Londýn 7. augusta (TASR) - Do pátrania po gréckej soške, ktorá pred týždňom zmizla z Britského múzea sa najnovšie zapojil aj Interpol. Po 12 centimetrovej hlave z mramoru sa však zľahla zem. Odborníci odhadujú, že na čiernom trhu by tento exponát, ktorý má 2500 rokov, mohol stáť 30 až 50.000 libier.
V utorok sa na Britské múzeum obrátilo grécke ministerstvo kultúry a žiadalo vysvetlenie, ako ku krádeži vôbec mohlo dôjsť. V tomto záujme Atén o sošku možno badať určitú zlomyseľnosť, pretože Gréci už roky usilujú o vrátenie niektorých pamiatok práve z Británie.
Britské múzeum bude krádež vysvetľovať ťažko - soška vraj stála nikým nestrážená, nezaistená alarmom a zlodejovi sa vošla do vrecka.
Táto strata je pre múzeum dvojnásobne nešťastná - je to totiž už druhý grécky exponát, ktorý tu v priebehu roku a pol niekto ukradol, a pritom Atény museli dlho odrážať obvinenia Britov, že ich múzeá nie sú na takej úrovni, aby vystavovali niektoré vzácne grécke pamiatky.
O zabezpečení exponátov v britských múzeách však nepochybujú len Gréci, ale aj odborníci z britského Inštitútu pre starostlivosť o pamiatky. Múzeum vraj nedostáva toľko, koľko by potrebovalo, a tak je nútené šetriť na nesprávnom mieste - na ochrane a odbornom ošetrení pamiatok.
Ale podľa riaditeľa múzea v škótskom Glasgowe sa Britské múzeum správa ako pred dvoma storočiami - zbiera všetko možné, niekedy aj zbytočné veci, namiesto toho, aby sa sústredilo na moderný vedecký výskum. Múzeu podľa neho nechýbajú ani tak peniaze, ako jasná vízia do budúcnosti. Jeho problém teda nie je finančný, ale intelektuálny.
Múzeum má šancu na novú éru vďaka nástupu nového riaditeľa Neila MacGregora, ktorý sa ujal funkcie minulý týždeň a je uznávaným odborníkom.
Krádež sošky a júnový štrajk zamestnancov múzea prinútili britskú vládu, aby tejto inštitúcii sľúbila mimoriadny grant 15 miliónov libier. Britské múzeum tak nebude musieť splniť svoju hrozbu, že zavedie vstupné.