SME

Zo života kúzelníkov

Dnešné technológie už predbehli aj najdivokejšie predstavy spisovateľov sci-fi, no ešte stále nás priťahujú vystúpenia ľudí, ktorých náplňou práce je vytvárať ilúzie.

Zajace ťahané z klobúka už vyšli z módy. Okrem toho, treba ich niekde ubytovať, kŕmiť a trénovať, takže dnešní iluzionisti sa radšej orientujú na iné typy kúzel. Na snímke slovenský kúzelník Peter Šesták (1981).Zajace ťahané z klobúka už vyšli z módy. Okrem toho, treba ich niekde ubytovať, kŕmiť a trénovať, takže dnešní iluzionisti sa radšej orientujú na iné typy kúzel. Na snímke slovenský kúzelník Peter Šesták (1981). (Zdroj: MATEJ KMEŤ)

Prispôsobiť digitálnemu obdobiu sa však museli aj kúzelníci.

Nezmenil nás fakt, že vo vrecku máme mobil, v aute GPS zariadenie a televízny signál prenášajú satelitné družice. Stále s úžasom pozorujeme, ako iluzionista pohybuje predmetmi bez dotyku, levituje nad zemou, alebo necháva zmiznúť svoju asistentku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vieme, že to nemôže byť pravda, napriek tomu kdesi v kútiku duše máme chuť uveriť. Kúzelník vytvára pocit ilúzie a tá je zaujímavá len vtedy, keď sa ňou dáme uniesť. Triky sú totiž väčšinou jednoduché, až banálne a po ich prezradení sa cítime sklamaní a podvedení. Čaro vyprchá.

SkryťVypnúť reklamu

„V každom z nás je kus dieťaťa, ktoré sa chce báť a dať sa klamať. Vieme, že je to trik, ale túžba ocitnúť sa v zázračnom svete, je silnejšia,“ hovorí psychologička Danica Daudová.

Kúzla sa neprezrádzajúStáročia držali kúzelníci svoje triky v tajnosti. Ani dnes sa vám nepodarí profesionála presvedčiť, aby aspoň naznačil svoj postup. Zaväzuje ho k tomu okrem iného aj etický kódex, ktorý je podmienkou členstva v akomkoľvek kúzelníckom klube či v organizácii.

„Kúzla sa jednoducho neprezrádzajú, robíme ich preto, aby sme v ľuďoch vyvolali ilúziu a nie im ju zobrali,“ hovorí iluzionista Peter Šesták, spoluzakladateľ Slovenskej asociácie kúzelníkov.

O to väčší rozruch spôsobila americká relácia Odhalené tajomstvá mágie a kúziel (Magic´s Biggest Secrets Finally Revealed). Z radov kúzelníkov niekto začal prezrádzať. Maskovaný kúzelník tajil svoju identitu asi rok, mnohí sa smiali, že zo strachu pred kolegami. Tí, nevediac o koho ide, mu predpovedali rýchly koniec kariéry. Nestalo sa. Prvý dokumentárny seriál nakrútil v roku 1997, posledný v roku 2008. Za ten čas prezradil väčšinu známych trikov. Val Valentino bol pôvodne profesionálnym iluzionistom s vlastnou šou v Las Vegas a bolo by zaujímavé vedieť, aká suma ho presvedčila, aby niečo také nakrútil.

SkryťVypnúť reklamu

V januári odvysielala televízia Joj americký dokument Odhalené tajomstvá mágie a kúziel (Magic´s Biggest Secrets Finally Revealed). Odvtedy každý školák vie, ako prerezať asistentku, vytiahnuť cez sklo zamknutého auta parkovací lístok, alebo ujsť z kovovej klietky. Seriál sa reprízuje na Joj Plus od 12. februára.

Zvedavosť funguje„Chodím na rôzne iluzionistické kongresy, majstrovstvá Európy alebo sveta s 3500 účastníkmi a naozaj nepoznám kúzelníka, ktorý by bol ochotný za nejakú sumu prezradiť triky. To urobí len človek, pre ktorého je to obyčajný džob a nie umenie,“ hovorí kúzelník Šesták.

Reláciu Odhalené tajomstvá mágie a kúziel odvysielala televízia Joj cez Vianoce a odvtedy neexistuje vystúpenie, na ktorom by sa ho na to nepýtali.

„Ľudia sú zvedaví, či nám to neuškodilo, keď všetci vedia, ako sa dá nechať zmiznúť slon či prerezať asistentka pílou. Val Valentino však prezrádza princípy, ktoré sa používali v minulosti a mnohé sa vymysleli účelovo, pre šou. Veľa trikov bolo kamerových, navyše sú to všetko veľké javiskové ilúzie, ktoré zažívali svoj vrchol v osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch, počas tzv. copperfieldovskej éry,“ vysvetľuje Šesták. Pripúšťa, že možno je aj určitým plusom, ak sa v televízii o kúzelníkoch, hoci aj týmto spôsobom, hovorí. V ľuďoch to prebudí zvedavosť, chcú si overiť, či to tak naozaj funguje.

SkryťVypnúť reklamu



David Copperfield je určite najznámejším iluzionistom na svete. Jeho vystúpenia dosahovali najväčšiu popularitu začiatkom 90. rokov. Dodnes má svoju šou v Las Vegas.

Čo je ‚in‘Kúzelnícke umenie, rovnako ako každé iné, má svoje trendy a módne vlny. Momentálne prechádza prerodom. Podľa Ladislava Chybu‚ majiteľa 1. umeleckej agentúry a kedysi aktívneho kúzelníka Mária, sa čaká na čosi nové. Z tohto pohľadu šou Odhalené tajomstvá mágie a kúziel tento vývoj len urýchlila. „Dnes ľudia od kúzelníka očakávajú, že sa dobre zabavia, nie je potrebné, aby hneď zmizla Socha slobody. Viac sa im páči, ak je vystúpenie interaktívne a sú vtiahnutí do deja. Je to o zábave a šoumenstve,“ hovorí Peter Šesták.

Street magicKúzelník s paličkou a cylindrom, z ktorého vyskakujú zajace, je už prežitok. Mladí ľudia na celom svete denne sledujú televíznu šou Crissa Angela, ktorý mágiu zbavil javiska, vyšiel do ulíc a tam šokuje okoloidúcich. Je typickým predstaviteľom street magic, ktorá sa snaží zmeniť vžitú predstavu, že kúzelník pracuje len s pripravenými rekvizitami.

SkryťVypnúť reklamu

Criss vojde do baru a nechá zmiznúť osobné veci náhodného návštevníka, alebo sa sústredí a rozbije jeho šálku s kávou. Lieta z budovy na budovu, chodí po vodnej hladine v bazéne plnom ľudí, prechádza cez kovové dvere, dá sa zaživa upáliť alebo prevalcovať. Nenosí kostým, ale civilné oblečenie, teda ak zaň považujete výzor rockového speváka zmiešaný so štýlom emo a vyšportovaným sexy telom modela.

Trápna mágiaSvoj vrchol prežíva aj stand up comedy magic. Vo svete tieto humorné vystúpenia kúzelníka šoumena založené na hovorenom slove fungujú takmer dvadsať rokov, u nás ich diváci spoznali vďaka Čechovi Richardovi Nedvědovi, finalistovi súťaže Česko Slovensko má talent z roku 2010. Jeho ‚trapno magie‘ je plná nevydarených trikov, komunikácie s publikom a vynikajúcej schopnosti vtipne reagovať na ohlasy divákov.

SkryťVypnúť reklamu

Silou vôleNa módnej vlne psychológie a rôznych duchovných techník sa vezie mental magic. Mentalisti vás presviedčajú, že všetko robia silou vlastnej vôle, dostatočne hlbokým sústredením a s nevôľou prijímajú označenie kúzelník.

Moderná Mágia dnes

Javiskové ilúzie – (Stage Illusions) – svoj vrchol zažili v 80. a 90. rokoch minulého storočia. Ich typickým predstaviteľom je David Copperfield. Nechal zmiznúť Sochu slobody, prešiel cez Čínsky múr alebo sa rozrezal obrovským kotúčom cirkulárky.

Manipulácia – (Manipulation) – vystúpenia založené len na šikovnosti rúk kúzelníka. Na pódium prichádza bez akýchkoľvek pomôcok.

Mikromágia – (Close-up Magic) – kúzelník ju predvádza priamo pri stole. Používa veci bežnej spotreby, nechá zmiznúť mobil diváka alebo mu vytiahne z vrecka podpísanú kartu.

SkryťVypnúť reklamu

Pouličná mágia – (Street Magic) – kúzelník pracuje na ulici, divákmi sú náhodní chodci.

Mentálna mágia – (Mental Magic) – mentalisti svoje kúzla realizujú silou vôle. Dostatočným sústredením pohybujú predmetmi alebo čítajú myšlienky.

Komická mágia – (Stand up Comedy Magic) – vtipná šou založená na hovorenom slove a osobnosti kúzelníka – šoumana.

Všeobecná mágia – (General Magic) – mix viacerých kategórií. Používa menšie rekvizity ako javiskové ilúzie, môže si pomáhať high-tech alebo video technológiami.

Mikromágia (Close-up Magic)

Dokážu zastaviť hodinky, uhádnuť číslo na ktoré myslíte, myšlienkami ohýbať kovové predmety, šoférovať so zaviazanými očami alebo nájsť ukryté predmety.

Tento žáner preslávil britský psycho-iluzionista Derren Brown, keď pripravil v roku 2000 pre britskú televíziu pilotný diel programu Mágia a manipulácia mysle. Odvtedy vydal tri knihy, absolvoval celosvetové turné (v USA za účasti odborníkov, ktorí mali dokázať, že je podvodník), v priamom prenose si zahral ruskú ruletu a v roku 2006 získal cenu Laurenca Oliviera za najlepšiu zábavnú šou.

