Umberto Eco: Pražský cintorín
Slovart
Autor je najmä spisovateľom, ale aj filozofom, estetikom či historikom, čo náležite využíva vo svojej bohatej a úspešnej literárnej tvorbe. V knihe Pražský cintorín, podmanivej historickej freske, sa rozhodol zotrieť hranicu medzi románom a historiografiou a informuje o tom aj v liste svojim čitateľom. Je dobré vedieť, že všetky postavy existovali, kým práve tá hlavná, fiktívna, vymýšľa najrôznejšie sprisahania.
Maroš Krajňák:Carpathia
Trio
„Pozerám sa na miesto, ktoré je koncentrovaným výjavom krajiny, rozdelenej do piatich Zón,“ uvádza autor svoje putovanie špecifickým priestorom a uvažuje nad osudom jeho obyvateľov. Novela kombinujúca silnú fabuláciu so skutočnými príbehmi, vymyslené postavy s reálnymi osobami, ako Andy Warhol či generál z druhej svetovej vojny Goothard Heinrici, naznačuje časť histórie týkajúcej sa rozpadu kompaktného rusínskeho etnika.
Juraj Šebo: Slobodné 90. roky
Marenčin PT
Po úspešných spomienkových knihách o štyroch dekádach socializmu sa autor rozhodol vstúpiť aj na kvalitatívne inú pôdu. Totalita sa skončila, navyše Šebova úloha je ťažšia aj preto, že spomienky na nedávne roky sú ešte v čerstvej pamäti. Napriek tomu, že už nemôže toľko čerpať z obdivuhodnej zásoby „retrotromfov“, jeho originálny pohľad dokáže vystihnúť kuriozity a paradoxy aj čias nedávno minulých.
Agda B. Pain: Rytier bez bázne a Hany
Ars Poetica
Slovenský básnik s tureckými koreňmi charakterizuje svoju zbierku ako dvojknihu hi-fi básní a gerojských spevov. Čitateľ sa nedozvie, či je autor aj bez hany s malým začiatočným písmenom. Ale môže sa domnievať, že s tou chýbajúcou Hanou to bude vážnejšie, a aj to možno vysvetľuje prítomnosť náhradníčky - najznámejšej žijúcej mŕtvej poetky Anny Sneginy na krste knihy nevypočítateľného rytiera. Ale možno je všetko úplne inak.