
Premostenie galérie na Vajanského nábreží zostane.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Vláda sa včera zaoberala rekonštrukciou Slovenskej národnej galérie. Schválila uvoľnenie prvých dvoch miliónov, ktoré by sa mali použiť ešte tento rok na projektovú dokumentáciu. O niekoľko týždňov by malo nasledovať rozhodnutie ministerstva kultúry, ktoré plánuje vyčleniť zo svojich peňazí ďalšie dva milióny na verejnú architektonickú súťaž. Z nej by ešte tento rok mal vzísť návrh ako by mala zrekonštruovaná galéria vyzerať. Jasné je, že premostenie Slovenskej národnej galérie sa búrať nebude. Záleží však na architektoch, či bude vyzerať ako doteraz, alebo úplne zmení podobu.
Vláda schválila návrh rekonštrukcie a modernizácie Slovenskej národnej galérie už minulý rok. Počíta sa s cenou 430 miliónov.
Rekonštrukcia sa má dokončiť do roku 2009. Po projektovej dokumentácii a vypísaní architektonickej súťaže sa na budúci má zrekonštruovať premostenie. Malo by stáť 127 miliónov. V roku 2004 až 2006 je na programe rekonštrukcia nádvoria a Vodných kasární, v období 2005 až 2007 Esterházyho palác a v rokoch 2007 – 2009 amfiteáter a knižnice.
Výstavné priestory v premostených častiach galérie predstavujú tretinu jej plochy. Tá sa nepoužíva už od marca minulého roka. Vtedy premostenie pre havarijný stav zatvorili. „Prístavbu tvorí mohutná oceľová konštrukcia obalená plechom a plexisklovými tvárnicami, ktoré pri zmene teploty pracujú. Vznikajú v nich pukliny, cez ktoré zateká,“ vysvetľuje riaditeľka galérie Katarína Bajcurová. „Nedalo sa už predvídať, kade voda potečie a boli ohrozené exponáty. Tie ohrozovali aj zmeny teploty. V premostení nie je klimatizácia, v zime je tam chladno, v lete 40-stupňové horúčavy, nie je možné udržať stabilnú teplotu.“ V premostení sa konali väčšinou prechodné výstavy a bola tu expozícia Slovenské výtvarné umenie 20. storočia. Tú návštevníci vyše roka nevideli.
Premostenie SNG dali do prevádzky v roku 1977. Už pri kolaudácii malo 1200 stavebných chýb. Projekt navrhol architekt V. Dedeček. Počas výstavby sa však uskutočnili mnohé zmeny – nezrealizoval sa kamenný obklad s priaznivou farebnosťou, sklenú mozaiku fasády nahradil červený kovový plášť, plánované podporné piliere z čierneho mramoru nahradil bridlicový obklad. Použité materiály nemali dostatočnú kvalitu, čo sa po rokoch v plnej miere ukázalo.