SkryťVypnúť reklamu

Aj na Slovensku sa predávala jeho kniha, kde síce neprezrádza svoje triky, zato zaujímavo opisuje umenie hypnózy, manipulácie mysle, radí, ako správne odhadnúť správanie ľudí a trénovať pamäť. Veľkú časť venuje zábavnému priemyslu okolo mágie a svojim úvahám o náboženstve, ateizme, alternatívnej medicíne ako placebo efekte a rôznych podvodníkoch.

Criss Angel – najnovší americký fenomén. V USA ho pozná každý, vo väčších mestách má vlastné obchody, kde si môžete kúpiť predmety s jeho logom, kúzelnícke súpravy a podobne. Má svoju šou aj v jednom z predstavení Cirque du Soleil. Je predstaviteľom "street magic". FOTO: JOJ

Slovenská kúzelnícka scénaSlovenských profesionálnych kúzelníkov a iluzionistov je málo, spočítate ich na prstoch dvoch rúk. Nevedno, či za to môže malý trh, alebo nás tento druh zábavy nenadchýna. Stačí, ak porovnáte Slovenskú asociáciu kúzelníkov, ktorá združuje dvadsaťpäť ľudí (medzi nimi sú aj nekúzelníci) s Českým magickým zväzom a jeho tristopäťdesiatimi členmi.

SkryťVypnúť reklamu

„Česi sú národ komediantov, Maďari sa tiež radi bavia, u Slovákov však nemá komediantské remeslo historickú tradíciu,“ myslí si Ladislav Chyba z 1. umeleckej agentúry. Šesťdesiat percent kúzelníckej produkcie, ktorú jeho agentúra zrealizuje, smeruje do zahraničia. „Nemáme ani stálu scénu. V Berlíne je varieté, v Paríži je varieté, u nás by sa takáto scéna neuživila,“ dodáva.

Kde je nová generácia?Jediný kúzelnícky klub zanikol na Slovensku asi pred piatimi rokmi, nová generácia nemá kde vyrastať. „Nemá sa jej ani kto venovať. Problémom dnešných detí je aj to, že nemajú trpezlivosť. My sme sa prvý polrok učili v klube len hmaty, žiadne kúzla. To dnes vydrží máloktoré dieťa,“ hovorí kúzelník Šesták. Na Slovensku sa o popularizáciu moderného kúzelníckeho umenia v rokoch 1971 až 2008 zaslúžil Alexander Gerič, známy ako kúzelník Alexander.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes kúzelníkov a ich vystúpenia popularizuje skôr internet a televízia, naživo ich vidíme len zriedka. No možno aj vďaka tomu bude náš zážitok z ozajstného profesionálneho kúzelníckeho vystúpenia väčší a o to ľahšie podľahneme dojmu, že niektorí ľudia naozaj ovládajú kúzla a čary.

ZvieratáHlboko zakorenenou predstavou je, že každý kúzelník by mal počas šou vytiahnuť z klobúka zajaca a vypustiť z rukáva niekoľko holubov.

„Na Slovensku už žiaden profesionálny kúzelník nerobí triky so živými zvieratami. Napriek tomu, len čo prídem na akciu, ako prvé sa ma spýtajú, kde mám zajaca. Hlavne na detských oslavách chcú, aby som kúzlil so zvieratami. Rodičom hovorím, že môžem vytiahnuť zajaca z klobúka, ak si ho potom nechajú. To hneď každý odmietne,“ hovorí Peter Šesták.

SkryťVypnúť reklamu

Mať doma zverinec je náročné, o zvieratá sa treba starať, kŕmiť ich a cvičiť, aby boli na vystúpeniach poslušné.

„Živé zvieratá a oheň, to stále diváka fascinuje. So zajacmi sa už nerobí, skôr s holubmi a hrdličkami, to sú veľmi efektné triky. Predstavenia v Las Vegas sa zas nezaobídu bez tigrov a slonov.“

Kúzelnícke obchodySú určené pre amatérskych kúzelníkov a širokú verejnosť.

Ak chcete na rodinných oslavách pobaviť deti či príbuzných, nájdete v nich dosť ‚samofunkčných‘ rekvizít. Triky netreba dlho trénovať, poskytnú pekný efekt, rekvizity však nedávajte do rúk divákom, pretože vás hneď odhalia. V obchodoch nájdete aj bohatú ponuku kúzelníckej literatúry. Od odbornej cez výukové DVD súpravy až po detské knižky s návodmi na jednoduché triky so šatkami a špagátikmi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 77 936
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 385
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 090
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 023
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 210
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 202
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 274
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 616
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 556
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 52 764
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 310
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 338
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 949
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 634
  8. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 9 611
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťZatvoriť reklamu