SME

Namiesto Kafku mal byť na parníku do Ameriky Földvári

Dnes sa dožíva osemdesiatky spisovateľ, publicista, dramaturg, prekladateľ, čierny barón, námestník ministra, laureát Tatarkovej ceny i propagátor poklesnutých žánrov.

Tá kniha sa zatiaľ volá Pamäti sklerotika, a tento síce príťažlivý, hoci nie príliš lichotivý názov sa zrejme Kornelovi Földvárimu páči. A páči sa mu iste aj práca na svojich literárnych pamätiach, ktoré začali vznikať asi pred štyrmi rokmi. „Na začiatku boli naše dlhé rozhovory ešte bez diktafónu, kde Kornel rozprával o svojom živote,“ hovorí spisovateľ a filmár Peter Krištúfek, ktorý sa považuje za „sekretárku“ knihy. Podľa neho je to románový príbeh sám osebe, ku ktorému netreba nič vymýšľať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Až neskôr sme začali naše rozhovory nahrávať, a potom, oveľa neskôr, som začal prepísaný text chronologicky zoraďovať, pričom som sa snažil zachovať jedinečný štýl a švih Kornelovej reči. Pôvodne mala kniha vyjsť k dnešnej osemdesiatke, no je tam ešte veľa práce. Text som mu už odovzdal, je to niekoľko sto strán,“ hovorí Krištúfek.

Najznámejší autor bez knihy

Čakanie na knihu nie je u Kornela Földváriho niečím novým. Debutoval síce ešte „v norme“, v tridsiatke, ale pod jedným zo svojich pseudonymov Miroslav Kostka. To si tak obľúbil, že ho jeden čas na patričných miestach uvádzal ako svoje pravé meno a žiadal preň ďalší pseudonym. Bez nich to veľmi nešlo ani v prajnejších 60. rokoch, a už vôbec nie počas normalizácie.

Ale chvíľu to trvalo, aj keď už „mohol“, takže knižného debutu pod vlastným menom sa dočkal až v roku 1999 zbierkou O stručnosti. Písal však hojne aj predtým, fejtóny, recenzie, doslovy, vernisážové príhovory, štúdie o divadle a výtvarnom humore a mnoho ďalších textov, a tak bol oslovovaný aj ako „najznámejší autor bez knihy“. Potom sa však rozbehol, knižky pribúdali, za štúdiu O karikatúre získal aj Cenu Dominika Tatarku.

SkryťVypnúť reklamu

Kľúčový človek dua L+S

Jednou z publikácií je aj Svet pre dvoch, venovaná Lasicovi a Satinskému. „Kornel je kľúčovou postavou kariéry L+S. On prvý o nás napísal, charakterizoval náš humor, zostavil našu prvú knihu Nečakanie na Godota, bol riaditeľom nášho Divadla na korze a po revolúcii aj dramaturgom Štúdia L+S. Skrátka, bez neho by sme to neboli my,“ povedal o jubilantovi pre SME Milan Lasica.

V širokom zábere Kornela Földváriho mala však vždy pevné miesto aj dobrodružná literatúra, mayovky, kovbojky, detektívky. „Dobrá detektívka je tvorivou výpoveďou o človeku i spoločnosti, a rovnako western je svojskou historickou beletriou. Aj divoký západ je súčasťou dejín, priam volá po literatúre faktu,“ obhajuje takzvané poklesnuté žánre autor, ktorý sa preto rád nechá fotografovať s revolverom v ruke.

SkryťVypnúť reklamu

Ten mu však chýbal pri oslave jeho šesťdesiatky, keď bol prvým námestníkom ministra kultúry. „Počas oficiálneho večera sme vtrhli spolu s mojím ďalším námestníkom Jarom Števove do sály a pred zrakmi užasnutých členov diplomatického zboru pripútali Kornela k stoličke,“ spomína vtedajší minister Ladislav Snopko. „Ja som bol prezlečený za Old Shatterhanda, Števove za Winetoua a vo víre víťazných tancov sme poskakovali okolo neho a virtuálne sme mu uzamkli Strieborné jazero.“

Nedávno vyšla kniha Petra Henischa O želaní stať sa Indiánom, v ktorej sa na fiktívnej ceste loďou do Ameriky stretli Karl May a Franz Kafka. Ten môže hovoriť o šťastí, že autor knihy nepozná Földváriho a jeho hlboký vzťah k mayovkám, inak by na parníku cestoval namiesto Kafku dnešný jubilant.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 670
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 077
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 764
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 000
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 266
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 951
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 790
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu