Francúzsky čiernobiely film The Artist zaslúžene získal najviac Oscarov. Aj ten v hlavnej kategórii.
Víťazi v hlavných kategóriách
- Najlepší film: The Artist (v našich kinách od 9. februára 2012)
- Najlepší režisér: Michael Hazanavicius
- Najlepší cudzojazyčný film: Rozchod Nadera a Simin, Irán (v našich kinách od 29. marca 2012)
- Najlepší animovaný film: Rango (v našich kinách od marca 2011)
- Najlepší dokument: Undefeated
- Najlepší herec v hlavnej úlohe: Jean Dujardin (The Artist)
- Najlepšia herečka v hlavnej úlohe: Meryl Streepová (Železná lady, v našich kinách od 1. marca 2012)
- Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: Christopher Plummer (Beginners)
- Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Octavia Spencer (Farba citov, v našich kinách od 9. februára 2012)
- Pôvodný scenár: Polnoc v Paríži (Woody Allen, v našich kinách od decembra 2011)
- Adaptovaný scenár: Deti Moje (v našich kinách od 19. januára 2012)
- Najlepšia kamera: Hugo a jeho veľký objav (v našich kinách od 2. februára 2012)
- Najlepšia hudba: The Artist
- Najlepší strih: Muži, ktorí nenávidia ženy äv našich kinách od 12. januára 2012)
- Najlepšia výprava: Hugo a jeho veľký objav
Dnes je The Artist jasným oscarovým víťazom a asi len málokto sa americkej akadémii čuduje, že ju tak očaril. Ale ako sa ho ešte pred niekoľkými mesiacmi ľudia báli!
Na premiére v Cannes herec Jean Dujardin hovoril: „Ľudia sa ma často pýtajú: Ten váš film je nemý? Naozaj nemý? Nie je v ňom ani jedno slovo? A ja cítim, že sa ma chcú v skutočnosti opýtať: Nezomrieme pri ňom od nudy?
Zabúdajú, že film, to je predovšetkým obraz.“
Hovorí, a jasne
Film The Artist je tak dobre napísaný, zrežírovaný, zhudobnený a zahraný, že napriek svojmu prívlastku „nemý“ rozpráva. O hviezde nemého filmu, ktorá nepostrehla nástup filmu hovoreného. A tiež o mladej herečke, ktorá tú hviezdu nemého filmu najprv obdivovala a potom sa sama stala hviezdou – filmu hovoreného.
V jednej scéne ide ona hore po schodoch, šťastná, že práve podpísala prvú zmluvu. A stretne jeho na ceste dolu. Obaja sa usmievajú, flirtujú, len on má smutné oči, lebo mu práve producent oznámil, že sa s ním už nepočíta. Dal by sa príbeh o pýche, páde, sláve a predovšetkým láske vyjadriť jasnejšie?
Z Anglicka raz prišla správa, že niektorí diváci žiadali vrátiť vstupné, keďže ich nik neupozornil, že The Artist je čiernobiely a nemý. Bol to však len ojedinelý incident. Už v októbri sa hovorilo, že toto je film, ktorý by mohol vyhrať Oscara. Do jeho severoamerickej distribúcie vstúpili vplyvní bratia Weinsteinovci.
Bol to pre nich film s veľkým potenciálom. Už videli, že bol senzáciou v Cannes a že Jean Dujardin dostal cenu pre najlepšieho herca, akurát, keď bol predsedom poroty Robert de Niro. Ešte s filmom pochodili festivaly v New Yorku aj Toronte a premietli ho na súkromných večierkoch. Prvými divákmi, ktorí film The Artist v USA videli, bol prezident Obama s manželkou.
Miláčik Američanov
Weinsteinovci sa s Dujardinom a režisérom Michelom Hazanaviciusom dohodli, že takmer celú jeseň a zimu nebudú nič nakrúcať a budú k dispozícii. Najmä Dujardin chodil do rôznych televíznych talkshow a late night show, pri ktorých aj dosť tŕpol, keďže po anglicky sa stále iba učí.
A šance na oscarové víťazstvo naozaj stúpali. Na stránke kritikov rottentomatoes.com mal The Artist priemerné hodnotenie 97 percent. Stál pätnásť miliónov dolárov a v kinách už vyzbieral 61 miliónov. „Stali sme sa miláčikom Američanov,“ hovoril pred Oscarmi Michel Hazanavicius vo francúzskej televízii.
Len pozícia Jeana Dujardina zostávala neistá. Úplne zaslúžene síce vyhral Zlatý glóbus aj britské ceny BAFTA, ale spisovateľ Bret Easton Ellis, veľmi aktívny na Twitteri, pre denník Le Figaro povedal: „Rozprával som sa s viacerými akademikmi, všetci povedali, že hlasovali za Georgea Clooneyho. Dujardina nespomenuli ani raz.“
Clooney je v Spojených štátoch mimoriadne populárny a na Oscara bol nominovaný za film Alexandra Payna Deti moje. Čo sa stalo, že nakoniec zvíťazil Dujardin s postavou Georgea Valentina? Jeho postava je srdcom príbehu z Hollywoodu, presnejšie, z krásnych čias Hollywoodu. To asi muselo presvedčiť potomkov starých filmových dynastií – medzi 6000 hlasujúcimi akademikmi je ich dosť.
Logické zavŕšenie
V hollywoodskych štúdiách sa The Artist aj nakrúcal a pri premiére v Cannes na to režisér Hazanavicius spomínal: „Skončili sme úplne vyčerpaní. Ale boli sme tam, v Hollywoode. Hŕstka Francúzov medzi Američanmi a boli sme tím. Nakrútili sme film, v ktorý sme dúfali. Nezabudnem, ako sme sa na seba vtedy pozreli, celí dojatí.“
Oscar za najlepší film, najlepšiu réžiu, najlepšieho herca, hudbu a kostýmy sú logickým zavŕšením tohto nevšedného dobrodružstva. Kto sa nebojí, má šancu. The Artist je ešte stále v našich kinách.
Pozrite sa, ako vyzeral 84. ročník Oscarov
Víťazný tím filmu The Artist aj so psíkom Uggiem.
Octavia Spencer má Oscara za vedľajšiu úlohu vo Farbe citov.
Meryl Streep - železná lady a najlepšia herečka.
Nová postava diktátora komika Sachu Barona Cohena trochu strašila organizátorov.
Víťaz, ale vedľajší
Rozprávka Hugo a jeho veľký objav má päť Oscarov, ale len vo vedľajších kategóriách.
Nič sa nestalo, Martin Scorsese je už zvyknutý. Oscara mu nedali za Zúriaceho býka, Posledné pokušenie Krista ani Mafiánov. Keď ho v roku 2007 dostal za film Na druhej strane, bolo to skôr za zásluhy a trpezlivosť.
Tentoraz bol jeho film Hugo a jeho veľký objav oscarovým favoritom, mal jedenásť, teda najviac nominácií. Scorsese odvážne opustil mafiánske gangsterky a nakrútil film v 3D, ktorý vyzerá ako rozprávka, ale aj dospelým sa prihovára emocionálnou hĺbkou.
Bola úspešná, ale len v technických kategóriách. Oscara má za kameru, špeciálne efekty, strih zvuku, mix zvuku a výpravu.
Výborný film bez ceny
Film Terrencea Malicka zvíťazil na festivale v Cannes, ale žiadny Oscar preň nezostal.
Šesť rokov pracoval Terrence Malick na filme Strom života. Obdivuhodne zvládol ťažkú úlohu vyjadriť komplikovanosť sveta a zároveň zmysel, prchavosť a osudovosť ľudských vzťahov v jeho nekonečnosti.
Na festivale v Cannes to ocenili, Strom života tam zvíťazil. Americká akadémia však za tento film nehlasovala ani v kategórii najlepšia réžia, ani najlepšia kamera.
Malick má uznanie kritikov, za najlepšieho režiséra bol okrem Stromu života nominovaný ešte raz. Keď v roku 1999 súťažil s meditatívnym vojnovým filmom Tenká červená línia, za víťaza vyhlásili Spielbergov Zachráňte vojaka Ryana.
Oscar za zlý film
Christopher Plummer má cenu za film, ktorý sa nevydaril, a nie za ten, ktorý sa vydaril.
Christopher Plummer dostal Oscara pre herca vo vedľajšej úlohe. Žiadny problém, za úlohu muža, ktorý na konci života prizná, že je gay, si ho zaslúžil. Akurát že tá postava pochádza z filmu The Beginners. Ten je taký chaotický a nezmyselný, že sa nedá povedať, aký zmysel Plummerova postava má.
Minulý rok bol v kinách ešte s jednou vedľajšou postavou vo filme Muži, ktorí nenávidia ženy. Tam jeho postava stojí na začiatku veľkej detektívky. Chladnému a temnému príbehu dodávajú Plummerove žiarivé oči príjemný šmrnc. Film Davida Finchera však bol na oscarových nomináciách odignorovaný.
Kristína Kúdelová
Povedali na Oscaroch
Jean Dujardin
najlepší herec
„Milujem vašu krajinu. Artist sa odohráva v roku 1927. Je to zábavné, lebo prvý oscarový večer uvádzal Douglas Fairbanks v roku 1929. Lístok stál 5 dolárov a celé to trvalo pätnásť minút. Časy sa menia... A ak by George Valentin mohol hovoriť, povedal by iba (vo francúzštine): Úžasné. Fantastické. Ďakujem!“
Michel Hazanavicius
najlepší režisér
„Práve teraz som celkom určite najšťastnejší režisér na svete. Chcem sa poďakovať psíkovi Uggiemu. Myslím, že je mu to jedno a nie som si istý či rozumie, čo práve hovorím. On vlastne nie je až taký dobrý, ale rád by som sa mu poďakoval.“
Asghar Farhadi
režisér najlepšieho cudzojazyčného filmu
„Práve teraz nás na rôznych miestach sveta sleduje veľmi veľa mojich krajanov z Iránu a ja si iba predstavujem, že sú veľmi šťastní. V čase, kedy si v súvislosti s Iránom politici vymieňajú najmä slová o vojne, zastrašovaní a agresii, sa tu hovorí o ich kultúre – bohatej a starodávnej iránskej kultúre, ktorá je ukrytá pod ťažkými nánosmi politiky.“
Meryl Streep
najlepšia herečka
„Keď povedali moje meno, predstavila som si, ako polovica Ameriky kričí – Ach, nie! Zasa ona! Je to ohromná česť, ďakujem akadémii za moju nevysvetliteľne úspešnú kariéru. Ale to, čo si cením najviac je priateľstvo, láska a radosť. Rada by som preto poďakovala najmä priateľom – starým aj novým. Oni sú pre mňa veľmi dôležití, oveľa viac ako filmy či ako ceny, ktoré prinášajú. Takže vďaka – priatelia. Všetci tí, ktorí ste už odišli aj tí, ktorí ste stále so mnou.“
Octavia Spencer
najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe
„Steven Spielberg, ďakujem, že si mi zmenil život. Ó môj bože! Celá sa trasiem! Užijem si túto chvíľu, lebo iba boh vie, že sa to nezopakuje.“
Chirstopher Plummer
najlepší herec vo vedľajšej úlohe
„Och miláčik – si iba o dva roky starší ako ja. Kde si bol po celý môj život?“
Billy Crystal
moderátor večera
„Užívajte si túto noc, lebo nič nevyrieši svetové problémy viac, ako dívanie sa na bandu boháčov, ktorí si ukazujú zlaté sošky.“
Thomas Langmann
producent najlepšieho filmu
„Nikto nám nechcel pomôcť pri nakrúcaní nemého čiernobieleho filmu. Robili sme to ako poctu Hollywoodu a nečakali sme, že sa nám vráti toľko lásky a starostlivosti.“
Terry George
najlepší krátky film
„Toto je moja dcéra – producentka. Chcel by som sa poďakovať akadémii, pretože teraz už nemusím čakať do jej svadby, aby som povedal celému svetu, aká je úžasná. Náš film je pre ľudí zo Severného Írska, ktorí majú po 30 rokoch vojny mier. Zároveň dokazuje, že Íri sú skrátka skvelými rozprávačmi.“
Gore Verbinski
režisér najlepšieho animovaného filmu
„Niekto sa ma spýtal, či je náš film Rango pre deti. Celkom určite viem jedine povedať, že ho stvorila banda dospelých správajúcich sa ako deti.“