Bol to naozaj veľmi zaujímavý rok. Okrem množstva politických udalostí sa to potvrdilo aj na cenách Grammy, ktoré rozdávali presne 29. februára.
Bola to silná éra, o ktorej viacerí pamätníci tvrdia, že vtedy v hitparádach žiadna zlá hudba nebola. Ako to bolo naozaj?
V ére Sixties naozaj bolo z čoho vyberať. Desiaty ročník cien Grammy, ktoré sa rozdávali 29. februára však priniesol niekoľko prekvapení vtedy, ktoré sú prekvapeniami aj z odstupom štvrťstoročia. Že cenu za album roka dostanú Beatles sa viac-menej čakalo. V lete 1967 totiž vydali album, na ktorom pracovali niekoľko mesiacov a stal sa prvým konceptuálnym albumom, kde jednotlivé pesničky spolu súviseli.
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band zostáva dodnes jednou z najodvážnejších popových nahrávok, Beatles si v štúdiu schuti zaexperimentovali a aj keď táto kolekcia neobsahuje ich najznámejšie hity je veľmi vyrovnaná a aranžérsky nápaditá. Štyri Grammy si zaslúžila právom. K k titulnej pesničke neexistuje oficiálny videoklip, ale objavila sa vo filme Yellow Submarine.
Klasika bola ešte masovou záležitosťou, jej veľkí autori ako Šostakovič či Stravinský ešte žili a tak na ešte mala na Grammy nezvyčajne vysoký počet kategórií. V tej hlavnej uspel Leonard Bernstein s nahrávkou Mahlerovej Symfónie č. 8.
V kategórii Inštrumentálna melódia roka jednoznačne kraľovala chytľavá téma Mission Impossible, ktorá spravila z Lala Schifrina jedného z najlepších autorov filmovej hudby a poznáte ju z množstva najrôznejších coververzií. Toto je originálny úvod populárneho amerického špionážneho seriálu, ako ho vídavali diváci televízie CBS.
V žánrových kategóriách boli originály, nie kadejaké marketingové klony. R’n’B sa ešte volalo Rhythm and Blues a patrilo Arethe Franklin s energickou pesničkou Respect, ktorá dva týždne viedla hitparádu:
Hoci Beatles za Seržanta dostali niekoľko Grammy, pesnička roka a singel roka im unikli. Jej víťazov by ste asi neuhádli, hoci éra Sixties bola nabitá skvelou hudbou nevyhralo žiadne známe meno, ale v Amerike veľmi populárna vokálna skupina The 5th Dimension, ktorá v roku 1967 znela (a vyzerala) takto: