BRATISLAVA. „Ako rýchlo sme schopní zabudnúť, ako dlho sa zaoberáme jednou kauzou,“ pýta sa na výstave o niekdajšej bratislavskej továrni Gumonka Andrea Kalinová, výtvarníčka a doktorandka v Ateliéri priestorových komunikácií Antona Čierneho na VŠVU. „Išlo mi o pripomenutie tohto miesta, lebo na viaceré kauzy ľudia zabúdajú.“
Pripomína, že hoci továreň Gumon neďaleko autobusovej stanice zbúrali nečakane v roku 2008, s tým, že sa má vyčistiť jej ropné jazierko, dodnes sa tam nedeje nič. Rovnako pod zemou ostáva aj ropa z čias bombardovania rafinérie Apollo.
Umelkyňa sa na svojej výstave Zóny chcela najskôr venovať viacerým opusteným miestam a zbúraniskám Bratislavy, nakoniec však ostala len pri Gumonke.
Výstava v Galérii Enter na Panskej 13 sa končí 19. februára.
Viac o výstave a Gumonke sa dočítate už o pár dní
Herbár z Gumonky
Umelkyňa urobila herbár aj zbierku nájdených predmetov
„Chcela som ju rozobrať z viacerých uhlov pohľadu a takýmto pozorovaním opäť vyniesť na svetlo,“ vraví Kalinová. „Výstupom môjho pozorovania v Gumonke sú diapozitívy, video, herbár s rastlinami a zbierka nájdených predmetov.
Vybrala som sem aj články o Gumonke, pričom som sa orientovala najmä na tému o ekologickej zaťaženosti. Zbúranie Gumonky sa ospravedlňovalo tým, že leží na ropnom jazere, pričom sa tým dodnes nič nerobí. Na prvý pohľad tam nie je žiadna ekologická zaťaženosť vidieť, bujnie tam príroda. Na diapozitívoch sú rôzne zátišia, ktoré som tam našla a prepis deja, ktorý som tam zažila.
Pravdepodobne budem pokračovať aj na ďalších podobných miestach, no možno iným spôsobom. Chcela by som sa k tomuto projektu ešte vrátiť a spolupracovať s vedcami. Pri Gumonke som sa akoby sama postavila do role bádateľky.“
Andrea Kalinová.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Herbár z Gumonky.
Zbierka predmetov A. Kalinovej.
FOTO SME- GABRIEL KUCHTA
Čo dnes ostalo z Gumonky
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA