partnerom a získať si ich dôveru. Na druhej strane musím vedieť s umením obchodovať, komunikovať so zberateľmi a nenechať sa odradiť,“ hovorí jedna z úspešných slovenských galeristiek Gabriela Kisová.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že takáto práca je aj o osvete – „slovenskí zberatelia sú v porovnaní so zahraničnými málo odvážni, chcú olej na plátne, ale pritom tu existujú umelci svetového formátu, ktorí tvoria objekty, inštalácie, video a fotografiu“. Podľa nej je u nás ekonomický potenciál, ale oveľa dôležitejší je ten kultúrny. Najmä v prípade súčasného umenia je dôležité vedieť oddeliť dobré od zlého, kým v starom alebo modernom umení už sú overené mená, záruky dobrej investície.

Muž na rieke

Stanoviť cenu diela mladých umelcov je náročné, rovnako ako predaj iných foriem diel, než tradičného závesného obrazu. Možno si pamätáte na fotografie muža chodiaceho po Dunaji, ktoré obleteli aj médiá. Tým mužom bol mladý umelec - Tomáš Šoltys. Video z tejto akcie sa stalo prvým predaným videom na Slovensku vôbec. Predalo sa v rámci ostatnej aukcie Nadácie centra súčasného umenia a Sotheby´s, ktorá sa orientuje najmä na mladú generáciu. Podľa formátu a autora sa ceny pohybujú od niekoľkých stoviek eur až po niekoľko tisíc.

SkryťVypnúť reklamu

Autori Dávid Demjanovič a Jarmila Mitríková tento rok zvíťazili v súťaži Maľba roka so svojou pyrografiou. Paradoxne sa však u nich vraj nikto nezastavil, a hoci už mali výstavy v Mníchove, Prahe či Berlíne – žiaden zberateľ neprišiel. Zatiaľ predali jeden veľký obraz a zopár menších. Podľa ceny prvého teraz vedia v prepočte cez štvorcový centimeter vyrátať približné ceny ďalších, aspoň na začiatok.

Kto má pravdu

Prednedávnom sa v britskom denníku Guardian spustila ostrá debata. Vplyvný zberateľ Charles Saatchi označil terajšiu zberateľskú vrstvu za „vulgárnu“ a napísal, že podľa neho vôbec nedokážu dnešní kupujúci rozoznať, čo je v umení dobré a čo nie. Do debaty sa zapojilo niekoľko kritikov umenia. Ako protipól obrovského neprehľadného množstva súčasného umenia, v ktorom je naozaj ťažké zorientovať sa, postavili prestížnu domácu súťaž – Turner prize. Tá podľa nich každý rok hovorí, čo je naozaj dobré.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z nich však dal Saatchimu výrazne za pravdu – trh s umením sa orientuje na základe trhových pravidiel a umenie často posúva do roviny „kúl“ nakupovania, bez ohľadu na hlas kritikov.

(jem)

pollock3_res.jpg

Jackson Pollock: No 5 (1948). V roku 2006 bol tento slávny Pollockov obraz predaný za 140 miliónov dolárov. Dnes je jeho hodnota ešte o viac ako 10 miliónov vyššia.

Je to biznis ako každý inýabelovsky_jan_res.jpg

Ján Abelovský je výkonným riaditeľom aukčnej siene SOGA, najznámejšej na Slovensku. Sám si obraz nikdy nekúpil a nazdáva sa, že skutočné umenie nie je robené preto, aby si ho niekto zavesil nad gauč.

Ako zberateľ vie, kedy má čo predať, aby na tom zarobil?

„Na Slovensku je niekedy ťažké rozoznať rozdiel medzi priekupníkom a zberateľom. Staršie generácie, ale aj mnohí súčasníci to robia tak, že v istej fáze použijú časť svojich diel ako platidlo. Napokon - každá zbierka zákonite potrebuje po čase revíziu. Vyradia pár diel, ktoré ju neobohacujú a kúpia za ne iné, aby bola zbierka hodnotnejšia, vybrusujú ju.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo s hodnotnou zbierkou, vystaviť ju – predať a kúpiť inú?

„Vystaviť zbierku, nájsť primeraný spôsob jej verejnej prezentácie – to je vo vývoji zberateľa akýsi hraničný bod. Na ňom napríklad skončil Boris Kollár – v istom momente mal plný dom obrazov, ale nevedel, čo s nimi a stratil o zberateľstvo záujem. Je to však zložité – najprv musíte mať poradcu, peniaze, dlho kupovať a potom ešte zháňať priestor na vystavenie.“

Pamätáte si na situáciu, v ktorej sa ukázalo, že investovať do umenia sa oplatí?

„Bolo to v prípade spomínaného Borisa Kollára. Začal chodiť na naše aukcie, keď sme začínali. Bol laik, ale mal vlastnosť, ktorú nemá každý z bohatých – nechal si poradiť. Zároveň mal cit, ktorý treba pre tento biznis mať. V priebehu piatich rokov vybudoval skutočne výbornú zbierku slovenskej moderny. Potom sa však rozhodol, že ju chce predať, lebo nevie, čo ďalej. Rozdelili sme ju na dve časti a na dvoch aukciách takmer celú predali. Mali sme obavy – vtedy ceny nerástli tak ako dnes. Dopadlo to výborne – pre nás aj pre predávajúceho. Keby to však predal dnes, zarobil by podstatne viac.“

SkryťVypnúť reklamu

Ceny ktorých diel stúpajú?

„U nás je to najmä moderna Slovenska – ovplyvňujú to spomínaní investori, lebo chcú vložiť peniaze do niečoho, čo má zaručenú návratnosť. Napríklad Mednyánszky, Skutecký, Benka, Bazovský, Fulla, Galanda, Jasusch, Jakoby a zopár ďalších až po generáciu Hložníka a Zmetáka – špičkové diela týchto autorov mimoriadne stúpajú, každý rok máme nové rekordy. Potom je to ešte niekoľko mladších – Barčík, Laluha, Kompánek, ale tam sa to generačne končí. Nasledujúce obdobie informel a koncept, s výnimkou diel Stana Filka a Júliusa Kollera, je takmer mimo zberateľského a obchodného záujmu.“

benka_res.jpg

Martin Benka: Slovenská rodina (1938-40). V aukčnej spoločnosti Soga sa tento obraz vydražil za 176 tisíc eur.

Dá sa predpokladať, kedy budú na vzostupe?

SkryťVypnúť reklamu

„Áno, taký malý trh ako ten slovenský sa dá pomerne ľahko prognózovať. Napríklad keď bola v SNG výstava Júliusa Kollera s medzinárodným ohlasom – ceny išli prudko hore. Keď Koller zomrel, vypukla doslova hystéria – vykupovalo sa všetko za dovtedy nepredstaviteľné sumy. V blízkej budúcnosti sa podobný scenár určite odohrá s dielami Stana Filka, i keď vďaka tomu, že robil s rôznymi médiami, to bude zložitejšie.“

Ako sa takéto diela – inštalácie, objekty či video - predávajú?

„Takmer nikto ich nekupuje, skutočne až na zopár výnimiek. Je v tom viacero problematických aspektov – ako presne stanoviť cenu či ako dielo skladovať a vystaviť. Často ide o špecifické inštalácie pre konkrétny priestor alebo video – čo s ním? V Česku je to iné – zberatelia už kupujú aj takéto veci. Logicky to teda k nám príde tiež.“

SkryťVypnúť reklamu

Je mladá generácia úspešná na trhu?

„Veľmi dlho u nás trvalo, kým mladá generácia pochopila, že nestačí byť tvorcom. Tým, že u nás dobre nefunguje sieť galeristov, agentov či manažérov, ktorí by sa o nich starali, ostáva to na nich. Musia sa vedieť presadiť – nielen tým, čo robia, ale aj tým, ako sa vedia predviesť. Zatiaľ mi to vychádza tak, že najúspešnejší sú absolventi ateliéru Ivana Csudaia – sú najobratnejší. Teraz napríklad chystáme v Soge výstavu Mateja Fabiana, Andreja Dúbravského a Kataríny Janečkovej – tí v tom vedia plávať. Podobne je na tom Erik Binder a ďalší, ktorí získali kontakty v zahraničí. Na Slovensku sa umením nedá uživiť.“

fulla_res.jpg

Ľudovít Fulla: Blumentál v zime (1944). Z odhadovanej ceny 95 – 120 tisíc eur sa konečná suma, za ktorú bol obraz predaný, vyšplhala na 160 tisíc eur.

mednyanszky.jpg

Ladislav Mednyánszky: Večerná nálada (1911). Na aukcii Darte sa pred dvoma rokmi vydražil za 250 tisíc eur.

Máte vlastnú zbierku?

„Nikdy som si obraz nekúpil a ani som necítil potrebu budovať vlastnú zbierku. Pár obrazov, zväčša také, čo som dostal priamo od výtvarníkov, mám. Žijem však v štandardnom štvorizbovom byte, nemal by som veľkú zbierku ani kde skladovať. Navyše, aj keď máte na stene obraz, ktorý sa vám veľmi páči, po čase zovšednie a prestanete si ho všímať. Myslím si, že skutočné umenie nie je robené preto, aby si to niekto vešal nad gauč, je určené galériám či verejnému priestoru. Stretávanie sa s obrazom má byť sviatkom a nie každodenným stereotypom.“

Čo vás na práci šéfa aukčnej siene baví?

„Takáto práca prináša jediné – každý deň si hovorím, že toho umenia je už akosi veľa a zároveň je z neho príliš málo skutočne dobrého. Získavam pritom skôr akýsi dešpekt či ľútosť nad tým, koľko ľudí sa venuje práve umeniu, a pritom by mohli robiť niečo úplne iné. Rozhodne to nie je o tom, že milujem umenie a preto to robím. Skôr je na tom zaujímavá tá obchodná stránka – to, že musím byť v strehu a reagovať okamžite na podnety a zmeny spoločenskej či ekonomickej situácie. Nie je to stereotyp, každý deň je iný, a to je na tom zábavné.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 412
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 088
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 041
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 768
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 086
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 923
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 602
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 740
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 008
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 636
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 626
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 863
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 736
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 815
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu