Bratislava 11. augusta (TASR)- Unikátnu expozíciu Cesty k Nílu sprístupnili dnes v bratislavskom Mestskom múzeu (MM). Medzi exponátmi je napríklad dvojmetrová socha egyptského faraóna, model pyramídy, múmie, amulety, sošky, ozdobné predmety a iné vzácnosti zo starovekého Egypta. Výstava po prvý raz na Slovensku ucelene dokumentuje expedičné výskumy bádateľov a vedcov, zaoberajúcich sa jednou z najstarších civilizácií sveta.
"Sú tu predmety, fotografie a texty z výskumov, ktoré mapujú obdobie novej ríše v Egypte z rokov 1540 až 1076 pred Kristom," uviedla pre TASR kurátorka výstavy Regina Vidová z MM.
Za najstaršieho egyptológa je považovaný francúzsky učenec Champollion, ktorému sa na expedícii v roku 1822 podarilo rozlúštiť tajomstvo egyptských hieroglyfov. Okrem Francúzov, Angličanov a Nemcov sa na výskumoch podieľali aj menšie národy. Jedným z priekopníkov je banskobystrický rodák Karol Ľudovít Libay, ktorý ako prvý Slovák bol na expedícii v Egypte v rokoch 1855-1856. Svoje poznatky zhrnul do monumentálneho diela v podobe obrazového albumu, ktorý vyšiel v roku 1857 vo Viedni.
Okrem vlastných zbierok MM zapožičali exponáty ďalšie vedecké, umelecké a spolkové organizácie: nadácia Aigyptos, Kabinet orientalistiky Slovenskej akadémie vied, Archeologické a Prírodovedné múzeum Slovenského národného múzea, Slovenská národná galéria, Okrášľovací spolok a Klub priateľov Vojtecha Zamarovského.
Výstava potrvá do 24. novembra a bude spestrená podujatiami pre deti i prednáškami českých a slovenských egyptológov.